UWAGA!

EPEC zapowiada podwyżki cen ciepła

 Elbląg, EPEC zapowiada podwyżki cen ciepła
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poinformowało już spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców nieruchomości o tym, że złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o nową taryfę dla ciepła. Podwyżki mogą wynieść ponad 10 procent i wejść w życie we wrześniu.

Jak zaznacza EPEC w swoim piśmie do odbiorców, „dalszy wysoki wzrost cen węgla oraz pozostałych kosztów, m.in. energii elektrycznej (wzrost o 70 procent w stosunku do obowiązującej taryfy) wpływa przede wszystkim na wzrost kosztów wytwarzania ciepła w Ciepłowni Dojazdowa, ale też na ogólne koszty działania EPEC”.

Miejska spółka proponuje URE nową taryfę wyższą od obecnej o 10,77 proc. - Prawdopodobny wzrost cen nastąpi we wrześniu 2022 roku – jest to zależne od decyzji prezesa URE – dodaje spólka w piśmie podpisanym przez Grażynę Bogus, dyrektora ds. finansowych EPEC.

Spółka tłumaczy, że sytuacja na rynku energetycznym jest obecnie bardzo trudna i że decyzja o konieczności podwyżek jest spowodowana czynnikami niezależnymi od spółki. - Przykładowo całkowity koszt węgla wzrósł dwukrotnie (tj. o 188 proc.) w stosunku do zaplanowanego i zatwierdzonego w XX Taryfie (obowiązującej do końca kwietnia tego roku).

- Robimy wszystko, by wzrost kosztów był jak najmniej odczuwalny dla odbiorców, ale musimy się liczyć z kolejnymi zmianami cen. Dotyczy to także naszego głównego dostawcy ciepła – Energi Kogeneracja. Tu także możemy się spodziewać wzrostu opłat – dodaje przedstawicielka EPEC.

Zapytaliśmy Energę Kogeneracja, o jakie zmiany cen do URE będzie wnioskować ta spółka. Czekamy na odpowiedź.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama