UWAGA!

EPWiK podpisało umowę na modernizację oczyszczalni

 Elbląg, EPWiK podpisało umowę na modernizację oczyszczalni
fot. Anna Dembińska (archiwum portEl.pl)

Dzisiaj w ratuszu została podpisana umowa na modernizację oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej. To największa inwestycja w historii samorządu. 

O wyłonieniu zwycięzcy przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków pisaliśmy na początku marca. Dzisiaj (15 kwietnia) w Urzędzie Miejskim dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz w obecności prezydenta Witolda Wróblewskiego i wiceprezydenta Janusza Nowaka podpisał umowę z wykonawcą inwestycji - warszawską firmą Instal. Swoje prace Instal wycenił na 193,8 mln złotych, w tym pierwszy najpilniejszy etap (modernizację ciągu ściekowego i osadowego w oczyszczalni) na 142,9 mln złotych, to jest o prawie 50 mln więcej niż wynikało z dokumentacji kosztorysowej, jaką posiada EPWiK.

Miejska spółka na inwestycję pozyskała 70 mln złotych unijnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejne 40 mln złotych wyasygnowała z własnych środków, ale będzie też musiała wziąć pożyczkę, by można było zrealizować wszystkie trzy części inwestycji.

Podstawowym zadaniem wykonawcy jest modernizacja systemu ściekowego i osadowego bez przerywania pracy miejskiej oczyszczalni, co oznacza zaprojektowanie i wybudowanie od nowa około 30 obiektów (instalacji, zbiorników czy biofiltrów), przebudowę kolejnych 30 obiektów (m.in. przepompowni czy bloków biologicznych), rozbudowę niektórych instalacji. Zwycięzca przetargu ma czas na realizację inwestycji do końca września 2021 roku. Pozostałe zadania – czyli zagospodarowanie osadów ściekowych (m.in. poprzez budowę kompostowni) i terenu wokół oczyszczalni – są ujęte jako opcjonalne z terminem wykonania do końca czerwca 2022 roku.

  Elbląg, Od lewej: wiceprezydent Janusz Nowak, prezydent Witold Wróblewski i Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK
Od lewej: wiceprezydent Janusz Nowak, prezydent Witold Wróblewski i Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK (fot. UM Elbląg)

- Bardzo się cieszę, bo to potężna inwestycja, której łączny koszt to ponad 193 mln zł. Mamy już wykonawcę i przechodzimy teraz do realizacji zadania - mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

- Stan oczyszczalni wymagał remontu, obiekty które tam się znajdują powstawały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - dodał wiceprezydent Janusz Nowak

- Zgodnie z warunkami przetargu element pierwszy inwestycji (modernizacja systemu ściekowego i osadowego – red.) jest gwarantowany do realizacji, natomiast realizacja dalszych elementów uzależniona będzie od posiadanych środków – przyznawał kilka tygodni temu w rozmowie z nami Andrzej Kurkiewicz. A dzisiaj przypomniał, że umowa to zwieńczenie wieloletnich starań spółki o dofinansowanie tej inwestycji. - Oczyszczalnia pracuje od 1987 roku. To już więc 33 lata. Pierwsze starania o pozyskanie dofinansowanie były już w 2011 roku. Postępowanie przetargowe też nie było łatwe, trwało dwa lata - przyznał.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W końcu!
 • wszystko fajnie, ale jaka jest podstawa prawna tej umowy , czy ra umowa nie jest sprzeczna z konstytucją, ludzie nie dajcie sobą manipulować brońcie demokracji,
 • Proszę mi wyjaśnić podstawy ekonomii. Jeżdżę taksówką. Tak kalkuluję ceny że jeżdżąc muszę zarobić na siebie jak również na samochód. EPWiK dostało oczyszczalnię ścieków od miasta ok. 40 lat temu. Przez te 40 lat eksploatuje tę oczyszczalnię, pobiera opłaty, nic nie robi na tej oczyszczalni i po 40 latach mówi dajcie mi nową oczyszczalnię. I miasto + inne instytucje daje. Gdzie sens gdzie logika ? Miasto będąc właścicielem EPWiK już dawno powinno zrobić porządek tam. Tak jak i w EPECu. Obecnie w cenach względnych mamy najdroższą wodę w Polsce, a po modernizacji oczyszczalni ? W świecie przedsiębiorstwa wodociągowe w miastach 100 tys zatrudniają ok. 100 osób u nas 300.Ile bierze Kurkiewicz i za co ?
 • Ty nie musisz bronić demokracji . Demokracja ma to do siebie ,że sama się obroni , bez pomocy
 • Ależ to miasto jest bogate. A jak się prężnie rozwija. Nowa oczyszalnia oczywiście jest potrzebna. A zostało w kasie chociaż ze 300mln na te obiecane nowe źródło ciepła? Czy pozostaną tylko ciepłe słowa?
 • O to jak Witold modernizuje to za 30lat pierwszy efekt ,będzie ,pewnie powie ,pochylalismy się 30 lat ,chcieliśmy ,ale nie mogliśmy ,teraz chcielibyśmy i znowu następne 30 lat , dzieci ,wnuki roboty na 500lat mają , prędzej latające samochody w przyszłości będą jak modernizacja czegokolwiek . Toś ,oni to Miasto całe życie modernizują ! EfektMotyla
 • Pozostaną tylko ciepłe posadki ,zagrzanie stołki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  1
  PowiewPiaskiemWoczy(2020-04-15)
 • Kiedy podwyżki opłat za wodę? Przecież wiadomo, że podatnicy będą to sponsorowali.
 • @hamulcowy - w tolkmicku woda jest droższa niż w elblągu. wiem, bo płacę
 • do powyższego - w swojej ocenie pisałem o miastach pow. 100 tys zł. I w cenach względnych tj do stanu zamożności mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  hamulcowy(2020-04-15)
 • @hamulcowy Kurkiewicz to pupilek obecnego prezia i jest jak jest. Siedzi na stołku - bez jakiegokolwiek konkursu - tak ok. 25 lat. Ale co w EPWiK robi dyr. tech Alicja ????? Szczyt niekompetencji i arogancji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  hrabia_George(2020-04-15)
 • Przez całe życie są podwyżki i będą ,więc nie pytaj kiedy , bo to retoryczne pytanie
Reklama