UWAGA!

Ile wynosi rekordowa emerytura w Elblągu?

 Elbląg, Ile wynosi rekordowa emerytura w Elblągu?
fot. arch. portel.pl

Najwyższa emerytura z oddziału ZUS w Elblągu wypłacana jest w kwocie 11,8 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku prawie 70 lat, a stażu pracy miał ponad 52 lata. Natomiast najniższa emerytura wynosi 32 grosze, otrzymuje ją kobieta, której staż pracy wynosi 19 dni.

Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Jednak wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tysiąca osób w kraju. Ale są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł. Takie świadczenie otrzymują emeryci z mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

W naszym województwie najwyższa emerytura, w kwocie 13,7 tys. zł trafia do emeryta, który przeszedł na nią w wieku 65 lat, mając staż prawie 52-letni. Świadczenie wypłaca olsztyński oddział ZUS. Najwyższa emerytura z oddziału w Elblągu wypłacana jest w kwocie 11,8 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku prawie 70 lat, a stażu pracy miał ponad 52 lat.

Jak wynika z analizy dokumentów tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny. Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.

- Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość - mówi - Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny. Na Warmii i Mazurach najniższą emeryturę w wysokości 19 groszy wypłaca olsztyński oddział ZUS. Otrzymuje je kobieta, która w całym swoim życiu przepracowała jedynie 12 dni.

Skąd się biorą groszowe emerytury?

- Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to takie świadczenie jest wypłacane – mówi Anna Ilukiewicz

Tak niskie emerytury dziwią, bo wszyscy wkoło słyszą o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto.

- Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł) to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np.980 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyzna 25 lat stażu pracy - ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto - tłumaczy rzeczniczka.

 

Informacja ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie pracują bo 500+, a potem będzie zdziwienie, że emerytura 0,19 zł. Min. dla tego socjal nie jest dobry. Podobnie z pracą na czarno, pracownicy się na to godzą a potem płacz.
 • A ja pracowałem w UK 20 lat i wiecie co? Całą, w 100% emeryturę wypłaciłem w gotowce! Bo to moje pieniądze i należą do mnie! A Wy w tej Polsce dalej jak zwierzęta hodowlane. .. ktoś waszymi pieniędzmi się rządzi. Ludzie bez honoru i dognosci człowieka!
 • I co przecudowni seniorzy? Wy z wielkim bagażem doświadczenia życiowego wybierający w II turze wyborów osobnika Dudę na Waszego prezydenta nie czujecie się chociaż troszeczkę oszukani? Wczoraj zapadła decyzja nie będzie talonu turystycznego, tak jak nie będzie czternastej ani. .nastej emerytury - zdziwieni? he he he he - wydymani czy raczej wydudani. Żałosne. O święta naiwności. Wiwat katobolszewia! Wiwat!
 • Ludzie, którzy w latach 1970-1990 zarabiali 150 dolarów miesięcznie, czego oczekują dziś? 2000 tys zł emerytury? Przecież wasze składki, z lat waszej pracy są dziś warte tyle, co reklamówka jednorazowa w biedronce. I to jest Wasza wina bo wybieraliście rządy, które Was OKRADŁY!!! Sami sobie winni!
 • @zającpoziomka - trzeba bylo wplacac na OFE gdy rzadzil jedyny prawilny rzad
 • A panowie radni / emeryci z Policji / przeszli na emeryturę w wieku produkcyjnym i otrzymują w granicach 10 tysięcy złotych? I nie staż pracy tu decydował o jej wysokości, nieprawdaż?
 • @zającpoziomka - I bardzo dobrze, że nic nie dostaną. Z przyjemnością popatrzę, jak będą błagać o pomoc. Zobaczymy, czy wielka, katolicka, narodowa Polska będzie w stanie im pomóc :)Niebywałym jest, że młodsi mają g. do gadania, gdzie to od nas zależy jak będzie. Dopóki stary beton się nie wykruszy, nic w tym kraju się nie zmieni. Zacofany elektorat.
 • Napiszcie ile dostaja mundurowi i ile przepracowali i nie per dol ce, że emerytura obecnych emwrytow zalezy tylko od skladek i lat przepracowanych, tylko osoby rozpoczynajace prace po 1999 (nie mundurowi)w zasadzie to beda mieli taka zaleznosc plus waloryzacja, ktora dojeżdża sie z inflacja realna, ale to juz troche inny temat. Hashtagi: #tykk
 • Aby mieć tak wysoką emeryturę nie wystarczy wiek i długość odprowadzania składek, tylko pełniona funkcja, np. komendant wojewódzki policji, prezes spółki itp itd. Nie traktujcie wybiórczo tego, że im dłużej pracujesz tym wyższą masz emeryturę - nie do końca jest to prawdą.
 • @Henio1970 - Ale minusują niewolnicy. .. niewierzący, że gdzieś można swoje pieniądze wypłacić od ręki
 • Ten gostek od 11800 emerytury musiał mieć 2,700,000 zł kapitału początkowego. Pytam jakie miał stanowisko?. Bo fachowcy z Zamechu - wytaczarz - obróbka ciężka -tokarz, frezer mogli uzbierać do 1 mln składek kapitału początkowego.
 • spytajcie o to Pana Osika
Reklama