UWAGA!

Jak zarabiają w miejskich spółkach

 Elbląg, W EPEC jest ponad 165 etatów
W EPEC jest ponad 165 etatów (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Najlepiej spośród pracowników miejskich spółek – biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie brutto - zarabiają osoby zatrudnione w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i elbląskim porcie. A najbardziej średnia wynagrodzeń – o 23 procent - wzrosła w Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Co ciekawe, w większości spółek spadło zatrudnienie.

We wtorek zaprezentowaliśmy dane z raportu o miejskich spółkach dotyczące ich kondycji finansowej. Dzisiaj skupiamy się na informacjach na temat wynagrodzeń pracowników i poziomu zatrudnienia.

Z raportu urzędników wynika, że w większości miejskich spółek zatrudnienie w 2018 roku w porównaniu z 2017 rokiem spadło. W EPWiK o prawie 15 etatów (na koniec roku było to 274,8 etatu), w EPEC – o ponad 13 etatów (na koniec roku 165,7 etatu), w Zakładzie Utylizacji Odpadów o prawie 4 etaty (na koniec 2018 roku 137,5 etatu), w Tramwajach Elbląskich – o prawie 5 etatów (141,4 etatu na koniec roku). Bez zmian w zatrudnieniu rok przepracował Zarząd Portu Morskiego w Elblągu (ma 5 etatów), a w siłę rosło Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zatrudniło ponad 60 osób (m.in. pracowników z likwidowanego MPO i PDiM) i na koniec roku dysponowało prawie 85 etatami. W pozostałych spółkach, gdzie miasto ma 100 procent udziałów, zmiany są niemal niezauważalne.

Nadal spółką, w której średnie wynagrodzenie jest najwyższe spośród komunalnych firm, jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – w 2018 roku wyniosło 5482 zł i było wyższe o 3,5 procent niż przed rokiem. O 8,5 procent wzrosło średnie wynagrodzenie w EPWiK do poziomu 5130 zł, a najbardziej wzrosły pensje w EPGK (o 23 procent) – do kwoty 3516 zł brutto. W ZUO średnia wyniosła 3999 zł, wzrost o 7,2 proc.), w Tramwajach Elbląskich – 4200 zł brutto (wzrost o 8,6 proc.), w Zarządzie Komunikacji Miejskiej – 3964 zł brutto (wzrost o 1,8 proc.). Średnie wynagrodzenie spadło natomiast w Zarządzie Portu Morskiego – o 1,7 proc. (do poziomu 5737 zł. W tym wypadku wysokość średniej w dużej mierze determinuje wynagrodzenie dyrektora portu i głównego księgowego) i Elbląskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego – o 23,4 punkty procentowe (do 3391 zł brutto). W przypadku ETBS różnica jest spowodowana tym, że od 2018 roku prezes nie jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.

Przeciętne wynagrodzenie spadło też w MPO do poziomu 2834 zł (mniej o 13 punktów procentowych), w PDiM do poziomu 2918 zł (mniej o 3 punkty procentowe), ale te różnice wynikają – jak przyznają urzędnicy – z procesu likwidacji obu spółek.

„Należy zaznaczyć, że kategoria przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacone pracownikom z funduszu osobowego, w tym płace zasadnicze, wszelkie dodatki, nadgodziny, premie, ale także odprawy, nagrody jubileuszowe i roczne oraz inne. Szczególnie w spółkach o niższym zatrudnieniu może to zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników” - czytamy w raporcie miejskich urzędników.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jakis kierowca z ZKM może trochę napisać jak się pracuje jako kierowca autobusu? Szukam pracy myślę aby przenieść się do Elbląga ale chciałbym wiedzieć czy warunki pracy są w miarę do ogarnięcia. Pozdrawiam
 • @Janusz z Maldyt - Jak chcesz się czegoś dowiedzieć to nie pytaj w ZKM czy kogoś innego tylko zadzwoń do przewoźnika który wykonuje transporty na terenie miasta i się dowiesz bezpośrednio czy ma wakaty i ile płaci. Aktualnie Elbląg obsługuje Arriva, PKS Elbląg i chyba w małej części PKA.
 • może pora pisać ile zarabiają robotnicy, ile biurokraci, ile dyrektorzy i prezesi. TO TAKIE TRUDNE. wtedy dowiemy sie prawdy.
 • redaktor Zapytamy o to. Jak tylko będziemy mieli takie zestawienie, to je oczywiście opublikujemy.
 • RobertKoliński Ja to bym chciał o nieco inną sprawę zapytać przy okazji - czy to za te niemałe pieniądze podatnika wypisuje dyrekcja elbląskiego portu takie homofobiczne głupoty w necie, czy może ktoś zhackował konto na fb Panu Dyrektorowi i robi mu taką anty-reklamę niekorzystną? Bo jak to drugie, to trzeba czem prędzej zgłosić organom; Hashtagi: #POKO,#homofobia,#MiloscNieWyklucza
 • Jako pracownik fizyceny na budowie plus szpachlowanie malowanie zarabiam 1.500zl na rękę ☺pozdrawiam
 • Czyżby najlepiej się wiodło panu Arkadiuszowi vel Arkadiusowi - dobrze jest "zarządzać" 4 słownie czterema osobami i pobierać wysoką pensję? Oj niektórzy to mają klawe życie choćby ten pan i "dyrektor z zawodu dyrektor".
 • Elbląskim "portowcom" to się po prostu należy. .. Wprawdzie spółka na stracie. .. ale jak wiadomo najlepsze spółki to te na stracie. .. bo nie płacą podatków. .. Zaś nasz wspaniały port, dla którego PARTIA ryje kaczy dół w Mierzei Wiślanej przyniósł jakie tam 100 000 straty w 2017 roku przy 100 000 dotacji z budżetu miasta. .. Za ubiegły rok zapewne nie jest lepiej. .. Można sprawdzić na stronach KRS. .. Jednak firma ma potencjał. .. już wkrótce będzie przynosić milionowe straty. .. Wiwat Populizm i Socjotechnika ! Po co nam ten dół. .. ? Ten dół wyznacza skalę naszych możliwości. .. PARTIA tym dołem mówi to nie jest jej ostatnie słowo. .. Lud entuzjastycznie bije brawo. .. w końcu jest fundatorem tej wiekopomnej dewastacji. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  15
  GłębokaMyśl(2019-10-02)
 • No właśnie. Ile zarabia dyrektor z zawodu dyrektor po licencjacie? To dopiero jest hit, że ten gość jest dyrektorem.
 • No, dyrektor z zawodu dyrektor to parodia westernu.
 • @RobertKoliński - Może po prostu pan Arkadius postanowił poprawić swoje notowania w oczach umiłowanej siły przewodniej naroda wolskiego. .. Teraz w PARTII jest moda na objawianie homofobii w publicznych miejscach. .. PARTIA musi umieć wskazać wrogów i teraz w tej roli obsadziła środowiska LGBT i im przychylne. .. To pięknie mobilizuje jej bazę wyborczą, która już widzi oczami wyobraźni jak LGBT oplata swymi mackami świat. .. a oni trwają jako ostatni bastion heteroseksualnej mniejszości. .. ostatnia nadzieja ludzkości na przetrwanie. ..
 • Nie parodia tylko porażka i blamaż. Przecież to płacą podatnicy.
Reklama