UWAGA!

Jest dobrze, ale mogło być lepiej

Elbląg, Prezydent Henryk Słonina
Prezydent Henryk Słonina fot.arch.portEl

Jestem średnio zadowolony z wykonania budżetu miasta za rok 2007 - przyznał podczas dzisiejszej (4 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Elbląga Henryk Słonina. - Uzyskaliśmy co prawda dochód wyższy o 43,4 mln zł niż zakładaliśmy wcześniej, ale mogło być lepiej. Miasto jednak nie zwiększyło swojego zadłużenia, mamy sporą możliwość pozyskiwania kredytów. Uzyskaliśmy też nadwyżkę budżetową.

W trakcie roku budżetowego 2007 nastąpiło zwiększenie planu dochodów o kwotę około 43,4 mln zł, tj. o 11,5 proc., w tym zwiększono wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych o kwotę około 9,6 mln zł (z kwoty ok. 85,8 mln zł do kwoty 95,4 mln zł). Jak wyjaśniał prezydent Słonina, podstawą zwiększenia dochodów z tytułu udziału w PIT była dobra koniunktura gospodarcza w ciągu trzech kwartałów roku 2007.
     - Wykonaliśmy tylko 97 proc. założeń, bo czwarty kwartał roku okazał się gorszy i w konsekwencji uzyskaliśmy niższe wpływy o około 3,8 mln zł - mówił Henryk Słonina. - Jednak w stosunku do roku 2006 wykonanie dochodów z tytułu udziałów w PIT wzrosło o 18,6 proc.
     Także wykonanie dochodów z udziału w CIT było niższe niż zakładano wstępnie. - Znów plany popsuł nam ostatni kwartał ubiegłego roku - mówi prezydent.
     Wykonanie wydatków - 97,23 proc. tj. niższe o około 11 mln zł w stosunku do planu, co głównie jest wynikiem wpływu faktur za grudzień w styczniu roku następnego. Realizacja wydatków upływa 31 grudnia 2007 r., natomiast płatności wskazanych faktur następują z budżetu roku 2008; następuje przesunięcie terminów realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych wskutek przedłużającego się toku postępowania związanego z zamówieniami publicznymi.
     Prezydent Henryk Słonina cieszył się, że miasto sprzedało w ubiegłym roku 65 nieruchomości, 590 lokali mieszkalnych oraz 7 lokali użytkowych.
     Ostatecznie zadłużenie miasta na koniec 2007 r. wyniosło 77.668.507 zł, co stanowi 19 proc. w stosunku do dochodów.
     - Mamy dość dużą zdolność kredytową, uzyskaliśmy też nadwyżkę budżetową w wysokości 20.186.282 zł - podsumował prezydent. - Tych pieniędzy realnie już nie ma, bo zostały przeznaczone na spłatę kredytów. Ogólnie muszę przyznać, że kondycja finansowa miasta jest dobra.
     24 kwietnia, podczas sesji Rady Miejskiej, odbędzie się głosowanie za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2007.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A ilu nowych inwestorów przyciągneło miasto ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rommek(2008-04-05)
 • dochody tak, bo miasto podnioslo znacznie elblążanom podatki od nieruchomosci i gruntów, czy to można nazwac dobrą polityką?
 • nie ma dobrej promocji, nie ma inwestorów, więc trzeba łupnąć elblążan
 • to mozna nazwac zbojecka polityka lewicowa. inwestora widzialem wczoraj, a nawet dwoch. zainwestowali w siebie po winku i poszli w krzaki.
 • nie mają żadnej koncepcji promowania tego niewielkiego miasta, do tego potrzeba tylko 2-ch mądrych, a nie sztabu nieprofesjonalnych
 • żenada, młodzi wyjeżdzaja, drozyzna, bezrobocie jedno z najwyższych w Polsce, a ci, że jest bardzo dobrze? szkoda słów aby to komentować,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ludzikowaty(2008-04-05)
 • to tylki na wybory ruszcie. .. .a nie tylko biadolicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2008-04-05)
 • Typowe podejście SLD, chociaż niewiele brakuje aby miasto zaczęło sie wyludniać, to wszyscy odpowiedzialni mówią że jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. Ciekawe czy ktoś w to uwierzył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  odonelik(2008-04-05)
 • nie wiedzą jak zainterosować i kogo tym miejscem na ziemi
 • No tak tylko narzekać potraficie. Praca w Elblągu jest, tylko nikomu się nie chce pracować za tak małe pieniądze. Ja uważam że jest ok i inwestycje to jest przyszłość.
 • oczywiscie ze jest praca i to full. dla ekspedientek, stolarzy, czy kierowcow. a co z ofertami dla lepiej wyksztalconych?bo, nie obrazajac tych pierwszych, to raczej na pozostaniu w miescie tych drugich wladzom powinno zalezec.
 • myślę, że Prezydent chce dobrze, ale trzeba lepiej obsadzać stanowiska, szukać nowych, profesjonalistów i ludzi z dużą wiedzą, otwartych na świat z odpowiednim wykształceniem
Reklama