UWAGA!

Karta ułatwiająca życie

 Elbląg, Karta ułatwiająca życie

Dzięki kartom bankomatowym, posiadacz konta osobistego ma przez całą dobę dostęp do swoich pieniędzy.

Pierwsze karty bankomatowe pojawiły się w Polsce w 1991 roku. Wkrótce potem dotarły także do Elbląga. Dziś żaden posiadacz bankowego konta osobistego nie wyobraża sobie bez nich życia. Wszystkie elbląskie bankomaty, a jest ich 18, czynne są przez całą dobę.
     
     Dobre rady
     Podczas wybierania pieniędzy z bankomatu należy jednak zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą napadu. Niektóre banki pomyślały o bezpieczeństwie klientów, np. w Banku Śląskim bankomat znajduje się w przedsionku, do którego nocą drzwi są zamykane. Nie oznacza to jednak, że użytkownik nie może w tym czasie skorzystać z bankomatu. Otóż, aby wejść do środka należy użyć karty bankomatowej, przesuwając ją przez spoecjalny czytnik zainstalowany przy drzwiach wejściowych. Bank Zachodni strzeże swoich klientów dzięki zainstalowanym nad bankomatem kamerom.
     Policja radzi, aby pobrane z bankomatu pieniądze chować do kieszeni natychmiast po wypłaceniu. Nie powinno się również dać sprowokować uwagami "proszę się pospieszyć, my też czekamy". Złodziej najczęściej nie jest sam, tylko z kimś, kto odwraca uwagę wypłacającego gotówkę.
     
     Ale najpierw
     O bezpieczeństwo pieniedzy wypłacanych z bankomatu warto zadbać jeszcze przed skorzystaniem z tej usługi. Przed odbiorem z banku karty bankomatowej i płatniczej, klient otrzymuje osobisty numer identyfikacyjny PIN, który jest elektronicznym podpisem użytkownika karty. PIN jest kombinacją 4 cyfr i jest znany tylko użytkownikowi karty. Bez znajomości tego numeru nie można dokonać żadnej transakcji ani w bankomatach, ani w punktach handlowych. Najlepiej go zapamiętać, a dokument z wydrukiem zniszczyć. Najważniejsze, aby nie poznały go osoby nieupoważnione.
     
     Najczęściej spotykane karty bankomatowe
     
     VISA CLASSIC
     Jest kartą płatniczo-bankomatową, akceptowaną przez bankomaty z oznaczeniem Visa/Plus. Pierwszą światową kartą płatniczą w Polsce, która miała trafić do indywidualnego odbiorcy, była karta debetowa Visa Classic Banku PeKaO SA.
     Karta Visa Classic wydawana jest także przez inne banki, np. Big Bank Gdański SA, Kredyt Bank SA, PKO BP i Bank Zachodni SA.
     
     VISA ELEKTRON
     Wydawana jest klientom, którzy dopiero zakładają rachunek i nie są dobrze znani bankowi. Karta ta wymaga każdorazowej autoryzacji przed dokonaniem transakcji, dzięki temu posiadacz nie ma możliwości dokonania nadużyć. Ta karta może być wykorzystywana tylko w bankomatach z symbolem Visa/Plus. Może służyć także do dokonywania zakupów bądź płatności za usługi bez użycia gotówki.
     Kartę Visa Elektron wydają BIG Bank Gdański, Kredyt Bank SA, PKO BP oraz Bank Zachodni.
     
     VISA BUSINESS
     Karta ta wydawana jest klientom instytucjonalnym, a służy do pokrywania wydatków podczas podróży służbowych. Posiadacz karty może korzystać z wielu dodatkowych usług, takich jak pomoc medyczna i prawna, ubezpieczenia, preferencje przy rezerwacji miejsc w hotelach. Wydawana jest przez Bank
     PeKaO SA, Bank Zachodni SA i Kredyt Bank SA.
     
     POLCARD
     Wydawana jest przez polskie banki klientom indywidualnym. Jest ważna tylko w Polsce i można się nią posługiwać w punktach usługowo-handlowych, które korzystają z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego spółki PolCard. Karta ma dodatkowe zabezpieczenia - zdjęcie właściciela, zamieszczone na rewersie, chociaż niektóre banki tego nie stosują. Służy ona przede wszystkim do wypłat z bankomatów. Karta PolCard wydawana jest również jako karta typu Business,
     np. przez BIG Bank Gdański SA.
     Kartę PolCard wydaje m.in. Bank Komunalny SA, BGŻ SA, BOŚ SA i BIG Bank Gdański SA.
     
     POLCARD BIS
     Karta bankomatowo-płatnicza, wymagająca każdorazowej autoryzacji. Karta wydawana jest każdemu posiadaczowi konta w Inwest Banku SA.
     
     CIRRUS
     Karta bankomatowa, umożliwiająca dostęp do gotówki we wszystkich bankomatach oznaczonych znakiem Cirrus lub ec picto, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wydawana jest posiadaczom konta ROR, np. przez Kredyt Bank SA.
     
     EUROCARD/MASTERCARD BUSINESS
     Karta płatniczo-bankomatowa (bankomaty z symbolem EC/MC). Używana jest także do realizacji zakupów w ramach zleceń telefonicznych i pocztowych. Może być wydawana klientom instytucjonalnym, do wykorzystania na całym świecie.
     
     EUROCARD/MASTERCARD
     Międzynarodowa karta płatnicza, wydawana posiadaczom rachunku ROR przez PeKaO SA, BOŚ SA i Bank Zachodni SA.
     
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama