UWAGA!

Kasa z Unii oczyści Elbląg

 
Elbląg, Oczyszczalnia ścieków przy ul. Mazurskiej
Oczyszczalnia ścieków przy ul. Mazurskiej (fot. EPWiK)

Budowa nowych kanalizacji sanitarnych oraz deszczowych, nowych przepompowni ścieków i przebudowa istniejących oraz "gwóźdź programu", czyli modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej – takie działania zaplanowano na najbliższe lata. W ich realizacji mają pomóc pieniądze, które miejskie wodociągi pozyskały z funduszy unijnych.

 - Elbląska oczyszczalnia ścieków pracuje od 1987 r. Był to obiekt budowany w latach 70., 80., wtedy jakość wykonania była na niskim poziomie. Oczyszczalnia spełnia wszystkie wymagania technologiczne, ale stan techniczny obiektu, zwłaszcza konstrukcji betonowych, żelbetowych, instalacji stalowych jest zły i obiekt wymaga pilnej, kompleksowej naprawy – wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
       Żeby coś w tej kwestii zmienić, pracownicy tej miejskiej spółki przy współpracy innych instytucji przygotowali wniosek na kwotę 108 mln zł. Złożono go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
       - Został on zweryfikowany, obecnie znajduje się na liście rankingowej, na 28 miejscu, na 149 złożonych wniosków. Ważne jest to, że pierwsze 34 wnioski są objęte dofinansowaniem z NFOŚiGW - wyjaśniał Witold Wróblewski, prezydent miasta. Jak dodał w przypadku tego projektu miejskie wodociągi mogą liczyć na wsparcie w kwocie 56,2 mln zł. Reszta, czyli pozostałe 51,8 mln zł, ma pochodzić z nisko oprocentowanej pożyczki udzielanej przez Fundusz oraz ze środków własnych EPWiK-u.
       Oprócz tego, w ramach tego samego zadania, zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna na ul. Wiązowej, będzie ona również zbudowana i przebudowana na Zawodziu. Na tej dzielnicy pojawią się również nowe przepompownie ścieków, a istniejące zostaną zmodernizowane. Podobnie będzie na Zatorzu i w Śródmieściu. Trzecią składową tego zadania jest budowa inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej w Elblągu.
       Przewiduje się, że realizacja całego tego projektu potrwa od 2018 (pierwsze prace rozpoczną się prawdopodobnie wiosną) do 2023 roku.
       Jak dodał Witold Wróblewski podczas dzisiejszej (21 września) konferencji jest jeszcze jedna, dobra wiadomość dla miasta.
       - EPWiK podpisał również umowę na budowę kanalizacji deszczowej na ul. Okrężnej, Druskiennickiej, Nowogródzkiej, Tarnopolskiej, Grodzieńskiej, Kowieńskiej oraz Poświatowskiej. Jest to projekt na 7,9 mln zł, tu dofinansowanie wyniesie 4,1 mln zł – mówił Witold Wróblewski.
       Realizacja tego zadania już się rozpoczęła i potrwa do 2020 r.
       - Jako spółka wydaliśmy milion złotych na przygotowanie projektów i uzyskanie decyzji oraz pozwoleń. Sam projekt modernizacji oczyszczalni ścieków kosztował ponad 700 tys. zł – uzupełnił Andrzej Kurkiewicz, w odniesieniu do wszystkich tych działań. - Dla nas jest to zwieńczenie dwuletniej pracy.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kiedy w końcu zwolnią połowę komuszków z EPWIK? W Szwecji w podobnej wielkości miastach pracuje o POŁOWĘ mniej ludzi w tamtejszych wodociągach. I jeszcze te ich chore pensje - np ci po zawodówkach koszą tam po 3 tysiaki netto miesięcznie. Czas to ukrócić, bo 99% załogi siedzi tam od czasów komuny - czas siekierami odrąbać ich od stołków.
 • a ty będziesz czyścił kanalizę po gównie po studiach. .. idź się lecz deb. ..
 • A propos pracowników z WIKu, kiedy w piwnicy stala woda po kolana, grupka panów we wtorek opalala się w aucie. Raz papierosek raz drugi, spania w autku i tak ponad 2h. Poczym znudzeni odjechali. STALI PRZY Ul. GROCHOWSKIEJ 4K
 • Czy to czasem ta firma nie powinna czyścić rzeki Kumieli, rzeki Elbląg i studzienek ściekowych w całym Elblągu. Zostało zalane miasto a nadal winnych brak. JAK za PRL-u. .
 • Panie prezydencie EPWiK było i jest tragicznie zarządzane. Zwłaszcza p. J dyrektor techniczny jest to wielkie nieporozumienie. Proponuję najpierw ogłosić konkurs na dyrektora spółki i w uczciwy sposób wybrać. Dopiero później trąbić o sukcesach. Wielki udział w elbląskiej powodzi ma właśnie EPWiK - nigdy nie czyszczona kanalizacja burzowa. A jeśli chodzi o oczyszczalnię ścieków to zgadzam się z prof. Krukiem że nasza oczyszczalnia jest w stanie permanentnej awarii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  hamulcowy(2017-09-21)
 • widocznie w tej Szwecji o połowę mniej sr. .. ją.
 • a nikt nie lubi niemców i chca odszkodowania. .. .a jak niemcy przykreca kurek i nie beda płacic tyle ile płaca to bedziemy płakac i nic nie bedzie nawet wójcika i wszysytkich zakladow w koilo. bo to oni biora 90 % z naszego regionu
 • ZSRR da, bo ZSRR wielkie i miłościwe jest! A nie, to się teraz nazywa Unia Europejska. Mniejsza o to - zasada działania i poglądy te same.
 • @CUDZY - Jak Niemcy oddadzą to, co zrabowali i zapłacą za zniszczenie miast i wymordowanie 6 mln obywateli, to będą wtedy na naszym kurku i będą się bali, żebyśmy to my tego kurka nie przykręcili. Jeszcze tego nie zrozumiałeś, że oni tę wojnę wygrali, a nie przegrali? Zobacz, jak nagle stali się bogaci po tej wojnie.
 • Elbląg leży w depresji, hehe i ludzie także. Niech was malkontenci zaleje
 • @CUDZY - Z grupy Wyszehradzkiej, z unijnych dotacji, do Berlina, wraca 1,20 euro (Waszczykowski) To jak ma się to do naszych unijnych składek. Kto komu robi łachę? Skoro do tych unijnych dotacji dopłacamy.
 • W obawie przed żydoszkopami, Sowiecji pompowano przeogromne kwoty w sprzęcie podczas II ww. A po wojnie, w obawie przed Sowiecją - żydoszkopom, finansował obywatel USA ich rozwój przez pięćdziesiąt lat. Myśmy jako państwo nic nie dostali, a o ile coś nam przypadło w udziale, to i tak poszło na spłatę długów Sowiecji za wyzwolenie. Za to, że droga na Berlin wiodła przez RP.
Reklama