UWAGA!

Kierowcy, nie panikujcie!

 Elbląg, Kierowcy, nie panikujcie!
(fot. Anna Dembińska)

W wielu miejscach w Polsce, także w Elblągu, pod stacjami paliw ustawiają się kolejki. Kierowcy przywożą ze sobą do tankowania nawet dodatkowe zbiorniki. Specjaliści uspokajają: paliwa w Polsce nie zabraknie.

W ciągu dnia na wielu stacjach paliw ceny wzrosły nawet o 20-30 groszy na litrze. Ma to związek z rosnącymi cenami ropy na rynkach, także spowodowanymi wojną w Ukrainie.

- W związku z agresją Rosji na Ukrainę, Polska jest w stałym kontakcie z USA i innymi członkami IEA (Międzynarodową Agencją Energii – red.). Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa – uspokaja na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

A Lotos i Orlen we wspólnym komunikacie piszą m.in., że „transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa sie zgodnie z harmonogramem tłoczeń. PKN ORLEN, Grupa LOTOS i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej. Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo-paliwowego”.

Wieczorem w Elblągu ceny ropy na stacjach osiągnęły poziom 5,71 zł, a benzyny 95-oktanowej – 5,66 zł. Pod stacjami ustawiły się kolejki chętnych do tankowania... W Braniewie - jak informuje nas jeden z Czytelników - chętnych było tak dużo, że ruchem przy stacjach musiała kierować policja...

 

Aktualizacja: Komunikat w sprawie sytuacji na stacjach paliw wydał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "Przedsiębiorcy, którzy próbują wykorzystywać rosyjską dezinformację oraz wynikające z niej obawy konsumentów dot. stabilności dostaw oraz zapasów paliwa do windowania cen, będą poddani drobiazgowej kontroli przez IH [Inspekcję Handlową]". - poinformował UOKiK, dodając, że "wzmożone kontrole stacji paliw prowadzone przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej będą prowadzone m.in. pod kątem legalności prowadzenia działalności i prawidłowości oznakowania cen".

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama