UWAGA!

Końca nie widać...

 
Elbląg, Końca nie widać...
fot. WS

Więcej zużytego paliwa, a tym samym o wiele większe koszty, wycofane kursy i znacznie dłuższy czas oczekiwania na autobusy, zniszczone podwozia albo opony. I coraz większe zniecierpliwienie. Mieszkańcy Kadyn, Suchacza, Tolkmicka czy Kamionka Wielkiego mówią zgodnie: budowa tej drogi to istny horror. Zobacz fotoreportaż z drogi wojewódzkiej 503 od Tolkmicka w stronę Elbląga.

Modernizacja drogi wojewódzkiej 503 na odcinku Elbląg- Tolkmicko- Pogrodzie miała zakończyć się w czerwcu tego roku. Miała, ale już w maju było wiadomo, że tak się nie stanie. Teraz na stronie inwestycji widnieje informacja, że będzie to grudzień, również tego roku. Czy jest to termin realny, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się zimy?
       – 16 września zebrała się rada budowy, która odbywa się raz w miesiącu. Wtedy też przedstawiane jest to, co zostało zrobione oraz to, co jest w planach. Liczyliśmy na to, że podany zostanie harmonogram jak droga będzie wyglądała przynajmniej przez najbliższy miesiąc i okres, który zostaje do końca kontraktu. Nie przedstawiono konkretnych planów co w danym miesiącu będzie robione, a to, co przedstawiano do tej pory po tygodniu stawało się nieaktualne – opowiada burmistrz Tolkmicka, Andrzej Lemanowicz i dodaje, że o ile w zeszłym roku zima nie była aż tak sroga, a droga całkiem dobrze utrzymywana przez ten okres, to w tym może być o wiele gorzej. – Jest o wiele więcej odcinków, gdzie zdjęta została wierzchnia warstwa asfaltu. To wszystko nie jest wyprofilowane i przygotowane nawet do zimowego utrzymania, z tego względu, że jeżeli będzie jechał pług po warstwie złożonej ze żwiru czy kamienia to będzie to odchodziło razem ze śniegiem, co może powodować powstawanie dziur. Cały czas mieliśmy nadzieję, a teraz jest jej coraz mniej, że niektóre fragmenty drogi do zimy zostaną zrobione, niestety, nie widać tego.
       I dodaje, że największe koszty z tego tytułu ponoszą mieszkańcy – to oni codziennie muszą korzystać z objazdów, o wiele więcej wydawać na naprawy pojazdów czy paliwo, to im ciężej dostać się gdziekolwiek autobusem, bo ze względu na koszty związane z nadkładanymi kilometrami czy naprawami zmniejszyła się chociażby ilość kursów.
       – Budowa tej drogi to istny horror, a co za tym idzie przejazd nią. Trzeba bardzo uważać na to, jak się jedzie. Z drugiej strony można zrobić objazd, ale ciągłe nadkładanie drogi to więcej kilometrów i paliwa – wyjaśnia mieszkanka Tolkmicka. – Dobrze, że ta droga jest modernizowana, ale czemu aż tyle to trwa?
       – Wcześniej do Elbląga jechałem jakieś 20 min., teraz drugie tyle. Wycofane zostały również niektóre kursy autobusów, jedne do czwartego grudnia, wiem, że jakieś na stałe – opowiada uczeń z Kadyn, który dojeżdża do Elbląga do szkoły średniej.
       Bardzo trudnym odcinkiem jest ten między Elblągiem a Kamionkiem Wielkim, bo jak tłumaczy burmistrz, praktycznie od początku wieś ta jest pozbawiona dojazdu. Obecnie niewesoło wygląda również połączenie z Suchacza w kierunku drogi powiatowej – prowadzone tam prace dotyczące wymiany gruntu sprawiają, że o ile samochód sobie poradzi, o tyle autobus może mieć spore trudności.
       Jak wyjaśnia burmistrz Lemanowicz oczekiwano, że zrobione zostanie o wiele więcej, niż dotychczas.
       – Liczyliśmy, że będzie to chociaż 70 proc. robót, ale z dnia na dzień wychodzi na to, że będzie o wiele mniej – mówi burmistrz.
       Podmiotem realizującym modernizację DW503 jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, inwestorem zaś województwo warmińsko- mazurskie. W jej skład wchodzi nie tylko poszerzenie i odbudowa nawierzchni, ale i m.in. budowa chodników lub ciągów pieszo – rowerowych na terenie miejscowości, przebudowę wszystkich przepustów pod drogą czy oczyszczenie i udrożnienie istniejących rowów drogowych. Całkowita wartość projektu to ponad 76 mln zł, z czego prawie 49 mln zł to fundusze unijne.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zamiast się cieszyć że samorząd coś robi i remontują drogi to te leśne ssaki z okolic tylko hejtują, weźcie sie za robote a nie picie jaboli to docenicie, wy myślicie ze droge to się robi tak szybko jak zamki z piasku ?? zamiast się cieszyć że będzie to hejtują -. - Welcome Poland : )
 • Tam sie nic nie dzieje. Gdy zima napada śniegu, mieszkańcy Suchacza i okolic beda odcięci od reszty świata.
 • za to będziecie później śmigać w 5 minut
 • Czy mi się zdaje, czy już kiedyś pisałem, że przebudowa tej drogi nigdy się nie skończy? Drogowcy latem urlopy mieli, a teraz już na budowach taki marazm, jakby na zimową labę czekali. DLACZEGO przy takiej pogodzie i tak kluczowej inwestycji NIE PRACUJĄ NA TRZY LUB PRZYNAJMNIEJ DWIE ZMIANY SIEDEM DNI W TYGODNIU ??? Dlaczego???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  1
  prorok(2013-10-01)
 • Burmistrz tylko obiecuje to po prostu gawędziarz, ale nikt mu tego nie zapomni rozliczymy go w następnych wyborach.
 • Pani/Panie hekra, to nie jest inwestycja burmistrza, więc w tym temacie niestety może on co najwyżej pogawędzić. Jeśli już zabieramy głos, to wypadałoby przynajmniej ogólnie temat ogarnąć. Pzdr
 • do pierwszego komnetarza- gosciu jak bys mial dojezdzac codziennie do elblaga ta droga jak np. ja to tez by Ci nie bylo tak wesolo. .. teraz jest ciezko, a co dopiero jak przyjdzie zima. ..
 • "Pani/Panie hekra, to nie jest inwestycja burmistrza, więc w tym temacie niestety może on co najwyżej pogawędzić. Jeśli już zabieramy głos, to wypadałoby przynajmniej ogólnie temat ogarnąć. Pzdr" To mówiłem ja, Jarząbek, trener drugiej klasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  prorok(2013-10-01)
 • Nie mogę zrozumieć dlaczego do tej pory nie uruchomiono pociągu z Braniewa do Elbląga i z powrotem, przez Tolkmicko, Suchacz, do momentu zrobienia drogi 503.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  0
  Pomysłodawca(2013-10-01)
 • Burmistrz niech sie nie ośmiesza i nie bije piany pod publiczke. Jakby mieszkańcy mieli mało horroru z drogą to burmistrz rozrył jeszcze całe miasto budujac sobie nowy reichstag bo w starym wszytkie pociotki sie już chyba nie mogly pomiescić. Mało tego, żeby było wesoło to rozryli cały port bo przecież ludzie tam pracujący też nie mogą mieć za lekko. Ciekawi mnie tylko kto za te wszystkie pałace, granitowe chodniki i inne cuda zaplaci bo chyba nie pan burmistrz a ja jakos nie zauważyłem żeby mieszkańcy Tolkmicka sie ostatnio wzbogacili.
 • A jest na to proste lekarstwo: POCIĄG. Wystarczyłoby 6-8 par dziennie i pracownicy/uczniowie dojechaliby sobie bezproblemowo.
 • Do kogoś "szkodasłów" gdybyś dostał pieniądze na ratusz i ulice do wykorzystania w tym roku, to byś s. .. ał ze szczęścia żeby je jak najszybciej wykorzystać. Lepiej było zobleśną Fregatą i syfem dookoła kościoła. A rozryty port remontuje urząd morski. Jak chcesz się wzbogacić to weź się do roboty! Czasy komuny dawno minęły. A wracając do remontu drogi, to za wybraną firmę i postępy robót powinien odpowiadać urząd marszałkowski z Olsztyna. Ciekawe czy ktoś ich z tego rozlicza?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  teżztolkmicka(2013-10-01)
Reklama