UWAGA!

Miasto wybrało wykonawcę nabrzeża

 Elbląg, Miasto wybrało wykonawcę nabrzeża
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

29 mln złotych będą kosztować prace przy budowie nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów. Miasto wybrało właśnie w przetargu wykonawcę prac – firmę Doraco z Gdańska.

O wygraną w przetargu, który był ogłoszony jeszcze w sierpniu, ubiegały się trzy firmy – Strabag, Budimex i Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. I to właśnie ostatnia z nich jako jedyna zmieściła się w szacunkach urzędników, wyceniając swoje usługi na 29 mln złotych. Przypomnijmy, że władze miasta na budowę nabrzeża Wyspy Spichrzów przeznaczyły 30 mln złotych, z czego 27 mln to dofinansowanie z rządowego programu.

Inwestycja będzie towarzyszyć trwającej właśnie budowie kompleksu kamienic Porta Mare. Modernizacji ma podlegać nie tylko odcinek nabrzeża od Mostu Wysokiego w kierunku fosy miejskiej i mostu Kardynała Wyszyńskiego, ale także odcinek od Mostu Niskiego w stronę OSW Fala. Teren między mostami nie będzie rewitalizowany ze względu na zbyt duże koszty.

W najbliższych dniach prezydent Elbląga powinien podpisać umowę z wykonawcą, który będzie miał 16 miesięcy na zaprojektowanie inwestycji i kolejne 14 miesięcy na jej wykonanie. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku.

Roboty budowlane na odcinku od Mostu Wysokiego do wysokości budynku przy ul. Warszawskiej 55 (odcinek około 300 metrów) obejmą przebudowę nabrzeża wraz z budową oświetlenia, pomostów pływających z zaopatrzeniem w prąd i wodę, miejscami do cumowania. Z kolei na odcinku od Mostu Niskiego do wysokości OSW Fala (około 160 m) zostanie przebudowane nabrzeże, powstaną miejsca cumownicze, mają być też prowadzone prace pogłębiarskie przy samym nabrzeżu.

- To będzie mini terminal przy przyczółku Mostu Niskiego, w ciągu ul. Studziennej i Orlej. Nabrzeże będzie pogłębione do 5 metrów, z myślą o przyszłości i zawijaniu do portu większych jednostek. Nabrzeże między mostami nie będzie pogłębiane – mówiła kilka miesięcy temu na posiedzeniu komisji gospodarki miasta Elżbieta Gieda, dyrektor departamentu inwestycji Urzędu Miejskiego.

Ostatnim elementem inwestycji jest budowa około 200 miejsc postojowych przy ul. Warszawskiej wraz z dojazdem, oświetleniem, elementami małej architektury.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Taaa parkingi, no ok ale może jakaś marina dla jachtów i zaglówek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  Art :)(2023-01-30)
 • Pomiędzy mostami nie zrobią bo niby za drogo. Zaczynają od boków a najbardziej reprezentatywny odcinek ma wyglądać jak wygląda czyli żenada
 • Dziękujemy słoninie za przeniesienie siedziby partii sld z 12 lutego na Wyspę Spichrzów :D pięknie to będzie teraz wyglądało - nowoczesne kamienice i dwa budyneczki z czerwonej cegły postawione ot tak byle gdzie :D
 • Najtańsza oferta czyli wiadomo że wszystko będzie zapewne sfuszerowane. Ci ludzie niczego porządnie zrobić nie potrafią a jedyne co im wychodzi to ataki na nasz rząd.
 • @TeofilSkorupa - Przecież ten jak i poprzedni rząd był do niczego. Ty jesteś zwykłym ignorantem i trollem. Nie znasz się na zarządzaniu i ekonomi, zaślepiony jesteś.
 • jakie masto?, wladze maista, co za bzdury piszecie, "oferując za swoje usługi 29 mln" jak moze oferowac, ona żąda, a nie oferuje. Jak w umowie bedzie taki zapis to do sądu, nie dosc ze zrobia to jeszcze zaplacą. Z alkomatem straz miejska juz po was jedzie
 • @TeofilSkorupa - przecież to PiS zawłaszczył sądy i prokuraturę, żeby móc kraść bez konsekwencji w majestacie prawa. jakiś problem z pamięcią chłopcze?
 • "Adw. Janusz Patralski: „Frankowicze nie mają w sądzie czego się bać” wylaczyli komentarze dziady, idac ta logika z tego belkotu w artykule ludzie co maja kredyty nie powinni ich splacac ze wzgledu na wzrost stop % bo ich o tym nie poinformowano. Takze tylk oisc do sądu. jakie to proste ze tez ludzie na to nie wpadli
 • @TeofilSkorupa - Filciu radosny klakierze NAJDROŻSZEGO w historii żónta dojnej zmiany, wybrańcy ludu z ramienia PARTII właśnie uwalili dofinansowanie do rozwoju parkingu dla TiRów. Nie żeby GM nie rozumiała tego śmiałego kroku, jednak interesuje ją twój komentarz do tej wiekopomnej decyzji... która koncertowo uwala możliwości wykorzystania twojego ulubionego wolskiego kanałka sułeskiego... znaczy kaczego rowa w służbie wspomnianego parkingu dla TiRów jako portu morskiego.
 • Powinno pisać że to artykuł sponsorowany skoro nie można się do tego odnosić. Ot etyka dziennikarska...
 • @GłębokaMyśl - Czego Ty gamoniu nie rozumiesz? Przyjdą odpowiedni ludzie i dokończą tak jak trzeba tą, tak potrzebną inwestycje.
 • @TeofilSkorupa - Będziesz wraz innymi czynownikami pogłąbiał rzekę w czynie społecznym jako odpowiedni człowiek ?
Reklama