UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nad wodą jest jeszcze dużo pracy

 
Elbląg, O kierunkach rozwoju nabrzeża mówili: Justyna Breś, Witold Wróblewski, Antoni Czyżyk
O kierunkach rozwoju nabrzeża mówili: Justyna Breś, Witold Wróblewski, Antoni Czyżyk (fot. Anna Dembińska)

Blisko 60 proc. terenów nadwodnych w Elblągu nie jest efektywnie wykorzystywanych. Jest więc wiele do zrobienia - wynika z analizy, jaką w swojej pracy magisterskiej dotyczącej transformacji waterfrontu przeprowadziła Justyna Breś. Wskazała też kierunki rozwoju, jakie powinno obrać jej rodzinne miasto, szczególnie w obliczu nowych możliwości związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Prezydent Witold Wróblewski przyjął tę pracę z zainteresowaniem, przypomniał jednak, co już zostało zrobione, a co czeka na realizację.

Elblążanka, była tancerka, a obecnie doktorantka Politechniki Gdańskiej Justyna Breś w 2017 r. napisała pracę magisterską pt. „Studium transformacji frontu wodnego Elbląga”, która otrzymała I nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Gdańsku. Młoda architektka pracuje w Gdańsku, ale sercem nadal jest blisko rodzinnego miasta.

- Oczywiście, w tym, by napisać pracę magisterską nt. waterfrontu w Elblągu dużą rolę odegrały powody sentymentalne i osobiste, ale i temat przekopu Mierzei Wiślanej wydawał mi się niezmiernie ciekawy – mówiła podczas dzisiejszej (4 października) konferencji prasowej Justyna Breś. - Z jednej strony stanowi on szansę dla miasta, z drugiej zaś duże wyzwanie, na które władze powinny przygotowywać się od strony wodnej i lądowej. Poza tym przyświecał mi także cel popularyzacji Elbląga w świecie naukowym, zagospodarowania frontów wodnych w miastach średniej wielkości.

Justyna Breś stwierdziła, że blisko 60 proc. terenów nadwodnych w Elblągu nie jest efektywnie wykorzystywanych, do tego funkcjonuje część przemysłowa niedostępna dla użytkowników. Jest wiele do zrobienia, ale wskazuje kierunki. Według niej należy postawić na rozwój turystyki, która zostanie otwarta przez przekop i inne inwestycje; postawić na charakter portowy miasta, na stworzenie marki, zachęcenie inwestorów i turystów do przebywania w Elblągu; powstanie centrum logistycznego; rozwój terenów mieszkaniowych czy powstanie szkoły zawodowej związanej z budową jachtów.

- Niektóre tezy są dyskusyjne - stwierdził prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Na przykład kwestie ochrony przeciwpowodziowej to odrębny problem. Myślę jednak, że takie działania [jak Justyny Breś - red.] i współpraca będą nas przybliżać. To, co trzeba podkreślić - kontynuował -  to, że niektóre tereny nadwodne są nie do końca zagospodarowane wynika z prostej przyczyny - terminal pasażerski jest praktycznie niewykorzystany, bo nie ma ruchu turystycznego. To się jednak może zmienić, dziś podpisana została umowa na budowę kanału żeglugowego przez mierzeję - wskazał prezydent Wróblewski.

  Elbląg, Nad wodą jest jeszcze dużo pracy
(fot. Anna Dembińska)

Przypomniał też, co miasto do tej pory zrobiło, jeśli chodzi o tereny w pobliżu rzeki Elbląg.

- Od wielu lat miasto otwierało się i nadal to robi w kierunku tzw. morskości Elbląga - mówił Witold Wróblewski. - Już w 1997 r. powstała koncepcja zagospodarowania przestrzennego portu morskiego, w kolejnych latach kolejne opracowania i dokumenty. Później koncepcja zabudowy bulwaru, badania ankietowe, warsztaty projektowe. W 2013 r. odbył się konkurs na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów, a program "Fabryka" z 2019 r. związany jest z przyjściem na Wyspę Spichrzów dużego inwestora. Jesteśmy w trakcie opracowywania studium marki miasta.

- Jestem przekonany, że my, jako samorząd, musimy być "przodem do wody", bo nawet wystarczy spojrzeć historycznie - woda dawała życie, to przy niej budowało się osady, miasta - dodał przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk. - Przygotowujemy się do kolejnych zadań i inwestycji związanych z frontem wodnym i cieszymy się, że mamy tak fajnych, młodych ludzi jak Justyna Breś, którym ten problem również leży na sercu.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Myślę że nie ma co czekać. Trzeba jak najszybciej przeprowadzic referendum w celu odwolania prezydenta i calej rady miejskiej. Elblag sie marnuje. Elblag sie stacza. Szkoda miasta, szkoda nas. I jeszcze ta miernota czyzyk przebierajacy nozkami do koryta. teraz juz niemal codziennnie POrtel zamieszcza artykol z czyzykiem. czyzyk jako dowodca sil zbrojnych, czyzyk jako budowalaniec, czyzyk jako poglebiarka zalewu, czyzyk otwiera fabryki mebli czy wy macie ludzi za idiotow? Elblazanie nie glosujcie na nikogo z PO. Szkoda waszego glosu! glosujac na PO stawiacie na bylejakosc. To sa ludzie od wszystkiego czyli do niczego. Banda amatorow i kuglarzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  11
  yataman(2019-10-04)
 • Przez 5 lat nic nie zostało zrobione w Elblągu. Wróblewski musi zostać odwołany
 • RobertKoliński Panie Prezydencie, przypominam również o niedoborach wody w mieście, zwłaszcza podczas okresów suszy, które będą się powtarzać coraz częściej, a którym mógłby zaradzić projekt Jeziorka Miejskiego (pełniącego również funkcje retencyjne) w miejscu kąpieliska przy ul. Spacerowej, któremu jest Pan wciąż przeciwny. Betonowanie miasta i jego rezerw wodnych to nie jest droga dla przyszłości Elbląga, o czym w tej pracy pani Justyny jest również mowa:) Hashtagi: #KapieliskoMiejskie,#JeziorkoMiejskie,#basen
 • Młodzi widzą od lat to czego władze miasta nie chcą zobaczyć. "Od wielu lat miasto otwierało się i nadal to robi w kierunku tzw. morskości Elbląga - mówił Witold Wróblewski" gów. .. o prawda oprócz Mariny dla Wcisły nie zrobiliście nic, aż dziwne ze kanał nie zarósł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  1
  DresBląg(2019-10-04)
 • najważniejsze kwalifikacje już ma - jest byłą tancerka więc w sumie doktorat nie jest potrzebny. Proponuję od razy na dyrektora jakiegokolwiek departamentu.
 • No właśnie, czas na młodych, prawdziwa analiza i słuszne koncepcje, a ci co rządzą od lat Elblągiem nic nie zrobili, jachty buduje się w Ostródzie czy nawet w Olecku na Mazurach i na cały świat wożą. Powinni stworzyć w Elblągu szkołę budowy jachtów. Są tutaj wspaniałe warunki do powstania stoczni jachtowych i budowy dużo większych jednostek jak w Ostródzie czy Olecku o długości kilkudziesięciu metrów, bo będzie po przekopie łatwy dostęp do morza Cały czas są ogłoszenia w internecie, że poszukują ludzi do budowy jachtów. A władze nic nie robią.
 • A Antek to w końcu gdzie pracuje, ciągle na paradach, w UM, na spotkaniach, otwarcia, kongresach, wiecach i wszystko w godzinach pracy. W swiatowidzie to chyba tylko fotki na budowie sobie robi.
 • Brednie wróbel i czyzyk Gdzie basen amfiteatr Dolinka TYLKO PO możecie kity wciskać ????????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  Kolega jarka(2019-10-04)
 • @Amtmdjm - Postaraj się
 • ohydnej kampanii wyborczej czyzyka ciag dalszy, nawet POrtel tak wykadrowal zdjecie zeby byl na glownym planie, zenada
 • To wreszcie jak to ? POKO- PSL jest za czy przeciw przekopowi? Wyczowam coraz bardziej przychylny ton tej inwestycji.Oj choragiewki,choragiewki,ogarnijcie sie.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  4
  Zbyszek 1(2019-10-04)
 • To za 4 lata,myślę że nie będzie reelekcji.
Reklama