UWAGA!

„Nie zakazujcie ogrzewania drewnem”

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)

- Nasze stowarzyszenie stanowczo sprzeciwia się wszelkim zakazom i ograniczeniom ogrzewania drewnem, zwłaszcza w instalacjach przeznaczonych wyłącznie do stosowania biomasy, spełniających wymogi ekoprojektu – napisali do naszej redakcji członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece”. To odpowiedź na plany władz województwa, które chcą wprowadzić w regionie uchwały antysmogowe.

O trwających właśnie konsultacjach społecznych w sprawie uchwał smogowych w województwie warmińsko-mazurskim pisaliśmy kilka dni temu. Po publikacji z naszą redakcją skontaktowało się Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”, które protestuje przeciwko wprowadzaniu w uchwałach smogowych ograniczeń w ogrzewaniu domów i mieszkań drewnem.

- Drewno to polskie, ekologiczne, odnawialne źródło energii i naturalny magazyn energii słonecznej. To biopaliwo stałe, niekopalne (w przeciwieństwie do węgla i gazu) - zalecane do powszechnego stosowania w Unii Europejskiej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Drewno jest paliwem ekologicznym na każdym etapie jego przetwarzania i energetycznego wykorzystania. Produkcja drewna opałowego nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce a wręcz przeciwnie: stymuluje rozwój gospodarki przez zalesianie niezagospodarowanych – pisze w swoim oświadczeniu stowarzyszenie „Kominki i Piece”, podpisanym przez prezesa Piotra Baturę. - W przypadku ogrzewania drewnem powstaje tyle samo dwutlenku węgla ile wchłonęło ono podczas swojego wzrostu, czego rezultatem jest zerowy bilans emisji CO2. Jest to zgodne z polityką UE, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Zdaniem członków stowarzyszenia „uchwały antysmogowe i Programy Ochrony Powietrza, jakkolwiek z założenia słuszne i potrzebne, jednak ze względu na silny wpływ lobbystów prowadzą do wypaczenia swojego głównego celu jakim jest poprawa jakości powietrza.

- Znane nam uchwały antysmogowe w większości przypadków obarczone są rażącymi błędami w kontekście ekologii, walki ze smogiem, promowania OZE oraz logiki i sensowności wprowadzanych regulacji – pisze Piotr Batura.
       Wśród zastrzeżeń, jakie do uchwał antysmogowych mają członkowie stowarzyszenia, są m.in.: zestawianie drewna razem z węglem w grupie „paliw stałych” i zakazywanie ich używania jako źródła energii, wprowadzanie zakazu eksploatacji kominków i miejscowych ogrzewany pomieszczeń w w dni smogowe mimo spełniania przez nich nowoczesnych norm czy uzależnienie możliwości instalowania lub użytkowania niskoemisyjnych ogrzewaczy pomieszczeń od braku dostępu do sieci gazowej czy ciepłowniczej. - Takie zapisy prowadzą wprost do promowania gazu (z importu), który jest paliwem kopalnym kosztem drewna będącego
       odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Skutkiem tych przepisów jest pozbawienie mieszkańców możliwości ogrzewania się produktami przetwarzania biomasy drzewnej i skazanie ich na monopol dostawcy wyjątkowo szkodliwych i pozbawionych przyszłości paliw kopalnych (gaz i węgiel), co jest również wątpliwe w świetle przepisów o ochronie konkurencji – uważają członkowie stowarzyszenia, którzy swoje uwagi wysłali również do Urzędu Marszałkowskiego, biorąc udział w konsultacjach społecznych w sprawie uchwał antysmogowych.

 

Pełna treść oświadczenia w tej sprawie

oprac. RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I bardzo dobrze, protestować. Miejskie elektrownie kopcą aż miło. No ale duży może więcej. Polska, krajem patologii urzędniczej, gdzie mogą szaraka zdeptać, zdusiś, złamać. Na to się NIE GODZIMY !!!
 • Ludzie trzeba walczyć o swoje !!!! Tak dla kominków !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  140
  11
  Szczęśliwy bezrobotny(2022-01-13)
 • Bzdura z tym drewnem szczególnie co nie maja żywicy a jak wulkan kopci pół roku to co nie wolno.
 • za smoglab pl: Skład dymu ze spalania drewna i dymu papierosowego jest dość podobny, zawiera między innymi wiele składników szkodliwych dla zdrowia, w tym kancerogenów. W wyniku spalania drewna do powietrza uwalniane są min. : pył zawieszony (w tym sadza), benzen, formaldehyd, akroleina, WWA, metale ciężkie. Proponuje zaciągnąć się dymem z kominka / ogniska. Inwestujmy w technologie, które na prawdę mają dodatni bilans węglowy, pompy ciepła, ogniwa, biogazownie.
 • Jak chcemy być prawdziwymi Europejczykami, to trzeba zakazać palic drewnem i strzelać fajerwekami, jak w Holandii. Niech żyje Unia Europejska. Ps. Każde drewno ma żywicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  94
  Unia Europejska.(2022-01-13)
 • Takiej bzdury w życiu nie czytałem! To jakaś dendrofilia? Każdy, ogrzewa samemu dom/mieszkanie marzy o ogrzewaniu elektrycznym, które pozwala jednym palcem zwiększać/zmniejszać ogrzewanie. A drewno? Zamówić musisz, układać, rąbać, rozpalać, czyścić piec z popiołu. Puknijcie się w główkę!
 • Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której produkujemy w Polsce paliwo ekologiczne w postaci pelletu, drewna kawałkowego, wytwarzamy kotły i kominki spełniające wysokie standardy energetyczne i emisyjne, eksportujemy te towary do i innych krajów UE, ale zabraniamy wykorzystywania ich u siebie.
 • @Unia Europejska. - szczególnie liściaste
 • zakazywanie kominków, łączenie węgla z drewnem to bzdura, promowanie gazu przed biomasą to nie wyjdzie. dziś jest głosno o tym że nie ma kasy na podpisywanie nowych umów przyłaczeniowych dla gazu na 2022 -23.Nawet jeżeli coś zrobią to kolejny przykład ze faworyzowanie gazu czy innych źródeł jest błędem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  4
  darek1900(2022-01-13)
 • Gdyby ktoś myślał że to wina Tuska
 • niech te (. .. )i tu trzy kropki, piszące ustawy antysmogowe i ci co je realizują zajmą się Turowem przez które odwołali szanowanego ambasadora, spaprali milionowe dotacje z Unii i zaciekle, w kłamliwy sposób bronią truciciela widząc tylko swoją "racje"nie patrząc na nic i innych.
 • @System - Olsztyn i warmmaz to stan umysłu, doczepiono nas na siłę do tego dziadostwa i są tego efekty.
Reklama