UWAGA!

Obwodnicy wschodniej (na razie) nie będzie

 Elbląg, Trwają prace związane z projektowaniem pierwszego etapu ul. Wschodniej. Drugi etap - jak zapewnia prezydent - został odłożony na półkę
Trwają prace związane z projektowaniem pierwszego etapu ul. Wschodniej. Drugi etap - jak zapewnia prezydent - został odłożony na półkę(fot. Michał Skroboszewski)

Z powodu braku pieniędzy władze miasta odkładają na półkę plan budowy drugiego etapu ulicy Wschodniej (zwanej przez urzędników rozbudową ul. Sybiraków), która miała odkorkować ul. Bema. Na jak długo? Który wariant przebiegu drogi jest przez władze miasta preferowany? Tego na poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Elbląga usiłowali się dowiedzieć członkowie grupy „Nie dla Obwodnicy Wschodniej przez Bażantarnię”. Ale się nie dowiedzieli...

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, zaprosił dzisiaj do Urzędu Miejskiego członków grupy, którzy zebrali ponad 3 tysiące podpisów przeciw budowie obwodnicy wschodniej przez Bażantarnię. Był na nim też przedstawiciel naszej redakcji, o co poprosili członkowie grupy.

Prezydent na początku spotkania mówił o trudnej sytuacji finansowej samorządu i spadających dochodach miasta, które jego zdaniem są spowodowane polityką rządu.

- Sytuacja w samorządach robi się krytyczna. W czerwcu będziemy robić nowelizację budżetu miasta. Musimy znaleźć 5 mln złotych na podwyżki dla nauczycieli, które nie zostały pokryte przez rząd. Nie mówiąc już o rosnących kosztach inwestycji, np. budowy oczyszczalni czy rozbudowy szpitala, inflacji, większych odsetkach od kredytów, co rocznie też oznacza kilka milionów więcej. Nie zostały uruchomione ani fundusze unijne ani Krajowy Fundusz Odbudowy. To wszystko skupia się jak w soczewce na samorządzie – mówił Witold Wróblewski. I dodał: - W budżecie pozostają inwestycje tylko te, które realizujemy w tej chwili. Nierozpoczęte, między innymi plany budowy mostu przez rzekę Elbląg czy rozbudowę ul. Sybiraków (to drugi etap budowy ul. Wschodniej – red.), odkładamy i temat zamykamy. Nie widzę możliwości finansowych, by zrealizować jakikolwiek z wariantów rozbudowy ul. Sybiraków.

Jak się okazuje, urzędnicy Zarządu Dróg wraz z projektantem przygotowali siedem wariantów przebiegu drugiego etapu ul. Wschodniej, którą władze miasta określiły jako „rozbudowę ul. Sybiraków”. Prezydent poinformował, że najtańszy opiewa na 11 mln złotych, a najdroższy – na 57 mln zł. Mimo że miał przy sobie ich papierowe wersje, nie przedstawił ich uczestnikom spotkania.

- Żaden z tych wariantów nie wchodzi w teren Bażantarni. Nie ma likwidacji polan z wiatami, nie ma mowy o likwidacji linii tramwajowej – przekonywał wiceprezydent Janusz Nowak.

- Wariant związany z budowaniem drogi pradoliną byłby ostatnim, który bym robił. Budowanie drogi w wąwozie przy zagrożeniu powodziami oznacza horrendalne koszty związane z odwodnieniem i moim zdaniem są nieuzasadnione – stwierdził prezydent Wróblewski. Nie chciał jednak odnosić się do poszczególnych wariantów. Ani też przekazać ich do wglądu.

- W jakim celu? Temat jest zamknięty, po co otwierać dyskusje? Przyjdzie czas projektowania, to będziemy dyskutować - dziwił się prezydent.

- Właśnie dyskusji o poszczególnych wariantach oczekiwałem, a nie po to, by wysłuchać, jakie ma pan problemy z dopięciem budżetu. Jak drugi raz będziemy zapraszani, a mam nadzieję, że będziemy, to właśnie tak dyskusja będzie wyglądać – mówił do prezydenta podczas spotkania Wojciech Drożdżał, elbląski adwokat, który jest członkiem grupy „Nie dla Obwodnicy Wschodniej”.

- Nie zapraszałem na rozmowy o wariantach. Zaprosiłem osobę, która składała petycję, by oznajmić, że dzisiaj ten temat zostawiamy, bo przyczyny ekonomiczne go powodują – odpowiedział prezydent. - Myślę, że jako inżynier lepiej się poruszam, czy coś jest mądrzejsze czy mniej mądre jeśli chodzi o technikę i drogi i tego typu rzeczy. Dzisiaj ta dyskusja nic nas nie posunie do przodu. Na dzisiaj temat ul. Sybiraków zostaje odłożony. Dlaczego taka decyzja? To właśnie starałem się wyjaśnić.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli w rozmowie z nami, że wystąpią na piśmie do władz miasta o udostępnienie poszczególnych wariantów na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej.

- Tak przewidywaliśmy, że będzie to monolog władzy, zwany dialogiem, który ma nam zamknąć usta. Usłyszeliśmy, że miasto przygotowało siedem wariantów rozbudowy ul. Sybiraków. Niestety, nie dostaliśmy do wglądu ani jednego z nich. To spotkanie można streścić jednym zdaniem. „Nie wybraliśmy żadnego wariantu, na razie nie będziemy rozbudowywać ulicy Sybiraków”. Nie otrzymaliśmy nawet odpowiedzi na takie pytanie, na ile w czasie jest odsunięta budowa tej ulicy. Jakie miasto ma pomysły na nadal zakorkowaną ulicę Bema? - powiedziała nam już po spotkaniu Beata Branicka, autorka petycji w sprawie budowy obwodnicy wschodniej.

- Jeżeli jest opracowanie siedmiu wariantów, to z czystej ciekawości chcielibyśmy je przedyskutować. Może też jesteśmy w błędzie, może jest lepszy od naszej propozycji? Jeśli coś się robi za nasze podatników pieniądze, ktoś robi jakiś materiał, prezydent do niego zagląda i nam nie pokazuje, to o czym to świadczy? To jest dialog? To jest tylko monolog władzy – dodał po spotkaniu Wojciech Drożdżał. - Spotkanie miało być wymianą poglądów. Oferujemy pomoc, nie chcemy sypać piasku w te tryby, bo zdajemy sobie sprawę z sytuacji. Poświęcamy własny prywatny czas, przychodzimy, by usłyszeć, że my nic nie będziemy robić, a wy nie pytajcie lepiej. Nasze obawy nadal są aktualne. Że ktoś za jakiś czas tę prowizorkę jednak wybuduje i ona zupełnie nie będzie funkcjonalna, bo będzie wychodzić na ulicę Łęczycką, a to niczego nie załatwia.

O udostępnienie wariantów przebiegu trasy w drugim etapie budowy ul. Wschodniej wystąpiła też nasza redakcja. Co prawda wiceprezydent Nowak stwierdził na spotkaniu, że opracowanie wariantów to wewnętrzny dokument urzędu, więc jeśli otrzymamy odmowę, zaskarżymy taką decyzję do sądu.

Dodajmy, że budowa pierwszego odcinka ul. Wschodniej-bis, która ma prowadzić od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica ma potrwać do 2023 roku, obecnie trwają prace projektowe. Koszt to 12,7 mln złotych. Pieniądze są zabezpieczone w budżecie, samorząd dostał też ponad 7 mln dofinansowania z funduszy rządowych. Na drugi etap ulicy - od strony Sybiraków - pieniędzy nie ma.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • nazywanie tego czegoś mianem " obwodnicy" jest kuriozalne, to będzie mała uliczka rozwiązująca lokalny problema nie obwodnica,
 • Całe szczęście....
 • Niech robią, taki tak bażantarnia przestanie istniec po tym jak lasy państwowe wycinaja w pień wszystko...
 • Że projekt ten szkodliwy i całkowicie nieprzystający do dzisiejszego świata chwilowo upadł, to i pewnie, że całe szczęście. Kłopot w tym, że władzuchna z tego swojego wymarzonego przeorania miejskiej przyrody zrezygnować nie chce, a jedynie plan swój niecny chwilowo wstrzymuje (z braku kasy - tej wstrzymanej przez rząd oraz z powodu rosnących kosztów, m. in. wojennych). Osobiście mam oczywiście nadzieję, że do tego pomysłu nigdy już ona nie POwróci, ale wiadomo - jak tow. Koliński ma na coś nadzieję, to zwykle dzieje się dokładnie na odwrót - złośliwość marnego ustroju politycznego i jego nieodpowiedzialnych decydentów zwyczajnie; zatem - trzeba czujnym być, jak łasica!:) #CałaWładzaWręceRad!; Hashtagi: #drzewa, #dewastacja, #Wschodnia, #dramat;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  45
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-23)
 • I oto prezydent pokazał jak się dyskutuje z mieszkańcami..
 • Jeśli nie będzie to po co dyskutować, Prezydent ma rację. To nie czas na ostre spory ekologów z Prezydentem. Wojna, inflacja. Prezydent odpuścił więc i Wy odpuście. Kierowcy, których jest kilkadziesiąt tysiecy ekolodzy nie interesują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24
  37
  Kierowca zainteresowany(2022-05-23)
 • Moim zdaniem Portel nie powinien uczestniczyć w sporach z Prezydentem jako jedna ze stron. Traci na tym obiektywność tego portalu bo nie wiadomo czy pisze obiektywnie czy stronniczo.
 • @Kierowca zainteresowany - Odnośnie tego argumentu o "kilkudziesięciu tysiącach kierowców" - żyjemy w czasach nieuchronnych przemian, do których doprowadziliście m. in. swoim niePOhamowanym konsumpcjonizmem i lekceważeniem otoczenia, w tym - kierowcy, zatem czas najwyższy zastanowić się nad celowością i sensem Waszego rozpasania i transportowego egoizmu. Bowiem Wy bezmyślnie zabijacie dziś planetę, a jutro zabijecie własne dzieci i wnuki - wszak ropy, tych auto-złomiaków czy zachomikowanych przez starych styropianowców kartonów z dolarami spożywać raczej nie będą, mylę się? Albo bajzel stworzony i sprezentowany nam przez pokolenia kapitalistycznych, zdziadziałych egoistów naprawimy, albo trzeba będzie czymś innym napełnić żołądki. Zaczniemy zapewne, jak to zwykle w historii bywa, od bogatych; #EatTheRich, #post-apo; Hashtagi: #libki, #oligarchia, #wyzysk, #szwindel, #profit, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  33
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-23)
 • Hańba!!! Ulica wschodnia jest potrzebna aby odkorkować ul. Bema!!! Tam czasem po 20 minut się stoi w korku!!! A co z otwarciem nowej strażnicy PSP? Niby jak straż pożarna ma przejechać przez Bema?
 • Uwaga skoro nasz miłościwie panujący mówi że nie ma pieniędzy to może oznaczać tylko że wkrótce pojawi się nowy wice. Lub szaman zażądał realizacji jakiegoś super ważnego jego pomysłu. O których dowiemy się już niebawem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  Ciekawski(2022-05-23)
 • Przed wyborami zdarzy się cud będzie szansa na drogi, mosty, obniżki itp itd. Po wyborach oczywiście nic z tego
 • Robić przez Bażantarnie jak mają w planach. Nie słuchać garstki ludzi. Napewno to nie zaszkodzi dla środowiska. Bzdury gadają pseudo protestujący. Wielkie osiedle na łęczyckiej utrudnienia w ruchu do tego idiotyczny pomysł wybudowania Strażnicy. Miasto niech robi jak najszybciej drogę nie obwodnicę bo to brzmi bardzo mocno. A zieloni na pastwisko trawę jeść jak im mało przyrody. Hashtagi: #Robicdroge
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37
  27
  Niestety Podatnik(2022-05-23)
Reklama