UWAGA!

Pasażerów ubyło nawet o 60 procent

 Elbląg, Pasażerów ubyło nawet o 60 procent
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na komunikacji miejskiej w całym kraju. W Elblągu wpływy ze sprzedaży biletów spadły w ciągu roku o ponad 3,5 miliona złotych netto. Najgorszy pod tym względem był kwiecień.

Na nasz wniosek Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu udostępnił dane dotyczące wpływów ze sprzedaży biletów od stycznia 2019 do stycznia 2021 roku. Co z nich wynika? W styczniu 2020 roku wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły 1 mln złotych i były wyższe od tych rok wcześniej o ponad 1,6 punktu procentowego. W lutym nastąpił prawie 12-procentowy spadek (z 926 tys. do 820 tys. zł), a od marca, czyli od ogłoszenia w kraju stanu pandemii i wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z komunikacji miejskiej, przychody spadały lawinowo. Najgorszy był kwiecień, kiedy to wpływy z biletów sięgnęły zaledwie 185 tys. zł (968 tys. zł wyniosły rok wcześniej).

Po statystykach ze sprzedaży biletów widać najlepiej, kiedy wprowadzano obostrzenia dotyczące np. zamykania szkół. Na przykład we wrześniu 2020 r., gdy szkoły były otwarte, przychody wyniosły 849 tys. zł (964 tys. rok wcześniej). W październiku spadły do 633 tys. zł, w listopadzie do 426 tys. zł. W sumie w 2020 roku ZKM ze sprzedaży biletów uzyskał 7,1 mln złotych, to o ponad 3,5 miliona złotych mniej niż w 2019 roku.

Trudno jeszcze powiedzieć, jak na przychody ZKM wpłynęło wprowadzenie od 1 stycznia 2021 roku zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów oraz nowej numeracji i tras. Dostępne są jedynie dane ze stycznia, które wskazują, że przychody wyniosły jedynie 445 tys. zł, to prawie 100 tysięcy mniej niż w grudniu, kiedy przypada okres świąteczny. Dodajmy, że w styczniu rząd przedłużył świąteczną przerwę dla uczniów o ferie zimowe, utrzymując nadal zdalną edukację. Trend będzie bardziej widoczny zapewne w kolejnych miesiącach.

- Dane ze sprzedaży biletów nie odzwierciedlają w pełni drastycznego spadku liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Spadek ten wg różnych szacunków wynosi ok. 60 lub nawet 70 procent. Znaczna część pasażerów to osoby korzystające z bezpłatnych biletów – poinformował Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Dla porównania w Olsztynie spadek liczby pasażerów (porównując 2020 do 2019 r.), jak wynika z danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, wyniósł 41 proc. A 1 marca władze Olsztyna podniosły ceny biletów jednorazowych (np. z 3 do 3,40 zł za bilet 30-minutowy), zostawiając bez zmian cennik biletów okresowych. W Elblągu decyzji o podwyżkach nie ma.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po zmianach w rozkładach kolejne kilkadziesiąt % w dół
 • towarzysze czas sztandar wyprowadzić, miasto Elblag zamknąć na 4 spusty, dzieła zniszczenia dokonano, jest wieś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  92
  9
  kmokm(2021-03-15)
 • Jakże ta pandemia, zupełnie przypadkiem przydaje się dla rządzących obecnie tym krajem. Co oni by bez tej pandemii zrobili. Podwyżki kosztów życia, bo pandemia. Nowe podatki, bo pandemia. Coraz mniej wypłacanych emerytur, bo pandemia. Nie można dostać się do lekarza, bo pandemia. Oby tak dalej. .. rządzie nasz narodowy. Niech żyje pandemia, no nie.
 • Przeciez sami sobie tych niekompetentnych nieudacznikow wybraliscie. czym kierowaliscie sie wrzucajac glos do urny?
 • No i Policja nie ściga wałęsjacych się wszędzie bezmaseczkowców - bo niech umierają, zwłaszcza starsi, mniej emerytur do wypłacenia.
 • To ja Wam opowiem moją przygodę z komunikacją miejską. Padło mi auto i postanowiłem „rozbierać” oszczędności, żeby kupić, coś lepszego. Jestem mieszkańcem Gronowa Elbląskiego, mam pociągi pod nosem, jeździ jeden za drugim, nie będzie problemów myślę sobie. Wyciągam laptop, PKP rozkład jady. .. iiiii do wuja czar prysł! Mam do pracy na 7:30,pociąg w Elblagu jest o 7:20,lipa odpada. .. wcześniejszy? 6:02 byłbym już w Elblągu. Dziwnie do szefa, mówię jak jest, na co on słuchaj na ten czas możesz zaczynać 30minut później prace. Super! Pociąg jest, nic tylko jeździć. .. laptop. .. ZKM ELBLAG rozkład jazdy iiiii do wuja czar prysł. Nie ma absolutnie żadnych autobusów i tramwajów zsynchronizowanych z pociągami Polregio. Jak masz pociąg, to nie masz autobusu i tramwaju. Wszystko ucieka sprzed nosa, wszystko niedostosowane do potrzeb pasażerów. Kupiłem auto gorsze niż zamierzałem i wiecie m, gdzie mam ten ZKM i Polregio? Tam, gdzie oni mają Nas pasażerów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  130
  5
  Gronowiaczek jeden(2021-03-15)
 • @turban - Nie głosowałem na PIS. To kto ten niekompetentny PIS wybrał?
 • elblagiem nie rzadzi pis. .tylko sld po. .matolku
 • Ahhhhaaahhha Brawo MZK i SPÓŁKA Z Góreckim na czele, ktoś was w końcu rozliczy.
 • @Gronowiaczek jeden - @Gronowiaczek jeden jestes tym gosciem co pisze te artykuly o sciezkach rowerowych poznaje!!! Powinienes czesciej publikowac! Lubie cie! Nie szczypiesz się z nikim!
 • Głosno, zimno i stare brudne autobusy, okna brudne pozamazane i chcecie by ludzie tym jeżdzili?? Najpierw kultury, czystości i standartów wprowadzcie a potem podwyzki i zmiany. Takiej autem jeżdzić niz tym zasmrodzonymi autobusami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  0
  aleksandr12(2021-03-15)
 • Kupiłam autko i w końcu koniec z komunikacją. Nigdy nie pasowała żeby dojechać do pracy na czas, albo spóźniona albo o pół godziny za wcześnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  0
  Kasia11(2021-03-15)
Reklama