UWAGA!

Pierwsze Forum Inwestycyjne w Kaliningradzie

 Elbląg, Pierwsze Forum Inwestycyjne w Kaliningradzie
fot. nadesłana

Blisko trzydziestu rosyjskich przedsiębiorców wzięło udział w forum gospodarczym, które władze Elbląga zorganizowały w piątek 29 listopada w Kaliningradzie. Nasze miasto jest pierwszym samorządem w kraju, który zorganizował takie przedsięwzięcie.

Bliskości obwodu kaliningradzkiego to jeden z atutów Elbląga i ogromna szansa dla miasta. Jak dotąd włodarzom Elbląga nie udało się tego w pełni wykorzystać. Rosjanie, mimo iż coraz chętniej odwiedzają nasze miasto, nie byli dotąd zainteresowani inwestowaniem w Elblągu. Czy to nastawienie uda się zmieni
       W tym celu w ubiegły piątek w Kaliningradzie odbyło się I Forum Inwestycyjne, zorganizowane przez władze Elbląga. Uczestniczyli w nim przedstawiciele blisko 30 firm z obwodu kaliningradzkiego. Nasze miasto reprezentował tam wiceprezydent Janusz Hajdukowski.
       - W mojej ocenie Elbląg posiada bardzo atrakcyjną ofertę, która odpowiednio wykorzystana umożliwi rozwój rosyjskich firm – uważa Janusz Hajdukowski.
       Takim „magnesem” może być dla Rosjan Specjalna Strefa Ekonomiczna, która działać będzie co najmniej do 2026 roku, a także ulgi w podatkach, pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej na terenie Polski i preferencyjne kredyty inwestycyjne dla firm.

 

- W Elblągu odnajdziecie Państwo m.in. instytucje otoczenia biznesu ściśle współpracujące z Urzędem Miejskim, które są przygotowane do współdziałania z Wami przy realizacji różnorodnych projektów biznesowych – zachęcał Rosjan wiceprezydent Hajdukowski. - Mam tu na myśli Elbląski Park Technologiczny z jego laboratoriami wyposażonymi w najnowszy sprzęt technologiczny oraz elbląskie organizacje biznesowe skupiające lokalnych przedsiębiorców w klastry branżowe. Jest jeszcze także jedyny w województwie Port Morski, który cyklicznie zwiększa swój udział w rynku przeładunkowym. A to wszystko czeka na Państwa w odległości zaledwie 50 km od granicy Federacji Rosyjskiej z Polską.
       Zainteresowanie forum przeszło najśmielsze oczekiwania. Nie dość, że wzięło w nim udział blisko 30 firm, to część przedsiębiorców od razu odpowiedziała na zaproszenie do Elbląga. Rosjanie odwiedzą nasze miasto już 11 grudnia.
       Forum odbyło się w piątek, ale już od czwartku nasze miasto było obecne w Kaliningradzie. W dniach 28-30 listopada odbywały się tam Targi Gospodarcze pod nazwą „Wszystko do domu, hotelu, restauracji”. Swoje stoisko na targach miał również Elbląg, z możliwości wzięcia udziału w targach skorzystało również kilkunastu elbląskich przedsiębiorców oraz przedstawiciele Elbląskiego Klastra Turystycznego.
       Stoisko Elbląga było chętnie odwiedzane przez Rosjan. Wielu z nich doskonale zna nasze miasto, choć wiele osób było zaskoczonych tym, że w naszym mieście jest np. możliwość uprawiania sportów zimowych.
       - Jak tam dojechać – wypytywali wskazując na Górę Chrobrego, informacja o Górze była w jednym folderów informujących o naszym mieście.
       Z racji na duże zainteresowanie Rosjan naszym miastem, władze Elbląga w pierwszym kwartale przyszłego roku planują kolejne forum. Natomiast w styczniu przewidywane jest spotkanie z kilkoma firmami z Kaliningradu zainteresowanymi szczegółową ofertą inwestycyjną naszego miasta.
      

Rafał Maliszewski, specjalista ds. kontaktów z mediami, Biuro Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • - Jak tam dojechać – wypytywali wskazując na Górę Chrobrego, informacja o Górze była w jednym folderów informujących o naszym mieście. odpowiedź brzmi - tam gdzie najmroczniej bo oszczędzamy na włączeniu 4 latarni ulicznych ( słowem czterech :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    sybirak(2013-12-03)
Reklama