UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pobierasz rentę rodzinną? Sprawdź, ile możesz dorobić

 
Elbląg, arch. portEl.pl
arch. portEl.pl

Wakacje to czas, kiedy spore grono uczniów i studentów chce dorobić. Właśnie wtedy najwięcej młodzieży decyduje się na zatrudnienie, aby zasilić swój budżet. Renta rodzinna przysługuje po zmarłym członku rodziny, który miał prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub po osobie ubezpieczonej, która spełniała warunki do przyznania tych świadczeń. Uczniowie i studenci uprawnieni do renty rodzinnej mogą podejmować zatrudnienie i osiągać z tego tytułu przychody. Muszą jednak pilnować, aby nie przekroczyć progów, które powodują zmniejszenie świadczenia a nawet jego zawieszenie.

ZUS zawiesi prawo do renty, jeśli przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli natomiast przychód będzie wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tego wynagrodzenia, rentę rodzinną ZUS zmniejszy o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity dla pracujących emerytów i rencistów. Kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obecnie wynosi 3732,10 zł brutto. Natomiast kwota przychodu odpowiadająca 130 proc. tego wynagrodzenia to 6931 zł brutto. Jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3732,10 zł brutto miesięcznie, świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości. Uzyskanie przychodów w granicach od 3732,10 zł brutto do 6931 zł brutto miesięcznie spowoduje zmniejszenie wypłacanej renty o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Maksymalna kwota zmniejszenia od 1 marca 2020 roku wynosi 527,35 zł, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba.

Przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6931 zł miesięcznie spowoduje zawieszenie wypłaty renty rodzinnej w danym miesiącu.

-„Gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, to po przekroczeniu limitów przychodów zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko część świadczenia przysługująca osobie osiągającej dodatkowe przychody” – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.

-„Uczniowie, którzy pobierają renty rodzinne muszą zawiadomić ZUS o każdym fakcie, który ma wpływ na wysokość przyznanego świadczenia lub prawo do wypłaty- dodaje Ilukiewicz

Anna Ilukiewicz, ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dorobić ? Ale po co? Mam tyle zasiłków że nie trzeba dorabiać lepiej pod sklepem stać primo walnąć z ziomkami też na zasiłkach są mamy czas niech pracują na nas inni
 • można tylko po co wiwat nieroby
 • znam ludzi którzy całe życie leżeli na rentach a teraz zus dopłaca im do minimalnej emerytury opieka społeczna dorzuca dodatek 500 zł bo nie są zdolni do samodzielnej egzystencji zwraca im za maść na ból d. .. .. daje na opał przez całe życie nic nie robili naklepali szóstkę dzieci
 • Dlaczego w tym kraju ludzie bezrobotni i dzieciaci maja lepsze życie niż osoba pracująca 6 dni tygodniu?? To specjalnie, żeby młodzi wyjechali z Polski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Gosc7373(2020-07-13)
 • "Wasza praca czyni nas wolnymi". Kto zgadnie skąd się wzięlo i przez kogo zostało to powiedziane.
 • pisiowate państwo z tektury i paździerza gdzie pożal się panie mieszkaniec pałacu kalecząc język żali się komikowi - przebija inteligencję swoich wyborców
Reklama