UWAGA!

Port urośnie jak na drożdżach

 
Elbląg, W pobliżu portu powstaje hangar dla jachtów
W pobliżu portu powstaje hangar dla jachtów (fot. Anna Dembińska)

Władze Tolkmicka stawiają na rozwój tamtejszego portu. Na wniosek samorządu trwają prace nad powiększeniem granic portu o tereny, na których możliwe byłyby inwestycje. Jedna z nich – hangar dla jachtów - już powstaje.

Tolkmicko ma być Centrum Żeglarskim w tej części województwa. Od 2012 roku działa tutaj Uczniowski Klub Sportowy, który dysponuje kilkunastoma nowymi jachtami – od najmniejszych optymistów do dużych jednostek. - Do klubu jest zapisanych 70 dzieci, systematycznie trenuje około 30. Są to nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także Elbląga – mówi Tomasz Siekierko, prezes UKS Tolkmicko.
       Tegoroczny sezon zdaniem prezesa UKS był wyjątkowo udany. Podczas wakacji dzieci trenowały żeglarstwo przez sześć dni w tygodniu pod okiem dwóch instruktorów. W przyszłym roku klub przeniesie się do nowej siedziby – nowego hangaru, który powstaje tuż przy porcie. Inwestycja będzie kosztować 1,6 miliona złotych.
       - To będzie bardzo nowoczesna baza dla żeglarzy, już nie możemy się doczekać. Powstanie nie tylko miejsce do przechowywania jachtów, ale także warsztat szkutniczy i baza sanitarna dla żeglarzy – dodaje Tomasz Siekierko.
       - Projekt musimy skończyć do czerwca przyszłego roku – mówi Józef Zamojcin, wiceburmistrz Tolkmicka. - Liczymy też na to, że wkrótce zostaną powiększone granice portu, przy którym obecnie budujemy hangar, bo dzięki temu gmina zyska dodatkowe atrakcyjne tereny pod inwestycje.

  Elbląg, Port przed i po powiększeniu na projekcie przygotowanym przez Urząd Morski w Gdyni
Port przed i po powiększeniu na projekcie przygotowanym przez Urząd Morski w Gdyni


       Prace nad powiększeniem granic portu prowadzi Urząd Morski w Gdyni, który przygotowuje odpowiedni wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Zgodnie z projektem teren portu ma zwiększyć swoją powierzchnię z prawie 6 do prawie 15 hektarów. - Mamy nadzieję, że wniosek złożymy do ministerstwa do końca roku. Doświadczenie pokazuje, że wprowadzenie takich zmian potrwa co najmniej rok – powiedziała nam Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych w Urzędzie Morskim w Gdyni.
       Na terenach włączonych do portu inwestorzy będą mogli liczyć na zwolnienia z podatku, trudniej jednak będzie taki grunt sprzedać.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo burmistrz Tolkmicka - ciekawy jest z nim wywiad w najnowszym Magazynie Elbląskim!
 • Kolejna nietrafiona inwestycja, po co to komu?
 • Ludzie nie mają co do gara włożyć, żadnych miejsc pracy a jachty potrzebne żeby świtę wozić
 • Więcej miejsc w basenie portowym. Te kilka y-bomów to sporo za mało. W sezonie niejednokrotnie trzeba cumować u rybaków.
 • "Brawo burmistrz Tolkmicka - ciekawy jest z nim wywiad w najnowszym Magazynie Elbląskim!" Kto to napisał?. .. no no. .. .no. .. ciepło. .. .. ciepło. .. gorąco. .!!!! Tak jest! To napisał. .sam burmistrz Tolkmicka! A co nie wolno?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  rodzinaburmistrza(2014-10-22)
 • "miasto mlekiem i miodem płynące"
 • Niech wasz Burmistrz najpierw stworzy nowe miejsca pracy, a nie zaczyna od " igrzysk"!!!!. Młodzi ludzie uciekają z tego łez padołu!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  azenob(2014-10-22)
 • Jak zwykle polskie piekiełko...przez ostatnie dwa lata naprawdę widać rozwój MiG Tolkmicko, nowe obiekty nie tylko w mieście. Ale zawsze znajdzie się jakiś mamut, który woli "pod sklepem" obalić "duże" piwo i twórczo wylać wszystkie swe frustracje upatrując winę i winnych dookoła, nigdy u siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  trzeźwy(2014-10-22)
 • Każdy jacht wpływający do Tolkmicka zostawia pieniądze w miejscowych sklepach i lokalach. Dbajcie o to Tolkmiczanie. Problem tylko w tym, że z powodu braku miejsca do cumowania tych jachtów za wiele nie ma. Coż, gdy łódeczki wędkarskie i motorówki służb blokują miejsca w y-bomach. .. Zresztą jest ich tak niewiele, tych ygreków. W tak dużym basenie portowym powinno zmieścić się dobrze ponad 100 jachtów, a tymczasem jest miejsce dla kilkunastu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Żuber(2014-10-22)
 • Budujcie te porty z setką miejsc do cumowania bo na zalewie najbardziej popularne jest żeglarstwo. .. .. kejowe; )
 • mamutem jesteś sam, jak bys mieszkał w Tolkmicu to bys wiedział jaki tu jes syf
 • To się za robotę weź. Jachty były to niech będą - to Nasza wizytówka. Tylko zjeść nie ma gdzie - wstyd by tylu turystów koło nosa przeszło i stołują się we Fromborku czy Kadynach
Reklama