UWAGA!

Przetarg w Enerdze Kogeneracja się przeciąga

 Elbląg, Przetarg w Enerdze Kogeneracja się przeciąga
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

9 marca, a nie jak planowano 13 lutego, zostaną otwarte oferty w przetargu Energi Kogeneracja na budowę kotłów gazowych w elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej. Powodem przesunięcia terminu są liczne pytania od potencjalnych wykonawców.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę trzech kotłów gazowych wodnych (każdy o mocy ok. 38 megawatów) oraz jednego kotła gazowego parowego o wydajności 19 ton na godzinę Energa Kogeneracja ogłosiła w wigilię Bożego Narodzenia. Stało się to kilka dni po wypowiedzeniu przez EKO umowy na dostawy ciepła z EPEC, którego ani miejska spółka ani władze miasta nie uważają za skuteczne.

Do czwartku, 13 lutego, potencjalni wykonawcy mieli czas na złożenie swoich ofert w przetargu EKO. Ten termin został jednak wydłużony do 9 marca, a powodem są liczne pytania (ponad 230) do treści przetargu dotyczące m.in. spraw technicznych. W międzyczasie odbyły się dwie wizje lokalne terenu inwestycji z udziałem przedstawicieli zainteresowanych przetargiem firm. Mogą one składać swoje oferty do 9 marca, tego też dnia poznamy, ile inwestycja EKO miałaby kosztować.

Przypomnijmy, że cały czas trwają rozmowy przedstawicieli EKO, EPEC i władz miasta w sprawie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło, a prezydent Witold Wróblewski zapowiedział, że miasto będzie budować własne źródło ciepła.

Na ostatnim spotkaniu w Warszawie z przedstawicielami Urzędu Regulacji Energetyki ustalono, że obie strony sporu dadzą sobie jeszcze trochę czasu na rozmowy, a ich efekt mamy poznać na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 lutego, a więc niecałe dwa tygodnie przez otwarciem ofert w przetargu EKO, w którym założono, że budowa kotłów gazowych przy ul. Elektrycznej powinna potrwać do końca 2021 roku.

Co ciekawe, drugi z przetargów EKO, którego przedmiotem miała być optymalizacja turbozespołu parowego bloku na biomasę został pod koniec stycznia unieważniony. Do postępowania przystąpił tylko jeden oferent – firma z Czech, której oferta – jak informuje EKO nie spełniała wymogów ustawy o zamówieniach publicznych (brakowało w niej m.in. elektronicznych podpisów kwalifikowanych). EKO rozpisała nowy przetarg w tej sprawie, na oferty czeka do 18 lutego.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wybraliście sobie taka władze to macie...komunikacja się sypie, brak miejsc pracy dla młodych i wykształconych, brak dobrych uczelni, połączenia kolejowe to dno, brak połączenia kolejowego z CPK, ZEROWE prawdopodobieństwo, ze DK22 przebudują na drogę ekspresowa...itd...itd...itd. Pomyślcie o REFERENDUM, bo lepiej wcześniej niż jak za późno będzie dla tego pięknego miasta.
 • no to ogrzewanie gazem bedzie taniuteńkie, czekają was kochani elblążanie straszne obniżki cen ciepła, straszne przeceny przed wami. bha, bah, bah, baha,
 • Dlatego ten przetarg na blok biomasowy został na nowo rozpisany wiecej informacj na platformie zakupowej energa oze.wiec nie ma co siać ferment. EKO działa w porównaniu z prezydentem, który czeka na gotowe. Tylko mieszkańców szkoda bo ktoś za to zapłaci i napewno to nie będzie prezydent. WW już zaciera ręce że będzie dalej zarabiał krocie na przesyle i karawana jedzie dalej.
 • Czyli koniec kogeneracji w Elblągu. Jak ma być z gazu bez kogeneracji, to prościej w każdym domu zainstalować stosowny kocioł. I nie płaci się za stołki w Enerdze ani 50% marży dla EPEC-u. I dotyczy to również budynków wielorodzinnych. Jak i Browaru. Likwidacja ciepła sieciowego w mieście. A tak przy okazji. Może w ramach kolejnej optymalizacji, doprowadzi się do sytuacji, gdy super nowoczesny i ekologiczny blok nie dymił nad całym miastem niczym czajnik. I to nie para, to dym. A to nie czasy Stalina, gdy duma rozpierała z powodu dymiących kominów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  entuzjasta(2020-02-12)
 • Dajcie popcorn, niezła telenowela.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  RysiuELB(2020-02-12)
 • Referendum i koniec.
 • a co to takiego kocioł gazowy wodny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  Tomasz Jaki(2020-02-12)
 • Ja tu czegoś nie rozumiem. Po co inwestują w tą elektrociepłownię skoro nie dagadali się z miastem? To dla kogo oni chcą produkować to ciepło?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  fcghvv(2020-02-12)
 • Zdzisław ma taki plan że to upadnie i kolega przejmie za złotówkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  klasyk_gatunku(2020-02-12)
 • E tam, lepiej powiedzcie gdzie pójść z babą na Walentynki w tym smutny jak pi.... mieście!!!!
 • CH OGRODY, lub starówka, bo nic innego nie ma.
 • @JurnyTomasz - Miasto jak pi. .. to chyba jednak najlepsze na swiecie dla facetow jak znalazl.
Reklama