UWAGA!

Raki na Żuławach

 Elbląg, Raki na Żuławach
Fot. żródło: www.wikipedia.org. Na zdjęciu rak błotny.

4 listopada (wtorek) o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja zatytułowana „Raki na Żuławach”. Wszystko będzie się działo w Galerii Nobilis (II piętro) w „Światowidzie”. Celem konferencji jest przedstawienie możliwości hodowli raków w kanałach żuławskich.

Żuławy Wiślane, choć nie posiadają stawów i jezior, w ok. 10% pokryte są wodą. Znajduje się tu ok. 556 km rzek i 1.420 km kanałów. Wszystkie cieki wodne włączone są do systemu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zabezpieczenia melioracyjnego tego regionu.
     Wiele z tych cieków można jednak dodatkowo wykorzystać np. do hodowli raków. Jest to produkcja względnie prosta i gwarantująca zbyt „towaru”. Chcemy zainteresować nią przede wszystkim ludzi z tzw. środowisk popegeerowskich, dla których w dobie urynkowienia zabrakło oferty pracy. Liczymy również na zainteresowanie różnych podmiotów gospodarujących na Żuławach. Raki mogą stać się kolejnym symbolem Żuław.
     W konferencji wezmą udział specjaliści od hodowli raków oraz przedstawiciele Zarządów Melioracji oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przedstawią możliwości i uwarunkowania związane z tym przedsięwzięciem. Uczestnikami konferencji będą też przedstawiciele gmin żuławskich, bo we współpracy z nimi chcemy projekt realizować.
     Elementem Konferencji będzie eksperymentalne zaraczenie jednego kanału koło Elbląga. Konferencja rozpocznie etap przygotowań do realizacji Programu „Raki na Żuławach”, który obejmie m.in. problemy wsparcia dla osób, które podejmą inicjatywę, zasady użytkowania kanałów, konieczne badania kanałów pod kątem spełniania wymogów, które winny spełniać.
     
     Program konferencji:
     9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników.
     10.00 – 10.15 Otwarcie. Raki na Żuławach. Jerzy Wcisła – dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Warmińsko – Mazurskiego
     10.15 – 10.30 Kanały na Żuławach Elbląskich. Bogdan Szymanowski – dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu
     10.30 – 11.15 Hodowla raków – uwarunkowania i szanse. dr Dariusz Ulikowski – Zakład Rybactwa Jeziorowego w Giżycku
     11.15 – 11.45 Możliwości wsparcia wdrażania hodowli raków z funduszy Agencji. Jolanta Marozas – dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie
     11.45 – 12.00 Kanały na terenie Żuław Wielkich i Gdańskich. Medard Jakusz-Gostomski – zastępca dyrektora Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku
     12.00 – 12.15 Podsumowanie konferencji. Grzegorz Nowaczyk – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
     12.15 – 12.30 Pytania i dyskusja.
     12.30 – 13.00 Poczęstunek. Kawa, herbata i… danie z raków.
     13.00 Wyjazd autokarem do Komorowa Żuławskiego – miejsca zaraczania kanału żuławskiego.
     
     Program „Raki na Żuławach” jest wkładem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego do „Roku Żuław 2008” – wspólnym przedsięwzięciu sejmików wojewódzkich oraz marszałków województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
     
     Mówi Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu:
oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • No i zaczyna sie nabijanie ludzi w butelkę. .. .. gdyż nie każdy rak ma przeznaczenie konsupcyjne w rozumieniu na zapotrzebowanie na rynku. .. po drugie nie każdy rak lubi taką wodę jak jest w rowach a po trzecie. .. .. jest zakaz hodowli na sprzedaż raka szlachetnego i błotnego ze wzgledu iż jest on gatunkiem zagrożonym a natomiast na raki które" mogą zastapić na talerzu tego szlachetnego lub blotnego trzeba uzyskać zezwolenie gdyż przenoś jakąś chorobę na którą sam nie choruje ( gatunek obcy ). .. .a te które są obecnie lowione albo widziane w wodzie to są raki amerykańskie pręgowane, ( nadający sie do handlu też pochodzi z ameryki tzw kalifornijski) które nie posiadają przeznaczenia gospodarczego bo są zamałe ale przyczyniły się do wyginięcia naszego rodzimego rak szlachetnego i blotnego miedzy innymi przez niedouczonych chodowców którzy myśleli rak to rak i można go wszędzie chodować a według mnie nasze rowy idealnie nadają sie do chodowli karpia, amura ale tu tez znak zapytania, karasia złotego i srebrnego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Tak sobie(2008-10-29)
  • Rok Żuław, pogadanki na różne tematy a zabytki żuławskie jeden po drugim znikają, a służby ochrony zabytków jedyne co robią to zbierają dokumentacje do opracowań jakiś a konkretów brak, Brak funduszu i pomysłu. Na marginesie te raki to dobry pomysł.
  • Kolego mądraliński wyżej. .. hodować hodować. .. Trochę szacunku do swojej wypowiedzi jak już się publicznie pisze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    terencjusz(2008-10-30)
  • Ta choroba to Dżuma racza (Aphanomyces astaci) - choroba raków wywoływana przez pierwotniaka należącego do typu lęgniowców. Jest śmiertelna dla rodzimych europejskich raków (raka szlachetnego i błotnego), natomiast gatunki introdukowane (rak pręgowaty i sygnałowy) są jej nosicielami. Pierwotniak osadza się na pancerzu raka, po czym strzępka wrasta do środka organizmu. Raki pręgowate i sygnałowe są nosicielami, ponieważ ich pancerz nie zostaje przebity. Objawami choroby jest postępujący paraliż, odrzucanie odnóży i wychodzenie na ląd. Może też być widoczna część strzępki. Nie jest znany żaden sposób leczenia. Przybyła do Europy w 1860 roku w wodach balastowych statku płynącego z Ameryki Północnej do Włoch. Szybko rozpowszechniła się w Europie. Choroba spowodowała masowe śnięcia raków w Europie. W celu zastąpienia rodzimych gatunków raków sprowadzono w latach 50.i 60.z Ameryki Północnej raka pręgowatego i sygnałowego. Te introdukcje, w większości przeprowadzane przez prywatnych hodowców, spowodowały rozpowszechnienie się choroby, ponieważ amerykańskie raki są jej nosicielami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    freshmind(2008-11-03)
  • I KARMIĘ IM RAKI - czyt. wspak
  • I KARMIĘ IM RAKI - zgrabny palindrom
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2008-11-03)
  • Kulinarnym symbolem amerykańskich stanów Maine i Massachusetts jest rak-lobster, poławiany u wybrzeży Atlantyku(uczestniczyłem w tym procesie przez kilka lat). Podziwiam Pana Jerzego Wcisłę za zaangażowanie i upór z jakim walczy o powrót naszych rodzimych raków do wód Żuław i Warmii. Zaczynam wierzyć, że ten Region stanie się matecznikiem oraz ostoją dla raka błotnego i szlachetnego. (". .. Warnijo rodno. .. ". Warnia- szlachecki herb polski symbolizujący raka).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    warnia(2009-03-08)
Reklama