UWAGA!

Rynek pracy w dobie pandemii

 Elbląg, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Ponad 300 nowych bezrobotnych, ponad 800 wniosków od mikroprzedsiębiorców o pożyczkę i 48 osób zgłoszonych do zwolnień grupowych – to dane Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu od początku kwietnia.

Stan epidemii w Polsce trwa już miesiąc. Nadal nieczynnych jest wiele firm, objętych zakazem działalności ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niektóre, jak na przykład restauracje, mogą oferować swoje usługi jedynie na wynos.

Pandemia spowoduje potężny kryzys gospodarczy – ostrzegają eksperci. Tylko w ostatnich 30 dniach do elbląskiego PUP wpłynęły trzy wnioski od firm o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych pracowników. Dotyczą takich przedsiębiorstw jak Kadyny Folwark Hotel&Spa (17 osób), firmy Camaieu Polska (w całym kraju 141 osób, w Elblągu – 3 – spółka likwiduje sklep w CH Ogrody) oraz Zjednoczonego Przedsiębiorstwa Rozrywkowego, które prowadzi kasyno w Elblągu i do maja zwolni tutaj 28 osób.

Co ciekawe, na razie kryzysu nie widać w statystykach dotyczących nowych zarejestrowanych bezrobotnych. W marcu w PUP zarejestrowano 682 nowych bezrobotnych, do 20 kwietnia było ich 329. W sumie na koniec marca w Elblągu było 2740 bezrobotnych, w powiecie – 2728 osób. Dla porównania w marcu 2019 roku te dane wynosiły – 3416 (Elbląg) i 3270 (powiat elbląski). Jeśli kryzys będzie trwał, te liczby zapewne wzrosną.

Na razie rośnie liczba wniosków o pożyczkę do 5 tysięcy złotych, które składają mikroprzedsiębiorcy, w szczególności osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

- Do 20 kwietnia włącznie do urzędu wpłynęło 835 wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy. Ogłoszenie o naborze wniosków na ten rodzaj pomocy skierowany do mikroprzedsiębiorców znajduje się na stronie urzędu od 2 kwietnia – informuje Katarzyna Piasecka, kierownik Działu

Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego PUP Elbląg.

PUP uruchomił też serwis tematyczny dotyczący aktualnych informacji i dokumentów niezbędnych do ubiegania się o różne formy pomocy w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama