UWAGA!

Stalowe nerwy w sprawie wiaduktu

 
Elbląg, Stalowe nerwy w sprawie wiaduktu
(fot. Michał Skroboszewski)

Czy problemy finansowe firmy Vistal z Gdyni odbiją się rykoszetem na budowie wiaduktu na elbląskie Zatorze? W środę w ratuszu ma się odbyć spotkanie m.in. sprawie problemów jednego z wykonawców. Na razie prace przy budowie wiaduktu idą zgodnie z planem.

Przypomnijmy: w lipcu miasto wybrało jako wykonawcę budowy wiaduktu na Zatorze wraz z drogami dojazdowymi konsorcjum firm MTM (lider) oraz Vistal Gdynia i Vistal Infrastructure. Wartość inwestycji – 35 mln zł. Warto w tym miejscu dodać, że dla Vistalu umowa na budowę wiaduktu zalicza się do tzw. „umów znaczących”, bo jej wartość przekracza 10 procent kapitałów własnych spółki.
       Grupa Vistal, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, w ostatnich dniach ma poważne problemy finansowe. Zaczęło się od opublikowania przez spółkę korekty długoterminowych kontraktów budowlanych, co oznacza, że jej finansowe wyniki będą gorsze od oczekiwanych. Vistal dokonał też odpisu na poczet przeterminowanych należności na kwotę około 3,4 mln złotych. Po tych informacjach do sądu w Gdańsku wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości niektórych spółek-córek grupy Vistal. Poszczególne banki zaczęły wypowiadać umowy kredytowe. Podobnie postąpił ubezpieczyciel spółki. Obecnie zarząd rozmawia z bankami i ubezpieczycielem na temat dalszej współpracy.
       Po kilku dniach wnioski o upadłość spółek zależnych zostały wycofane z sądu. Czy to oznacza, że sytuacja się normalizuje? Czy problemy grupy Vistal mogą się odbić rykoszetem na budowie wiaduktu na Zatorze? Próbowaliśmy się tego dowiedzieć od rzecznika prasowego Vistalu Beaty Cioczek, ale nadal czekamy na odpowiedź. Z kolei Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM powiedział nam, że w środę ma odbyć się spotkanie z przedstawicielami konsorcjum, podczas którego jednym z tematów ma być sprawa Vistalu.
       Dodajmy, że Vistal jest spółką giełdową i ważniejsze informacje musi podawać do publicznej informacji. Niewątpliwie informacja o problemach związanych z wykonywaniem „umowy znaczącej” jest ważna informacją dla inwestorów giełdowych i byłaby upubliczniona.
       Umowa na budowę wiaduktu przewiduje kary umowne m.in. za niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji w wysokości 0,2 procenta (czyli 70 tysięcy zł) za każdy dzień opóźnienia.
       Wiadukt ma być gotowy do 30 września 2018 r.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kary umowne to początek problemów Urzędu Milejskiego z tą inwestycją, bo gdy go już zbudują i otrzymają zapłatę wierzyciele rzucą się na kasę przelaną przez UM i spółka upadnie. A moje pytanie brzmi co z okresem gwarancyjnym wykonania robót przez ta firmę po zakończeniu inwestycji - usłyszą nagrany głos na sekretarce, w sprawie gwarancji należy dzwonić na Berdyczów? ( może lepiej zawczasu wycofać się z tego wykonawcy-i zapłacić kary umowne).
 • za komuny było lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  mlody_komunista(2017-09-25)
 • @ZAtorzanin01 - panie kiedyś to było nie to co teraz
 • A co z karami za tor łyżwiarsko-wrotkarski p Wróblewski? Firma która upada akurat zapłaci kary umowne, przecież to niedorzeczne?
 • Pamiętać trzeba, że umowa jest zawarta z konsorcjum firm MTM i VIstal, a liderem konsorcjum jest MTM. W przypadku upadłości VIstal zobowiązania przejmie MTM i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  anemiczna KB.(2017-09-25)
 • czego się nie dotkna to klapa za klapą, jedyna rzecz jaka wychodzi prezydentowi to zatrudnianie osób, które wpłaciły na jego konto wyborcze pieniądze, cała reszta już niestety to porażka za porażką,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  9
  załamanykompletnie(2017-09-25)
 • No właśnie - 25 tys zł za każdy dzień opóźnienia tego bubla i co cicho ???? proszę redaktorów Portelu o wywiad z p. prezydentem w tej sprawie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  hamulcowy(2017-09-25)
 • Prace przy budowie wiaduktu idą zgodnie z planem. Co czego się doszukujecie?
 • @toFik - Bzdura prace jakie?
 • money. pl artykuł z 22.09.2017,godz. 9:45.jest na prawdę poważnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  olaboga(2017-09-25)
 • Do olaboaga: cytat z artykułu money. pl. z 22.09.2017.Ostatnie zdanie bardzo wymowne: "Wartość spółki zeszła poniżej 23 mln zł z prawie 120 mln zł na koniec ub. r. " Wartość Spólki poniżej 23 mln a wartość robót 35 mln. Na prawdę strach się bać! Lepiej zakończyć teraz niż mieć Bonesulinowo w centrum miasta. Kiedyś przez 30 lat straszyły słupy hali prefabrykatów na ul. Łęczyckiej jak jeździliśmy na Dębicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  miejscowyumiarkowanyoptymist(2017-09-25)
 • biznes. trojmiasto. pl/Pracownicy-Vistalu-nie-moga-wrocic-do-kraju-n116736.html
Reklama