UWAGA!

Stop ekspansji hipermarketów

 Elbląg, Elbląska Rada Handlowców zrzesza prawie tysiąc osób
Elbląska Rada Handlowców zrzesza prawie tysiąc osób

- Jak najbardziej jesteśmy za budową hipermarketów przy ul. Karowej i w Ogrodach Świerczewskiego - mówi Lucjan Filaszkiewicz, przewodniczący Elbląskiej Rady Handlowców. - Sprzeciwiamy się natomiast planom powstania w Elblągu czterech innych hipermarketów.

Elbląscy handlowcy chcąc wspierać decyzje władz miasta w sprawach związanych z aktywnością gospodarczą mieszkańców powołali Elbląską Radę Handlowców. Członkowie rady deklarują uczestnictwo w opiniowaniu problematyki handlu w mieście zarówno w kwestiach organizacyjnych, ekonomicznych, jak i inwestycyjnych. Do takich działąń elbląscy handlowcy zostali niejako zmuszeni polityką inwestycyjną władz Elbląga.
     - Jak najbardziej jesteśmy za budową w Elblągu dwóch hipermarketów: przy ul. Karowej i w Ogrodach Świerczewskiego - mówi Lucjan Filaszkiewicz, przewodniczący Elbląskiej Rady Handlowców. - Ale po co w mieście aż sześć hipermarketów?
     - Według planów władz miasta hipermarkety miałyby powstać przy ul. Karowej ("ruski" rynek), w Ogrodach Świerczewskiego, na rogu ul. Nowowiejskiej i 12 Lutego, na terenie Zakładów Mięsnych Elmeat, przy drodze nr 7 oraz na lotnisku Aeroklubu.
     - Nie widzimy podstaw do dalszej ekspansji hipermarketów - mówi przewodniczący ERH. - Dwa hipermarkety spowodują, że dotychczasowi handlowcy zwrócą większą uwagę na jakość obsługi klienta, wprowadzą obniżki cen itp. Jednym słowem te hipermarkety wymuszą na handlowcach działania zmierzające do pozyskania klienta. Obliczyliśmy, że taki market przy ul. Żeromskiego będzie dziennie odwiedzać około 5 tys. osób, czyli jakieś 2 tys. samochodów. Ulica Grunwaldzka i tak należy do jednych z najniebezpieczniejszych w ruchu drogowym. Co się będzie działo, jeśli nagle zacznie tamtędy jeździć tyle aut?
     W Elblągu jest obecnie zarejestrowanych 1730 podmiotów gospodarczych w branży handlowej, skupiających 4,5 tys. osób (w tym właścicieli, pracowników itp.) i działających na powierzchni 110 tys. metrów kwadratowych.
     - Jest to największe przedsiębiorstwo działające w Elblągu - mówi Lucjan Filaszkiewicz. - I jest to zarazem jeden z największych płatników podatków, składek na ZUS, świadczeń na rzecz pracowników itp. Przedstawiciele władz zadają pytanie: Czym będzie Elbląg bez hipermarketów?. My, kupcy elbląscy, odpowiadamy: "Będzie miastem o względnej suwerenności gospodarczej ze stabilną polityką wpływów do budżetu miasta".
     Podczas spotkania przedstawicieli elbląskich handlowców z władzami miasta, prezydent Henryk Słonina zaproponował utworzenie rady, w skład której będą wchodzić przedstawiciele środowiska kupieckiego, a która dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu w branży będzie "istotnym wsparciem sprzyjającym trafności podejmowanych decyzji, zarówno w aspekcie ekonomicznych, jak i społecznych ich skutków".
     - Chcemy, aby decydenci zachowali rozwagę i umiar w podejmowaniu decyzji o kolejnych hipermarketach - dodaje Filaszkiewicz.
     ERH zaproponowała m.in. przygotowanie poprzez odpowiednie instytucje opracowań badań np. wpływów budowy hipermarketów na lokalny rynek pracy, oddziaływania na środowisko itp.
     - Elbląscy handlowcy byliby w stanie stworzyć własny hipermarket - zaproponował Zenon Reszka, właściciel RTV ZEW. - Zobaczymy czy władze Elbląga stworzą nam odpowiednie warunki.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jesli elblascy kupcy sa w stanie taki supermarket postawic to dlaczego nie stawiaja?
 • A po co w mieście ponad 20 delikatesów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej(2001-03-26)
 • 100 kiosków w mieście to bzdura!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bartosz(2001-03-26)
 • 500 koszy na śmieci w mieście to dopiero przesada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czesiek(2001-03-26)
 • Jak mogą sobie wybudować hipermarket, to czemu nie budują??? Czy Pan Zenon Reszka może odpowiedzieć na to pytanie????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblążanin(2001-03-26)
 • wiecie co na stronie elblaga( www.elblag.pl ) jest tekst o EASTLAND COMPANY przeczytajcie sobie co sie kiedys dzialo lekcje histori bywaja pouczajace ... a podobno kiedys bylismy tolerancyjni.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czy jestem anonimowy??(2001-03-26)
 • Kiedy będzie jakikolwiek Hipermarket bo ciagle nic się nie dzieje a chcielibyśmy zakupy na święta Bożego Narodzenia już robić w Elblągu a nie w Auchan w Gdańsku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zwolenniczka hipermarktów(2001-03-27)
 • Hipermakety w Elblągu sa potrzebne, i to od zaraz!!! A to dlatego, aby ukrócić dorobkiewiczostwo i windowanie cen do granic wytrzymałości kieszeni klienta. Ceny w Elblągu są w wielu przypadkach dużo wyższe niż ceny w sklepach wielkich aglomeracji, a dochody nasze są nieporównywalnie niższe od dochodów ludzi mieszkajacych w dużych miastach. My, mieszkańcy Elbląga też mamy swój głos w decydowaniu i mówimy: CHCEMY TAKICH DUŻYCH SKLEPÓW. Dlaczego za nas mają decydować ci, którzy naszym kosztem napychają sobie kieszenie???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszkanka Elbląga(2001-03-28)
 • Bo chcemy z Was kasę wyciągnąć!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kupiec(2001-03-30)
 • Kupcy nie mają prawa protestować przeciw konkurencji. Liczą się tylko klienci, a ci nie protestują przeciw hipermarketom, lecz do nich chodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zbigniew C.(2001-03-31)
 • Panie Reszka i reszta Szanownych Panów i Pań!!! bardzo dobrze, że się zaczynacie bać!!! bo tylko zażarta konkurencja spoowoduje, że tłumy elblążan zaczną odwiedzać nie tylko hipermarkety ale również Państwa sklepi, sklepiki i kramy... życzę powodzenia w walce o klienta drogą uczciwej konkurecji a nie rozporządzeń blokujących jej rozwój.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pROSiAczek(2001-03-31)
 • Niech będzie HIPER.......... , może ceny będa ludzkie. Po co wyjazdy do Gdańska, lepiej zostawiać podatki w Elblągu ( o ile znowu nie zwolni się inwestorów z nich i będzie jak z AAB czy EB )!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Imigrant(2001-03-31)
Reklama