UWAGA!

Tak wygląda modernizacja oczyszczalni ścieków

 Elbląg, Tak wygląda modernizacja oczyszczalni ścieków
(fot. UM Elbląg)

Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej. To najdroższa inwestycja w historii samorządu elbląskiego, warta prawie 208 milionów złotych, z czego 107 milionów to dofinansowanie unijne. Co słychać na placu budowy? Zobacz zdjęcia.

- Realizujemy potężny zakres merytoryczny. Najważniejszym zadaniem jest zmodernizowanie oczyszczalni ścieków, ale oprócz tego przewidujemy też modernizację trzech przepompowni oraz pewne odcinki kanalizacji sanitarnej – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Przypomnę, że jeszcze nie tak dawno na sesji Rady Miasta dyskutowaliśmy na temat wyceny ścieków i możliwości skorzystania z pożyczki przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jeśli nie uzyskalibyśmy ponad stu milionów złotych z funduszy unijnych i oczywiście

niskooprocentowanych pożyczek, to z budżetu miasta ta inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania w takim zakresie. A niestety stan techniczny tego obiektu był już bardzo zły - zaznacza prezydent.

- Jest to oczyszczalnia, która była budowana w latach 70, 80, 90 czyli w tych latach, kiedy jakość budowania była niska, dodatkowo agresywne środowisko plus ponad 30 lat eksploatacji bo przypomnę, że mechaniczna część oczyszczalni była uruchomiona w 1987 roku, to wszystko wpłynęło na stan techniczny tego obiektu - podkreśla Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Prace modernizacyjne odbywają się bez przerywania pracy oczyszczalni ścieków - Oczyszczalnia przez cały czas musi spełniać wyśrubowane wymagania technologiczne dla ścieków oczyszczonych i cała technologia prac została tak pomyślana i musi być tak przeprowadzona, żeby jakość ścieków odprowadzanych do rzeki Elbląg nie pogorszyła się poniżej warunków pozwolenia wodnoprawnego - mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Mimo pandemii koronawirusa prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Prowadzi je warszawska firma Instal. - W realizacji jest kilkadziesiąt nowych obiektów, są układane sieci podziemne, modernizowane obiekty. Roboty są tutaj prowadzone w wielu miejscach - zaznacza Przemysław Marszałkowski, inżynier kontraktu.

- Na ten moment modernizowany jest ciąg ściekowy, między innymi bioreaktor, który został opróżniony ze ścieków i montowane są na nim urządzenia technologiczne. Po zakończeniu montażu będzie możliwe uruchomienie tego ciągu i tym samym opróżnienie kolejnego bioreaktora do modernizacji - podkreśla Łukasz Skrzypczak, przedstawiciel firmy Instal.

Wartość całego projektu to 207,7 mln złotych, dofinansowanie unijne wynosi 107,2 mln zł. Pozostała kwota to środki własne EPWiK i pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przebudowa oczyszczalni ma się zakończyć do 30 czerwca 2022 roku.

oprac. red. na podstawie informacji UM Elbląg

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wróblewski musiodejść. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  14
  jaaaaaaaaaaa(2020-12-18)
 • Mnie te inwestycje nie zaślepia. .. REFERENDUM musi być, bo tylko i wyłącznie pandemia uratowała tego człowieka przed szybszym opuszczeniem stanowiska pracy.
 • po jakiego ciula ten wróblewski tam pojechał ? jak on się na tym nie zna. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  10
  mariolazzatorza(2020-12-18)
 • Przez te 30 lat trzeba było myśleć o etapowej modernizacji i powiększaniu oczyszczalni bo upływał czas, postępowała eksploatacyjna degradacja obiektu a także zmieniała się technologia oczyszczania. Nie trzeba by było dziś jednorazowo wydawać 208 milionów.
 • tyle p. .. .. o niczym
 • Czyżby te "gospodarcze wizyty"/ każdego dnia gdzie indziej / pana prezydenta są zapowiedzią przejścia na emeryturę?
 • Panie Kurkiewicz pan się zna na oczyszczalni ścieków jak ja na balecie. Na ekonomii również. Jak to możliwe że taka oczyszczalnia pracując 30 lat nie zarobiła na siebie ani złotówki ? Jak to możliwe że nie zarabiała na własną modernizację ? Gdzie są te pieniądze, niemałe które wpłacamy za ścieki ? Ktoś już pisał że w EPWiK powinno być zatrudnione ok. 100 pracowników a nie jak obecnie ponad 300.I to jest jakaś odpowiedź. Pan się nie nadajesz na ten stołek, i tak jest w większości spółek miejskich. Każdy taksówkarz wie że jego taksówka musi zarobić na nie tylko na siebie ale także żeby on po kilku latach mógł kupić nową. I niebawem zobaczymy nowe ceny wody i ścieków. Ale elbloooongi wybrały "żeby było tak jak było"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  5
  miejscowy_żul(2020-12-18)
 • Obwodnica wschodnia jest wazniejsza na ten moment niz oczyszczalnia, a tej ani widu ani slychu
 • Obwodnica wschodnia w tym wydaniu to jeden wielki bubel. O. .. .. e się od Bażantarni, a oczyszczalnia ścieków jest wręcz niezbędna.
 • @kkk - Jeszcze 3 lata.
 • @Zwalniam Cię! - No to je zorganizuj, to referendum, na co czekasz?
 • jak patrzę na miejskie inwestycje to mnie krew zalewa. Idę sobie Fromborską a część lamp oświetla rów pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Idę sobie w Bażantarni czerwonym szlakiem - i takich idiotycznych "pomysłów"na remont tego szlaku - to nie znajdziesz w świecie. idę sobie niebieskim szlakiem - dno i wodorosty - plastik a na nim jakiś gruz. jadę sobie po elbląskich ulicach i ta czerwona fala doprowadza mnie do białej gorączki. Wybrałem się obejrzeć dumę Wróblewskiego - czyli "park technologiczny". W nim cisza jak na pogrzebie organisty. A jakość wykonania jego - to powinien tam się pojawić prokurator. Tor Kalbarczyk - obraża te znane w Elblągu nazwisko. AAA już mi się nie chce dalej pisać.
Reklama