UWAGA!

„To budżet oparty na zbyt optymistycznych wskaźnikach”

 Elbląg, „To budżet oparty na zbyt optymistycznych wskaźnikach”
fot. Anna Dembińska

Podczas poniedziałkowej (22.11) konferencji prasowej prezydent Elbląga przedstawił szczegóły projektu budżetu Elbląga na 2022 rok. - Jest on konstruowany na zbyt optymistycznych wskaźnikach, danych, które wynikają z informacji przekazanych przez ministra finansów - uważa Witold Wróblewski.

15 listopada projekt budżetu otrzymali radni, na 7 grudnia zaplanowana jest debata budżetowa. Budżet Elbląga na 2022 rok to 748 mln zł: dochody 720 mln zł, przychody 27,8 ml zł, wydatki 743 mln zł i rozchody 5 mln zł. Na inwestycje miejskie zaplanowano około 62,3 mln zł.

- Jest to budżet konstruowany na zbyt optymistycznych wskaźnikach, danych które wynikają z informacji z ministerstwa, a które dostaje każdy samorząd. Są to informacje wyjściowe do prognozowania projektu budżetu – mówi prezydent Witold Wróblewski.

Prezydent podkreślił, że dochody budżetu miejskiego na 2022 rok w wysokości 720 mln zł oparte są na wskaźnikach ministerstwa finansów. Licząc realne dochody samorządu jest to jednak o 24,6 mln zł mniej. Wynieść one powinny 686,1 mln zł. Skąd wynika taka różnica?

- Przypomnę, że podstawą podatku dochodowego dla osób fizycznych było do tej pory 8 tys. zł, teraz jest to według programu Polski Ład 30 tys. zł, poniżej tej kwoty nie ma podatku. Według naszych szacunków oraz Związku Miast Polskich jest 43 mln zł mniej środków w elbląskim samorządzie poprzez zmianę opodatkowania. Udział PiT według ministra finansów jest to 150,2 mln zł, a powinniśmy wykazać 118 mln zł, czyli zawyżenie wynosi 32 mln zł – uważa prezydent Wróblewski.

Podkreślił również, że podatek CIT jest zawyżony o 2,6 mln zł, a zawyżenie transferów rządowych to 34 mln zł. - Przyjęte dochody, te realistyczne, to 635,3 mln zł minus wydatki, które mamy bieżące w budżecie, to wychodzi nam deficyt 32,6 mln zł. Oznacza to, że nie mamy pieniędzy na pokrycie wydatków bieżących, na które samorządowi nie wolno brać kredytów – mówi prezydent Elbląga.

Kwota subwencji wyrównawczej od rządu to ponad 7 mln zł w 2021 roku, na następny rok jest zaplanowane ponad 19 mln zł.

- To jest więcej o 12 mln zł, ale to nie jest sukces rządu, ale efekt mądrej polityki podatkowej w mieście. Niskie podatki dla mieszkańców, a w zamian subwencja dla samorządu – tłumaczył prezydent.

Na inwestycje miejskie w 2022 roku przeznaczono ogółem ponad 62 mln zł. Będą to m.in.: rewitalizacja Wyspy Spichrzów (najdroższa inwestycja, bo za 15 mln zł), budowa odcinka drogi powiatowej ul. Wschodniej, rozbudowa ul. Sybiraków, budowa połączenia drogowego między ul. Lotniczej i ul. Akacjową, rewitalizacja kąpieliska miejskiego (tu prezydent zapowiedział, że mają powstać docelowo trzy baseny na wolnym powietrzu, w 2022 r. przeznaczono na ten cel 8 mln zł), rewitalizacja przestrzeni parkowych, odnowa nawierzchni dróg w Elblągu, zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem (program Cyfrowy Elbląg), poprawa zintegrowanej mobilności miejskiej w elbląskim obszarze funkcjonalnym, budowa połączenia ulicy Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką, rozbudowa i modernizacja portu morskiego (chodzi o dokumentację budowy obrotnicy)

Dług miasta na koniec 2022 roku ma wynieść 297 mln zł.

 

Opis projektu budżetu na 2022 rok w tym linku

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg potrzebuje miliardów…fatalny stan torowisk, kiepski stan infrastruktury, kondycja taboru tramwajowo-autobusowej jest już legendarna. Do tego dochodzi absolutny brak nowych inwestorów…ale RADNI bardzo o to się starają, czego doskonałym przykładem jest zablokowanie inwestycji blokow przy królewieckiej i robotniczej. BRAWO RADNI!
 • jak bym słyszał tych cymbałów z PO i LEWICY trzeba zrobić, zabezpieczyć, chronić ale zapytani o szczegóły otwierają dzioby jak pisklaki i stara melodia że od tego są rządzący NIE PRZESZKADZAJCIE i wystarczy o swoich pomysłach porozmawiaj z kolesiami pod trzepakiem
 • @do autora daw (cokolwiek to znaczy). 720 - 686 to nie jest 24.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Takie buty(2021-11-22)
 • Czemu nie ma nic o działaniach oszczędnościowych, kiedy mój budżet domowy staje się napięty to zastanawiam się gdzie by tu oszczędzić. W sprawie budżetu miasta takich dylematów nie ma. Czytałam, że władzy samorządowej wzrosną pensje "z automatu". Prezydent Szczecina o tym mówił, w E. cisza. Hashtagi: #Beta1
 • ~ laskipaa - dont worry, za 2 lata prezydentem Elbląga zostanie ktoś z PiS, najlepiej Krasulski, a zastepcą Pruszak i nastapi super czas rozwoju naszego miasta z ogtromnymi funduszami z Warszawy. Tylko trochę zaczekaj, a sie doczekasz.
 • Za dwa lata PIS przejdzie do historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  24
  Kot Jarka.(2021-11-22)
 • Ktos w wyborach sie reklamowal jako "dobry gospodarz"co Szymany zbudowal i jest mistrzem swiata w zdobywaniu kasy. Real to zweryfikowal brutalnie. Kompetencje wojta malej gminy wiejskiej. Takowe tez maniery i sposob zawiadywania zasobami nie tylko ludzkimi. Jedyna zdobycza realna tej kadencji to jest chwyt za morde calej samorzadowki i "slupiene"ich z kasy na komitet. Tak, to jest innowacja.
 • Liczba wiceprezydentów nissanów jest też bardzo ale to bardzo optymistyczna. I jakoś nikt o tym nie mówi. A bulić trzeba.
 • @slawekel - w piaskownicy to ty się możesz wypowiadać, podciągnij portki i wytrzyj gila
 • @Zizu77 - biorą przykład z rządu, co rusz nowe ministerstwo, tabuny zastępców itd. jakieś komisje, ale ty nie bulisz, na ciebie trzeba bulić
 • To chyba zart stulecia! Hashtagi: #Beta1
 • nie dawaj sobie łapek bo to takie infantylne, i dale gadaj z kolesiami pod kiblem może dojdziecie do konsensusu jak wiesz co oznacza