UWAGA!

Trwają prace koncepcyjne...

 Elbląg, Trwają prace koncepcyjne...

Dopiero nasz dwunasty tekst poświęcony problemom Elbląga w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych doczekał się reakcji Urzędu Miasta. W naszym tekście mowa jest o trwających od siedmiu lat pracach koncepcyjnych związanych z powstaniem w Elblągu Europarku, a podsumowany jest on stwierdzeniem: „Tak więc koncepcja wzbogaciła się o koncepcję, ale wszystko pozostaje na poziomie bardzo abstrakcyjnym”...

Tym samym zdaniem z tekstu „Problem 12 – Europark, czyli wieczna koncepcja”  możemy podsumować informację, którą otrzymaliśmy dziś z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
       Informacja zaczyna się tak: „Trwa opracowywanie koncepcji zagospodarowania Europarku etap I”.
       Im dalej, tym bardziej jest ona intrygująca:
       „Powierzchnia terenu, na który opracowana będzie koncepcja, wynosi około 200 hektarów i dotyczy obszaru położonego między zespołem basenów przy ul. Moniuszki na zachodzie, lasem komunalnym Bażantarnia na północnym-wschodzie, a terenem dawnej cegielni Dębica i ulicą Łęczycką na południowym-wschodzie. Według wstępnych założeń autorów koncepcji obszar ten został podzielony na trzy strefy w zależności od stopnia zajętości terenu: komercyjną – gdzie usytuowane zostaną między innymi hotele i restauracje, miejską – gdzie powstaną obiekty kubaturowe i eko – w której ingerencja człowieka będzie najmniejsza, a wykorzystane zostaną głównie walory przyrodnicze.
       Zgodnie z założeniami funkcjonalnymi w Europarku znajdą się między innymi: Park edukacyjny, Park zabaw dla dzieci, Park nad wodą, Park sportów zimowych, Park strzelecki, Park przygody, Park rodzinny, Park rowerowy i saneczkowy, Park naturalny, Błonia koncertowe.
       Główne osie całego założenia będzie tworzył ruch pieszy i rowerowy, łącząc najbardziej wartościowe elementy krajobrazu. Promenada główna przebiegać będzie od ulicy Kościuszki do ul. Bema. Drugą oś zaś tworzyć będzie promenada od ulicy Działkowej. Schemat powiązań komunikacyjnych i schemat funkcjonalny opracowywanej koncepcji prezentujemy w załączniku. Koncepcja gotowa będzie na koniec listopada. Oprócz kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu Europarku autorzy przeprowadzą również badania poziomu lustra wód gruntowych. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 770 tys. zł. 85 proc. tej kwoty pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
       Zagospodarowanie tego terenu zgodnie z opracowywaną koncepcją przebiegać będzie etapami. Jest szansa, aby w pierwszej kolejności w sposób kompleksowy (wraz z całą infrastrukturą sportową, rekreacyjną i usługową) zagospodarować Górę Chrobrego. Władze miasta prowadzą rozmowy na ten temat z prywatnym inwestorem. Mamy nadzieję, że pierwsze wyciągi – dla dorosłych i do nauki jazdy na nartach – ruszą już w najbliższym sezonie. Miasto planuje również budowę własnego wyciągu narciarskiego.
       Bardzo duże znaczenie dla zagospodarowania tego terenu ma trwająca przebudowa ul. Chrobrego, dzięki której udostępnione zostaną nowe tereny inwestycyjne pod przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym.
       Wykonawcami koncepcji są: Arkon Atelier z Gdańska, Firma Usługowo-Projektowa DW Wanda Łaguna z Sopotu i MD Projekt z Olsztyna”.
      
       Tak więc – jak napisaliśmy – koncepcja wzbogaciła się o koncepcję, ale wszystko pozostaje na poziomie bardzo abstrakcyjnym, chyba że wiadomo choć troszkę, kto i za co ma to wszytko zbudować.
       Informacje o rozmowach z poważnym inwestorem na temat zagospodarowania Góry Chrobrego pojawiają się natomiast przed każdym niemal sezonem zimowym, więc i tym razem ich oczekiwaliśmy. Tym bardziej, że przed nami sezon nie tylko zimowy, ale i wyborczy.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • można większą grafikę? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karolg(2010-09-16)
 • Jaki Europark?! Litosci, przeciez UM nie ma kasy dla nauczycieli, ma dziure w budzecie na! Wlasnie mysli o pozyczeniu poprzez obligacje 45 mln zl!! Skad zatem kasa na Europark?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pocztylion_Trylion(2010-09-16)
 • Nie dajmy się zwariować. .". jak zawsze przed wyborami temat aquaparku jest ożywiany, że niby coś się dzieje, a potem kolejne 4 lata stagnacji. od 2003 jest projektowana koncepcja a akurat tera w listopadzie ma byc rzekomo skończona, co za zbieg okoliczności. Po wyborach projekt znowu zarośnie mchem jak wybierzemy aktualnego prezydenta. My chcemy aquaparku i przede wszystkim wyciągu juz dziś!
 • RobertTurlej W tekście moim zdaniem jest błąd bo za 770 tys. zł to nic nie wybudujemy. Tyle moim zdaniem kosztował sam projekt. Podobną kwotę UM wydał na projekt koncepcji modernizacji obiektów przy Agrikola, który najprawdopodobnie pójdzie do kosza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  RobertTurlej(2010-09-16)
 • Turli, z tekstu wynika ze badanie poziomu lustra wód gruntowych bedzie tyle kosztować. Tak przynajmniej to brzmi. Choć autor zapewne miau na myśli koszt opracowania koncepcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  konceptantus(2010-09-16)
 • Koncepcja zagospodarowania całego Europarku ma powstać do końca listopada i będzie kosztowała 770 tys. zł. - z dzisiejszego DE. Pytanko, ile kosztować ma budowa całego Europarku? Skąd miasto planuje pozyskać pieniądze na tą inwestycję.
 • ktoś zarabia niezłe pieniądze na tych koncepcjach!!!!!
 • Przestańcie nam zawracać głowy tymi bzdetami. Kto za tym poronionym pomysłem stoi ? Nie zgadzam się aby za nasze podatki ktoś sobie stawiał Europark. NIE MAMY kasy na takie bzdety inwestycyjne Elbląg ma kłopoty Finansowe bez tego Europarku. Ta Inwestycja jest workiem bez dna, nie dajmy się zwariować to tylko tzw kiełbasa wyborcza i mydlenie oczu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk...ny(2010-09-16)
 • i tak oto 770 tyś złotych zostanie zjedzone przez biurokracje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nasza szkapa(2010-09-16)
 • Sorki, a co z przekopem Mierzeji Wiślanej? Można to załatwić za jednym zamachem :-)
 • Może jednak doczekamy się tych inwestycji, a Centrum Biznesu i wiele innych nietrafionych inwestycji przerobimy na opłacalne Markety !
 • mam wrażenie, że trwają prace anty-koncepcyjne gdzie jest Krzyż, gdzie jest Krzyś
Reklama