UWAGA!

Turyści odwiedzają Elbląg

 Elbląg, Turyści chcą skorzytsac z atrakcji na rzece Elbląg *
Turyści chcą skorzytsac z atrakcji na rzece Elbląg *(fot. radosław Florkowski, arcg portEl.pl)

W tym roku Elbląg odwiedzi więcej turystów niż w 2018r. Co ich przyciąga do naszego miasta? Głównie Kanał Elbląski. W samym Elblągu brakuje im atrakcji związanych z rzeką: krótkiego rejsu statkiem, możliwości wypożyczenia łódki.

Trendy turystyczne w Elblągu zmieniają się. Widać to np. po grupach narodowościowych, które odwiedzają nasze miasto. Oczywiście największą grupą są Polacy (ok 85 proc.), ale ciekawie prezentują się statystyki turystów zagranicznych. Przez lata największą grupą zagraniczną byli Niemcy. W 2019r. nasi zachodni sąsiedzi spadli na czwarte miejsce. Najliczniej Elbląg odwiedzali Rosjanie, Łotysze i Litwini.

Wśród Polaków dominują turyści indywidualni.

- To przede wszystkim rodziny z dziećmi. Wśród grup zorganizowanych wyróżniają się seniorzy i wszelkiego rodzaju koła zainteresowań. Pojawiają się wycieczki grup przyjaciół. Tego wcześniej nie było – mówiła Monika Prażak – Michałowska z Elbląskiego Klastra Turystycznego.

Elbląski Klaster Turystyczny szacuje ok. 5 proc. wzrost liczby turystów w stosunku do roku 2018. Dobrą informacją jest też wydłużenie się sezonu turystycznego.

- Można powiedzieć, że trwa aż do października – zwróciła uwagę Monika Prażak – Michałowska.

- Tylko w lipcu i sierpniu prowadzoną przez nas Informację Turystyczną odwiedziło ponad 25 tys. osób, a w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 18 tys. - uzupełnił Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK.- W całym 2018 r. mieliśmy 38 tys. odwiedzających, w tym roku do października już mamy 10 tys. turystów więcej.

- Największą atrakcją jest Kanał Elbląski i rejs statkiem po trawie. Dużo ludzi oprócz Elbląga turyści odwiedzają też Frombork i Malbork. W samym Elblągu jest za mało propozycji dla grup przyjaciół – mówiła Ewa Gadomska z Elbląskiego Klastra Turystycznego.

Czego oczekują turyści? Większego otwarcia na wodę.

- Przydałby się statek, który regularnie kursowałby z Elbląga do Fromborka, w stronę Krynicy Morskiej – zauważyła Ewa Gadomska.

- Ludzie zwracają uwagę, że popływaliby kajakiem, a ich nie ma. Turysta pyta o jakieś łódki, o sprzęt, z którego mógłby skorzystać na wodzie – dodała Monika Prażak – Michałowska.

W przypadku kajaków zawodzi jednak przepływ informacji.

- Kajaki są. Wypożyczalnia jest na przystani przy ul. Radomskiej – wyjaśniał Leszek Marcinkowski.

Co nas czeka? Najważniejsza informacją jest uruchomienie w przyszłości aplikacji dla turystów.

- Potrzebujemy, żeby turyści wyszli poza Stare Miasto. Kończy się już praca nad aplikacją, które będzie prowadziła nie tylko po Starym Mieście, ale i po całym Elblągu – zdradził Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki w elbląskim ratuszu.

Kontynuowany będzie program doświetlania i remontu form przestrzennych. Być może powstaną też nowe szlaki turystyczne po naszym mieście.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński To zapewne dzięki wieloletnim wysiłkom miejskich włodarzy i PiSowskich notabli z PolRegio oraz uruchomieniu w końcu po tytanicznej walce gigantów drugiego okienka kasowego na elbląskim dworcu kolejowym (tym, który się jeszcze ostał, zanim go władzuchna wymyśli sprzedać, jak dziś Elbląg-Zdrój) te tłumy turystów walą do miasta drzwiami i oknami;) Mam również nadzieję, że aplikacja turystyczna będzie obejmowała takie żelazne punkty turystyczne na mapie miasta, jak nowoczesne elbląskie kąpielisko miejskie, piękny amfiteatr z Dolinką czy perełka architektury, średniowieczna Wyspa Spichrzów - centrum aktywności kulturalnej i społecznej mieszkańców miasta;
 • PiS musi koniecznie wprowadzić program Turysta+, żeby każdy miał obowiązek odwiedzić stolicę powiatu po groźbą utraty 500+. Wtedy statystyki wzrosną.
 • Przy której przystani jest wypożyczalnia kajaków? Dzwoniłem w wakacje do wszystkich i nigdzie nie ma.
 • Dlaczego w Elblągu nie ma konkretnego miejsca na dodatek widocznego z tablica O cenach wypozyczanego sprzętu. Stoi odlotem teren po zakładzie Polmo zarasta też wejście do kanapki w kolo wyspy spichrzow . Dobre miejsce na wypożyczalnię sprzętu wodnego. Turyści chcą popłynąć statkiem z Elbląga do Fromborka i Krynicy zdziwienie. My tu mieszkający mamy z tym problem. Elwinga nie plynie z Elbląga pomimo że to statek elblaski. Byliśmy w Gdańsku i statki mają napisy z tylu Elbląg czyli nasze. Budynek żeglugi jest knajpa to jest chore. PYTAMY czy Elbląg to miasto morskie. Może nadszedł czas by zbudowano statki dla Elbląga i by Elbląg woził i zarabiał.na turystach.
 • Dlaczego w Elblągu nie ma konkretnego miejsca na dodatek widocznego z tablica O cenach wypozyczanego sprzętu. Stoi odlotgiem teren po zakładzie Polmo zarasta też wejście do kanaliku w kolo wyspy spichrzow . Dobre miejsce na wypożyczalnię sprzętu wodnego. Turyści chcą popłynąć statkiem z Elbląga do Fromborka i Krynicy zdziwienie. My tu mieszkający mamy z tym problem. Elwinga nie plynie z Elbląga pomimo że to statek elblaski. Byliśmy w Gdańsku i statki mają napisy z tylu Elbląg czyli nasze. Budynek żeglugi jest knajpa to jest chore. PYTAMY czy Elbląg to miasto morskie. Może nadszedł czas by zbudowano statki dla Elbląga i by Elbląg woził i zarabiał.na turystach.
 • Oba brzegi rzeki Elbląg powinny mieć chodnik oświetlony wzdłuż rzeki że ścieżka rowerową. Turysta czeka na atrakcje ,na widoki, a co tu w Elblągu oferujemy Nic. Podziwiaja starówkę że się odbudowuje A wodą nic się na niej nie dzieje ,nic nie ma sprzętu a wypożyczalnia może jest gdzieś.
 • Widoczna na zdjeciu zeglarska przystan jest ciasna ,powinno ich byc wiecej z hotelikami. Pojedziecie po rozum kak przekop bedzie.
 • Ale przynajmniej nie boi się publikować komentarze pod własnym nazwiskiem. A do tego ma rację w wielu wypadkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  Ja też tu mieszkam (2019-11-21)
 • największa atrakcja turystyczna nie posiada bezpiecznej trasy rowerowej aby ją zobaczyć, nie mowiąc już o tym, zeby po drodze, nad Drużnem powstaly, dwa , trzy punkty widokowe do obserwacji ptaków, Elbląg to jednak stan umysłowy
 • A czy osoby odpowiedzialne za turystykę chociaż raz czytały opinie o Elblągu na portalach turystycznych? 60% turystów narzeka na to że nie zdołali wejść na Katedrę ani na Bramę Targową bo wszystko jest zbyt wcześnie zamykane (włącznie z informacją turystyczną).
 • @RobertKoliński - chcesz rownosci to poloz sie pod walec meska feministko :D
 • 24.11.2019. Muszla Koncertowa w Bazantarni. Godz.12.00 Bieg charytatywny dla Szymonka. Wydarzenia proszę tez szukac na Facebook. "Pobiegnijmy dla Szymonka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Lubię Pomagać :)(2019-11-21)
Reklama