UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Unia da więcej kasy, ale trudniej będzie ją dostać

 
Elbląg, O unijnych pieniądzach na lata 2014-2020 opowiadał m.in. Jacek Protas
O unijnych pieniądzach na lata 2014-2020 opowiadał m.in. Jacek Protas (fot. RG)

W ostatnich siedmiu latach przedsiębiorcy z Olsztyna dostali pięć razy więcej pieniędzy z funduszy unijnych niż przedsiębiorcy z Elbląga. Dlaczego? Po prostu złożyli kilka razy więcej wniosków. Przed nimi kolejna transza unijnej pomocy. Pieniędzy będzie jeszcze więcej, ale jest też zła wiadomość – trudniej je będzie dostać. Doceniana będzie innowacyjność i tworzenie nowych miejsc pracy.

Takie są główne wnioski ze spotkania, które w piątek zorganizowała Platforma Obywatelska. O tym, co przedsiębiorców i samorządy czeka w najbliższych siedmiu latach unijnej pomocy, opowiadali marszałek województwa Jacek Protas, jego zastępca Witold Wróblewski oraz Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego.
       - Problem dysproporcji między Olsztynem a Elblągiem nie wynika ze złej woli samorządu regionu, ale z liczby wniosków, które składają przedsiębiorcy z obu miast. Olsztyńscy złożyli w ostatnich siedmiu latach cztery razy więcej projektów - mówił podczas spotkania Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej. - To jest tak jak z nauką szczotkowania zębów wśród dzieci. Zawsze się dziwiłem, dlaczego dzieci uczą się tego w szkole, przecież powinni zadbać o to rodzice. Ale jak widać ten dodatkowy szkolny przekaz także do dzieci trafia. Dlatego prosimy samorząd regionalny i lokalny o to, by szerzej docierać do przedsiębiorców w Elblągu. My chętnie się do takiej akcji promocyjnej włączymy, by efekty były lepsze.
       - Można powiedzieć, że w ostatnich siedmiu latach kto chciał skorzystać ze środków unijnych, ten skorzystał. My jesteśmy od tego, by stworzyć szansę poprzez przygotowanie odpowiednich konkursów, samorząd wojewódzki nie zastąpi gmin, instytucji samorządowych czy organizacji pozarządowych. W kolejnej perspektywie w ramach tylko Regionalnego Programu Operacyjnego dla przedsiębiorców będzie przeznaczonych około 700 milionów złotych, ostateczny kształt programu będziemy znali po zakończeniu negocjacji, co powinno się stać do końca roku. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to pierwsze konkursy ogłosimy w drugim kwartale przyszłego roku – odpowiedział marszałek Jacek Protas. - Pieniędzy dla przedsiębiorców będzie więcej, ale musicie pamiętać o tym, że promowane będą projekty, które stawiają na innowacyjność i wzrost konkurencyjności, tworzenie nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników.
       Negocjacje z Komisją Europejską jeszcze trwają, ale już wiadomo o kilku  transzach, które na pewno trafią do regionu elbląskiego. Pierwszą są środki z tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To specjalna pula w wysokości 36 milionów euro, które Elbląg jako lider ZIT będzie dzielił na projekty opracowywane wspólnie przez Elbląg, gminę Elbląg, Milejewo, Tolkmicko i Młynary. Pewne są także pieniądze na dwie inwestycje, na których skorzysta region elbląski: budowę drogi S7 do Gdańska oraz pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • "Unia da więcej kasy" tak to mozna na podworku do kolegi mowic, a nie dawac naglowek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2014-11-08)
 • PO nie obiecuje, a pokazuje drogę do pozyskiwania funduszy unijnych. Czy i w jakiej wysokości te pieniądze trafią do Elbląga, zależy od wyborów w dniu 16 listopada. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór pana Wróblewskiego na prezydenta naszego miasta i radnych z listy Platformy Obywatelskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  wiza(2014-11-08)
 • Wcześniej o spotkaniu Pana Wróblewskiego z mieszkańcami mało kto wiedział. Teraz o spotkaniu w Młynie też mało kto wiedział. PO prowadzi kampanie jakoś chyba w podziemiu a modemy GPRS internetowych mediów odbierają sygnał i relacjonują przebieg spotkania z cyklu Protas do Wcisły a Wcisła do Protasa. A tak w ogóle to to było spotkanie wyborcze kandydatów do RM Elblaga czy promocja kampanii Pana Protasa. Połączenie obu tematów to zły pomysł. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2014-11-08)
 • " Unia da więcej kasy. .. " a co tu się dziwić, jaki portal takie i nagłówki " redaktorów " z podwórka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2014-11-08)
 • jakie miasto tacy komentatorzy. To nie nagłówek a tytuł jak już
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  (2014-11-08)
 • Protas w Elblągu w przeciągu ostatniego miesiąca był częściej niż przez pozostałe 4 lata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  howgh(2014-11-08)
 • Żeby jechać trzeba smarować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-11-08)
 • Przed wywaleniem Elbląga z województwa oba miasta Olsztyn i Elbląg miały być traktowane równo pod każdym względem a przede wszystkim dofinansowania a jak jest każdy widzi. Może jakiś kandydat na prezydenta będzie miał pomysł jak oderwać się od podłego olsztyna ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Ferguson(2014-11-08)
 • Bez unijnej kasy to województwo byłoby w czarnej d... Już teraz ma najgorsze wskaźniki, mimo że dostaje najwięcej pieniędzy. Pierwszy-lepszy ranking z ostatnich dni: www.bankier.pl No ale i tak znajdzie się masa elblążan, którzy wolą być w olsztyńskim, bo tu jest "na 2 miejscu w pseudowojewództwie, a w pomorskim byłby 999ty".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Jonas(2014-11-08)
 • przedsiębiorcy olsztyńscy "złożyli" więcej wniosków, ot i bajka cała, po prostu w Elblągu działają niedojdy gospodarcze? Panie Ciuła proszę uprościć i zliberalizować procedury w zakresie szerokiego dostępu "elbląskich niedorajdów" do pozyskania kredytów pomostowych dla celów uzyskania udziałów własnych w dotacjach unijnych. Proszę rozwijać czynnie wolne strefy ekonomiczne. Proste jak higiena jamy ustnej?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2014-11-09)
 • Pan Protas to bardzo merytoryczny urzędnik, wie o czym mówi, dobrze załatwia sprawy województwa w Warszawie i Brukseli, nie widzę lepszego kandydata na Marszałka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  wyborca(2014-11-09)
 • MariuszLewandowski-Fc Przedsiębiorcy z Elbląga wiedzą jak działa ten "układ" i bez "pleców" szkoda im czasu na pisenie wniosków. Jest kasa dla Pana Jachimowicza bo ten Platformę hołubił przez lata ale nie ma kasy dla bezrobotnych bo ci nie wiedzą kogo popierać. .. Gdańsk przeskoczył nas o lata stąd Unia nie daje im tyle kasy a my nadal siedziny w błotku przy szuwarach i poki Olsztyn będzie tłamsił Elbląg nic się nie zmieni, Wybór Pana Wróblewskiego to byłoby gospodarcze samobójstwo rozłożone na lata i szkoda kasu na kolejen referendum za dwa lata bo koło historii lubi się powtarzać a ten sam układ daje ten sam efekt - prawo fizyczne sprawdza się i w polityce. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  MariuszLewandowski-Fc(2014-11-09)
Reklama