UWAGA!

UOKiK skontrolował paliwa

4,2 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2008 roku sprzedawało benzynę i olej napędowy niespełniające norm jakościowych. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły 5,8 proc. sprawdzonych placówek. Zobacz, które stacje w rejonie Elbląga skontrolowano i z jakim wynikiem.

W piątek (6 lutego) UOKiK opublikował wyniki kontroli stacji paliw. Już drugi rok z rzędu inspektorzy Inspekcji Handlowej kontrolowali niemal wszystkie rodzaje paliw dostępne na rynku: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa oraz lekki olej opałowy. Jak pokazują wyniki kontroli, w 2008 roku pogorszyła się jakość paliw ciekłych na stacjach benzynowych. Aż 4,2 proc. przebadanych próbek nie spełniało norm (rok wcześniej było to 1,7 proc.). W przypadku oleju napędowego wymaganiom nie odpowiadało 4,23 proc. (w 2007 roku - 0,62 proc.), a wlewanej do baków benzyny - 4,18 proc. przebadanych (rok wcześniej 2,36 proc.). W 85 procentach przypadków wymagań nie spełniał tylko jeden parametr. Najczęściej, w oleju napędowym, była to temperatura zapłonu - zbyt wysoka powoduje spadek wydajności pracy silnika i wzrost emisji substancji chemicznych do środowiska, za niska stwarza niebezpieczeństwo wybuchu. W przypadku benzyn dominowała prężność par. Niedotrzymanie wymagań odnośnie lotności benzyn, tj. składu frakcyjnego i prężności par, prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika, niebezpieczeństwa zaburzenia pracy, a nawet nagłego unieruchomienia silnika.
     Kontrolerzy IH nie mieli zastrzeżeń do paliw sprawdzanych w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Najwięcej zakwestionowanych próbek było w: zachodniopomorskim (11,36 proc.), kujawsko-pomorskim (6,12 proc.) i wielkopolskim (8,75 proc.).
     Jak informuje UOKiK, przeprowadzona w 2008 roku po raz pierwszy w całej Polsce kontrola jakości gazu LPG wykazała nieprawidłowości w przypadku 5,81 proc. sprawdzonych stacji. Najwięcej odstępstw od norm jakościowych w roku 2008 stwierdzono w województwie opolskim - 20 proc., żadnych - w kujawsko-pomorskim, małopolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
     Inspekcja Handlowa przeprowadziła również kontrole stacji, na które napłynęły skargi konsumentów, wytypowane przez organy ścigania oraz te, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 2089 próbek oleju napędowego i benzyny na 1127 stacjach zakwestionowano 129: 79 oleju napędowego (7,45 proc.) i 50 benzyn (4,86 proc.). Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono na stacjach, na których w latach poprzednich kwestionowano jakość oferowanych konsumentom paliw - 20 proc. (w 2007 roku - 17,8 proc.). Najmniej odstępstw od wymagań jakościowych zanotowano w województwie lubelskim (1,75 proc. zakwestionowanych próbek) i łódzkim (1,83 proc.). Najwięcej zakwestionowanych próbek pochodziło zaś z województwa świętokrzyskiego (19,23 proc.) i warmińsko-mazurskiego (11,11 proc.). Można powiedzieć, że wyniki te nie zdziwią szczególnie mieszkańców Elbląga, którzy na łamach PortElu.pl skarżyli się pod koniec ubiegłego roku na jakość paliw dostępnych na pobliskich stacjach.
     
     Oto stacje w naszym rejonie kontrolowane w okresie od 14 stycznia do 15 grudnia 2008 r.
     Elbląg, Stacja Paliw PW Ciach, ul. Warszawska 124
     Elbląg, Stacja Paliw Shell Polska, Nowe Pole 1C
     Komorowo Żuławskie, Stacja Paliw Lukoil Warsaw
     Orneta, Stacja Paliw PKN Orlen (Bliska), ul. Braniewska
     Elbląg, Stacja Paliw PKN Orlen, ul. Tysiąclecia 2
     Pasłęk, Stacja Paliw nr 302 Lotos Paliwa, ul. Westerplatte 45B
     Wszystkie pobrane na nich próbki paliwa spełniały wymagania jakościowe.
     
     W wyniku przeprowadzonych kontroli w 2008 roku Inspekcja Handlowała skierowała do prokuratur 158 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto postępowania w 115 przypadkach: do sądów skierowano siedem aktów oskarżenia, 27 spraw umorzono m.in. z powodu niewykrycia sprawcy, braku znamion przestępstwa i znikomej szkodliwości czynu, pozostałe są w toku. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości - grzywnę w wysokości do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
     IH wydała ponadto 34 decyzje o wycofaniu z obrotu paliw ciekłych niespełniających norm oraz przekazała do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 148 stacji paliw i hurtowni, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów ustawy prawo energetyczne - w tym dotyczące 46 stacji z kontroli prowadzonej w roku 2007. Prezes URE ma kompetencje do zakazania sprzedaży paliwa tym przedsiębiorcom, którzy naruszają warunki koncesji.
     
     Źródło: UOKiK
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama