UWAGA!

W co gra Energa? (opinia)

 Elbląg, Marek Burkhardt
Marek Burkhardt (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Pan radny Rafał Traks, nie tylko reprezentant opozycji (PiS), ale także pracownik Energi Kogeneracja wytacza ciężkie działa wobec samorządowego modelu zaopatrzenia Elbląga w ciepło. Ciekawe, że nie pokazuje jednocześnie zalet propozycji Energi.

Pisze jedynie pełen oburzenia, że EPEC swych propozycji z Energą nie konsultował. A czy Energa swoje konsultowała z EPEC? Nie - jedynie zaplanowała potraktowanie ciepłowni przy ul. Dojazdowej jako dodatkowej, uzupełniającej. Energa nadal chce dostawać dotychczasowe 60 milionów złotych rocznie od mieszkańców Elbląga. Albo i więcej. Przecież musi wystarczyć pieniędzy na niebotyczne zarobki, tuziny dyrektorów, karty prezentowe, wolne od pracy Święto Energetyka i niespotykane nigdzie warunki socjalne...

Oczywiście, jest bardzo wiele ryzyk i zagrożeń związanych z tym, że samorząd musi wziąć na swoje barki decyzję  odnośnie wybudowania własnego źródła ciepła. Lub decyzję o powrocie do współpracy z Energą, tylko tu - musiałby poznać warunki tej współpracy. Tego niestety Energa nie przedstawiła.

Warto więc przypomnieć, dlaczego w ogóle doszło do tej sytuacji. A stało się tak dlatego, że Energa całymi latami zaniedbywała inwestycje w swoje źródła wytwórcze. Przekazane na specjalnej sesji Rady Miasta informacje, że Energa Kogeneracja w ciągu 18 lat zainwestowała 407 milionów zł i uzyskała 177 milionów złotych odpisu amortyzacyjnego (czyli o tyle niższe podatki zapłaciła) są interesujące, ale jeszcze bardziej interesujące jest, dlaczego w tej chwili Energa musi swoje źródła wyłączać. Przypomnę  - bo jest nieprzygotowana. Bo nie wywiązała się ze swoich zadań wobec odbiorcy ciepła, jakim jest miasto.

Pan Traks mówi dziś, że nie wierzy, iż EPEC zapewni ciepło miasto. Jaką wiarygodność w tym wszystkim ma Energa, która tyle razy zawiodła? Czy chce współpracować, czy jedynie przeciągnąć w nieskończoność te rozmowy, aby rzeczywiście zabrakło nam czasu na zdobycie zgód, pozwoleń, budowę swego źródła? Czy chce być partnerem, czy szantażować Miasto?

Niepokojące są też słowa Pana Traksa, że miasto nie będzie miało zapewnionych dostaw gazu. Czyżby zapadły już jakieś decyzje „na górze”?

Oczywiście, scenariusz idealny jest taki: wracamy do umowy, Energa inwestuje, ceny są rozsądne, każdy robi to, na czym zna się najlepiej. Oczywiście, wolelibyśmy dziś zajmować się innymi inwestycjami w mieście. Ale wobec tego, że na przestrzeni tych lat Energa jako partner zawiodła, musimy dziś pochylać się nad tym niełatwym tematem i szukać rozwiązań.

Zamiast słyszeć od elbląskiego radnego - “zróbcie, co Energa wam każe”, chcielibyśmy usłyszeć, jakie warunki i gwarancje realizacji swojej inwestycji daje nam Energa.

Jak chce nas upewnić, że Elbląg jest dla niej ważny?  Czy rzeczywiście ma zapewnione środki na inwestycje? Czy ma pozwolenia na instalację silników gazowych? Czy ma zgody swojej Grupy, czy znów są one “warunkowe”? Czy nie powie nam  w ostatniej chwili - oj, nie udało się, znikamy?

W zamian słyszymy od jej pracownika, że Energa nie jest zainteresowana współpracą z EPEC. Słyszymy, że Energa ma powrócić do swojej dominacji na ciepłowniczym rynku w Elblągu.

I nie zabiega o nasze zaufanie, ale grozi całkowitym zerwaniem współpracy. Skreśleniem swego bloku biomasowego również? Wg radnego Traksa, pracownika Energi, grozi wręcz likwidacją i całkowitym wycofaniem się z Elbląga.

W co gra Energa? A może to nie jest jej gra?

Wszystko to wygląda na rozpaczliwą obronę miejsca pracy przez pana Traksa, bo trudno uwierzyć że takie jest stanowisko Koncernu, który w końcu wrócił do rozmów i przedstawił Radzie Miasta ciekawą propozycję. Ale czy realną?

Marek Burkhardt, przewodniczący Klubu Radnych KWW Witolda Wróblewskiego

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pan radny "dolosowany"Burkhardt, tak sam z siebie to napisał czy dostał "gotowca"na zasadzie radny do radnego?
 • A akcja "SŁUP "?? Z której to wielu radnych z poparciem małej wioski weszło do RM, to co to za była "gra "?? A co do tematu, EPEC też ma dyrektorów, kierowników, radę nadzorczą, pracowników, którzy też martwią się przede wszystkim o swój byt. Co jest naturalne i normalne. Każde grabie, grabią do siebie. Byle, jak najmniej kosztowało to mieszkańców, bo to że będziemy bulić w każdej opcji to już jest pewne. Więc nim zaczniemy pytać się o innych, spójrzmy wpierw na siebie. Aby nie być hipokrytami, tym bardziej, gdy zupełnie nie posiadamy żadnych kwalifikacji, doświadczenia w rozpatrywanej materii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  8
  Nie SŁUP .(2020-03-12)
 • Nie ma pan zielonego pojęcia o czym pisze. Za ile lat powstanie Nowa ciepłownia? Już w sezonie 2020/2021 jeśli Energa nie podejmie działań inwestycyjnych mieszkańcy będą marznąć w swoich mieszkaniach.
 • Panie Burkhardt - proszę odpowiedzieć mieszkańcom Elbląga, i przede wszystkim swoim wyborcom - w co Pan, RM i prezydent grają ? Bo na szali całkiem sporo - brak ciepła, w tym i ciepłej wody od 1 września. A realnie - bardzo duże podwyżki nawet o 50 %. Czy to mieszkańcy zniosą ? Prezes EPECu kłamał w sprawie cen ciepła w Elblągu, a jego wywód to mętna woda i dwa metry mułu. O ile pamiętam to prezydent jest od zapewnienia mieszkańcom m. in. energii cieplnej w przyzwoitych cenach - I kompletnie z tego obowiązku się nie wywiązuje. A EKO to firma prywatna i taki właściciel w każdej chwili może ją sprzedaż lub zamknąć i Panu nic do tego. Jeśli chce się Pan bić w piersi - bo to najwyższy czas - to proszę bić się w swoje piersi. Urzędnicy miejscy nie mają pojęcia o takich inwestycjach niestety. I cokolwiek zrobią - to już w tej chwili mówię - będzie sp.. totalnie. Pisać dalej ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38
  12
  przedsiębiorca_inżynier(2020-03-12)
 • Czy ten pan jest wybitnym specjalistą od energetyki? Bardzo w to wątpię.
 • Z tą likwidacją bloku biomasowego to był bym ostrożny. Bo za bezsensowne wydanie kilkuset milionów zł ktoś musiał by zdrowo beknąć.
 • Panie Burkhardt mam jedno, zasadnicze pytanie. Czy Pan to sam napisał, czy Prezydent to Panu podyktował ?? Bo mimo pańskiego podpisu, to NIE jest sprawa oczywista. Pomijam treść, bo nie ma w niej. .żadnej treści. Pan sam sobie pytania zadaje ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  14
  pampi-ZAWADA(2020-03-12)
 • @przedsiębiorca_inżynier - Przede wszystkim to na szali znajduje się przyszłość prezydenta i całej Rady Miejskiej. A w zasadzie to można by powiedzieć że już jest pozamiatane tylko słabo w tym mieście z kompetentnymi następcami.
 • Jak cena ciepła drgnie od 1 września to wszyscy wyjedziecie na taczkach.
 • Teraz poczekajmy na głos Stefana, Rysia i Piotrusia. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Faluks(2020-03-12)
 • Panowie z Energa, EPEC- u i wszyscy zainteresowani jedźcie do Włoch. Może tam znajdziecie właściwy klimat do dyskusji trwającej już stanowczo za długo. I kończąc, Panie Traks czy będąc pracownikiem Energa jest Pan wiarygodny ? A może przyzwoicjej jest milczeć. Lub nie brać udziału w tej dyskusji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  👁️(2020-03-12)
 • Marionetki ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Pan ..kazał .(2020-03-12)
Reklama