UWAGA!

Wał, który ma być turystyczną atrakcją

 Elbląg, Wał, który ma być turystyczną atrakcją
(fot. Urząd Morski w Gdyni)

W Krynicy Morskiej od strony Zalewu Wiślanego Urząd Morski zbudował 4-kilometrowy wał przeciwpowodziowy. Na jego szczycie powstała techniczna droga, która ma służyć turystom do spacerów czy jazdy na rowerze. 

- Celem całej inwestycji jest zabezpieczenie Krynicy Morskiej przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat, wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu. Dzięki uniknięciu powodzi, oprócz ochrony infrastruktury, znajdującej się w tym obszarze, zachowane zostaną również istniejące walory przyrodnicze – informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prace na zlecenie Urzędu Morskiego wykonało konsorcjum firm: WMW Marek Pestilenz i Wojciech Pestilenz, Przedsiębiorstwo Budownictwa Melioracyjnego i Urządzeń Wodnych „INWESTMEL”, DABI SM Budny, które wygrało przetarg w tej sprawie. Kosztowały w sumie 35 milionów złotych.

Za tę kwotę zbudowano nowe wały, przebudowano istniejące podwyższając ich koronę, zamontowano mobilne zapory przeciwpowodziowe w porcie rybackim i pasażerskim, zbudowano rów do odprowadzania wód opadowych i drogę serwisową na koronie wału. A to wszystko na 4-kilometrowym odcinku.

- Zapory są proste w montażu, co jest niezwykle ważne z uwagi na krótki czas, jaki jest potrzebny do ich rozstawienia. Ten rodzaj zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a mianowicie połączenie stałej konstrukcji wału z przesłonami mobilnymi, montowanymi w razie wystąpienia zagrożenia, jest bardzo korzystny i funkcjonalny m.in. z uwagi na możliwość zachowania walorów krajobrazu, który wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej zostanie zasłonięty przez zapory – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska. - Droga na koronie wału, choć w zamierzeniu służy jego obsłudze technicznej,  jest również przepięknym ciągiem spacerowym, który niewątpliwie uatrakcyjni turystycznie fragment brzegu Zalewu Wiślanego, znajdujący się w Krynicy Morskiej.

Urząd Morski w ramach projektu kupi również quada z przyczepą oraz zestaw do montażu mobilnych przegród.

oprac. RG na podstawie inf. Urzędu Morskiego w Gdyni
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W Kryni robią ścieżki rowerowe, rekreacja i relaks, a Elbląg? Mickiewicza zastawiania szrotami, rowerem jak jedziesz to trąbią, to samo krolewiecka i Kościuszki. W Elblagu jak masz wolny dzień od oracy i jest piękna słoneczna pogoda to jedyne, co możesz zrobić to w samochód i za miasto jechać, bo to miasto to jeden wielki, nielegalny parking, po chodnikach i jezdni. Ale włodarze maja to gdzieś, najlepiej obwodnice puścić przez środek lasu i nara.
 • @Gość 100% zgadzam się. Z Zatorza jeżdżę rowerem na tor wrotkarski i to jest dramat! Mickiewicza cała zastawiania, jeżdżą jak szaleni, a Ty rowerem masz jak jechać? Tam ledwo już piesi maja miejsca do chodzenia.
 • jakby rzekł naczelny wazeliniarz kc pis teo skorupa-słuszna jest droga naszego kc pis i "umiłowanego przez naród przywódcy"/którego przed ta miłoscia pilnuje 40 niebieskich i agencja ochrony/
 • a Elbląg z taką władzą i radnymi będzie miał takiego wała. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  11
  misiek778(2021-05-14)
 • Problem w tym że te tereny nie były zalewane z powodu ponoszenia się poziomu wody w Zalewie tylko ponoszenia w tym czasie poziomu wód gruntowych, bo woda z Zalewu nigdy tam nie docierała. To były zawsze tereny zalewowe i dziwi dlaczego pozwolono tam na stawianie domów bo ci co mieli tam domy od lat 60 tych zawsze wiosną byli pozalewani.
 • Ścieżka rowerowa z betonowych płyt, takie coś może wymyślić tylko ktoś kto nie jedździ rowerem.
 • Brawo Prawo i Sprawiedliwość, dzięki przekop owi skończy się wreszcie dominacja Gdańska a wielki port w Elblągu będzie dumą całego kraju. Myślę że Pan premier Kaczyński powinien otrzymać honorowe obywatelstwo naszego miasta za to że stworzył dzieło które było marzeniem pokoleń.
 • @vb - @vb można jeździć i jajka ubijać, albo szejker do drinków zabrać ze sobą i sam się wymiesza XD
 • Daleki jestem od marudzenia, ale polbrukowe drogi rowerowe to również nie jest dobre rozwiązanie. .Nie ma praktycznie ani jednej, która byłaby równa. Wszystkie zrobiły się z czasem krzywe w wielu miejscach zapadnięte i nierówne. .Przykładem świetnej drogi rowerowej jest odcinek w Krasnym Lesie. .
 • A kto normalny jeździ rekraacyjnie po mieście ? Normalny człowiek wsiada na rower i jedzie za miasto, a nie w smrodzie spalin, kurzu itp jeździć dla sportu po mieście. A najciekawsza grupa "rowerzystów"to ci co dla lansu pakują rowery na bagażnik samochodowy że niby patrz jakie mam rowery, jadą za miasto, tam zrobią kilka kilometrów i potem znowu lans przez miasto z rowerami na bagażniku jacy to oni fit ludzie.
 • @TeofilSkorupa - Wpisuj takich komentarzy więcej. Dzieki takim wpisom Naród Polski oraz patrioci ci prawdziwi dowiedzą się że wyborcy PiSu są niespełna wyobraźni rozumnej. Więcej proszę wazeliny i tych głupot widocznych już na co dzień tej władzy że za te 2 lata nie będzie czego już zbierać po fanatykach oraz wszelkiej maści zacietrzewionych oszołomów którzy oprócz dojenia ojczyzny uczciwą pracą nigdy sobie rąk nie pobrudzili. Obajtki oraz innej maści cwaniaczki w pas się kłaniają takim klakierom śmiejąc się im w twarz.
 • Tylko dlatego, że swiatły człowiek - Donald Tusk ta inwestycję wszystkimi siłami wspierał, jak i jego formacja o światłych europejskich pogladach Paltforma Obywatelska robiła ku temu wszystko, mamy teraz realizację tej inwestycji.
Reklama