UWAGA!

Warmia, Mazury i turystyka

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach projektu „Turystyka - wspólna sprawa” powstało już pięć grup partnerskich, tworzących nowoczesne produkty turystyczne w formule sieciowej. Sieć omija jednak region elbląski - nie z powodu braku atrakcji turystycznych, raczej - braku zainteresowania.

- Dzięki temu projektowi turysta może oczekiwać ciekawej i kompleksowej oferty, która pozwoli mu dłużej zatrzymać się w regionie. Grupa partnerska zyskuje nowe możliwości rozwoju własnego produktu turystycznego, ponieważ będzie mogła skorzystać ze wsparcia promocyjnego w ramach projektu „Turystyka - wspólna sprawa”. Przede wszystkim jednak członkowie grupy partnerskiej mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i doradztwie, dofinansowanych nawet w 80 procentach z Europejskiego Funduszu Społecznego - mówi Marian Jurak, koordynator projektu w województwie warmińsko-mazurskim.
     Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in., jak tworzyć, kształtować i udoskonalać lokalne produkty turystyczne w formule sieciowej oraz zdobędą wiedzę w zakresie takich tematów jak „Źródła finansowania projektów turystycznych” czy „Promocja własnego (sieciowego) produktu turystycznego”. Są też szkolenia językowe, do wyboru są cztery języki: angielski, niemiecki, rosyjski i francuski.
     W województwie warmińsko-mazurskim w pracach grup partnerskich udział biorą małe i średnie firmy turystyczne, samorządy oraz organizacje pozarządowe. Dzięki współpracy wielu podmiotów działających do tej pory osobno udało się stworzyć ciekawe propozycje produktów turystycznych, które pomogą przyciągnąć więcej turystów w ten rejon.
     
     „Spływ kajakowy rzeką Łyną” swym zasięgiem obejmuje Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Za główny cel grupa partnerska stawia sobie rozpropagowanie rzeki Łyny jako ciekawej trasy spływów kajakowych. Ponadto planowana jest rozbudowa małej infrastruktury turystycznej wzdłuż rzeki, m.in. pomostów w miejscach dogodnych do wodowania kajaków, a także nawiązanie współpracy między usługodawcami dysponującymi bazą noclegową.
     
     „Ełcka kolej na kajaki” to produkt turystyczny z rejonu Ełku. Głównymi atrakcjami tego produktu są spływy rzekami Łaźnia Struga i Lega do jeziora Rajgrodzkiego. Dodatkowo turyści będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Kolejki Wąskotorowej i przejechać się taką kolejką.
     
     „Szlakiem budowli militarnych Wielkich Jezior Mazurskich” to produkt kętrzyńskiej grupy partnerskiej. Główną atrakcją jest tu zwiedzanie obiektów z czasów II wojny światowej, m.in. „Wilczego szańca” - kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży.
     
     „Szlakiem dzikiej gęsi, bobra i żubra samotnika” to kolejna propozycja tej grupy. W ramach tej oferty turyści będą mogli korzystać ze ścieżek rowerowych Puszczy Boreckiej. Dodatkowymi atrakcjami są zagroda żubrów oraz wioska indiańska w Wolisku.
     
     „Mazurski wehikuł czasu” to także propozycja kętrzyńskiej grupy. Obejmuje ona wędrówkę po zamkach gotyckich i pałacach należących kiedyś do wielkich rodów pruskich. Są to budowle w Drogoszach, Sztynorcie, Łężanach, Reszlu, Kętrzynie, Barcianach i Węgorzewie.
     
     „Szlakami Sasinów” to produkt przygotowywany przez nidzicką grupę partnerską. Celem grupy jest zintegrowanie istniejących szlaków turystycznych na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Jest to oferta turystyki aktywnej, a więc zawiera propozycje pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych. Na terenie Puszczy znajdują się atrakcje przyrodnicze, np. rezerwat źródeł rzeki Łyny. Ponadto, w ramach tego produktu, turyści będą mieli możliwość zwiedzania zamku w Nidzicy.
     
     Projekt „Turystyka - wspólna sprawa” jest objęty patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     Regionalne Biuro Projektu: Olsztyn, ul. Staromiejska 1, tel./fax: 089 523 81 38, email: warminsko-mazurskie@tws.org.pl.
     
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Zapraszamy biura podróży na Szkolną Giełdę Turystyczną PRZYGODA 2007! Szczegóły tutaj www.sp18elblag.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    D. Życzkowska(2007-02-27)
  • szkoda, że nasz Elblag śpi
  • To bardzo dziwna sytuacja, gdyż w okolicy Elbląga mamy np. dwa z TRZECH dawnych "Cudów Prus Wschodnich", tj. Kanał Elbląski i Zamek w Malborku (chociaż akurat Malbork należał do Prus Zachodnich, ale taka nazwa funkcjonowała). Trzecim cudem d. Prus Wschodnich były ruchome wydmy na Mierzei Kurońskiej. Mamy zresztą także inne, wielkie atuty, tak że bez obaw - ELBLĄG sam się obroni wobec tych dziwacznych "olsztyńskich" pomysłów. Mamy w pobliżu Frombork, gdzie lada dzień będzie oznaczone miejsce pochówku Mikołaja Kopernika, mamy Wysoczyznę Elbląską, Mierzeję i Zalew Wiślany itd. itp. Z Elbląga jest "rzut kamieniem" do Trójmiasta. Natomiast, żeby zobaczyć te "olsztyńskie produkty turystyczne" trzeba na ogół przejechać lub zatrzymać się w Elblągu, który volens nolens (np. dla turystów z Zachodu) jest bramą do d. Prus Wschodnich.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wanderer R.(2007-02-27)
  • Elbląg oferuje "Szlakiem nierealizowanych projektów, szlakiem tego co kiedyś będzie"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Turysta(2007-02-27)
  • tak, tu nie trzeba promocji
  • Wanderer - napisz proszę, gdzie była Mierzeja Kurońska ? - dina
  • dziwne.. 3tyg temu inne infoEl podało, że w ramach tego projektu powstała elbląska grupa partnerska, która zamierza wypromować kolej nadzalewową, co jak na pół roku działania projektu było by w elRealu sensacją.. więc to raczej plotka^_^
  • promocja nie mogą sie zajmować przypadkowi ludzie
  • Jakto gdzie była Mierzeja Kurońsa? - tam była gdzie jest nikt jej nie rozebrał. Jest to w okolicy Pólwyspu Sambijskiego, nad Zalewem Kurońskim - szukać na pólnocny-wschud od Królewca - na mapie jest napisane Kaliningrad.
  • Różniste rzeczy piszą (widziałem nawet: zachud pułnoc wschud), ale na oficjalnej stronie projektu napisano: „Kolej nadzalewowa” to jeden z produktów elbląskiej grupy partnerskiej. Ma ona na celu uruchomienie, wypromowanie i ochronę nieczynnej dziś linii kolejowej (...) Zadaniem grupy jest podjęcie działań, mających na celu przywrócenie na tym odcinku regularnego lub sezonowego kursowania pociągów (...) Oferta przewidywać będzie przejazd kolejką w stylu retro, zwiedzanie miast znajdujących się na trasie przejazdu kolejki, tj.: Tolkmicko, Frombork, Kadyny oraz zwiedzanie starych cegielni, jako atrakcji postindustrialnych. Ponadto, organizowane będą wycieczki na pagórkowatym terenie Wysoczyzny Elbląskiej, a także wycieczki do Świętego Kamienia, największego głazu narzutowego znajdującego się w tej części Polski. Dodatkowo turyści będą mieli łatwy dostęp do plaż nad Zalewem Wiślanym.
  • Bardzo chwalebna inicjatywa, której w żaden najmniejszy sposób nie umiała przetrawić i wyprodukować administracja samorządowa w koopulacji z podmiotami gospodarczymi zajmujacymi się ta dziedziną. Linię łatwo zamknąć, natomiast jej reaktywacja to skomplikowany proces rodem z lat jedynie słusznych. Najkorzystniejsze było by przejęcie nieodpłatnie tej linii przez związek gmin lub samorząd powiatowy lub wojewódzki i powołanie podmiotu gospodarczego, który by tą substancją zarządzał. To tak tytułem wstępu - bo proces jest dość skomplikowany, lecz możliwy do realizacji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-02-27)
  • dla urzędów wszystko jest bardzo skomplikowane, najlepiej oddać wszystko w ręce prywatne
Reklama