UWAGA!

Większa dotacja na modernizację oczyszczalni ścieków

 Elbląg, Oczyszczalnia ścieków przed modernizacją
Oczyszczalnia ścieków przed modernizacją (fot. EPWiK)

208 milionów złotych będzie kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków w Elblągu. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało dodatkowe dofinansowanie inwestycji, dzięki czemu możliwe będzie wykonanie wszystkich wcześniej planowanych prac.

To największa inwestycja w historii elbląskiego samorządu, która ma zapewnić bezpieczeństwo sanitarne mieszkańcom. Dalsze funkcjonowanie wybudowanej w latach 80. oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej w obecnym kształcie groziło bowiem katastrofą ekologiczną.

Prace związane z modernizacją oczyszczalni już trwają, realizuje je od dwóch miesięcy Instal Warszawa, zwycięzca przetargu. Całość prac ma kosztować 208 mln złotych, ale do tej pory nie było wiadomo, czy uda się oprócz modernizacji samej oczyszczalni przeprowadzić także inwestycje dotyczące zagospodarowania osadów pościekowych i terenu wokół obiektu. Dzisiaj okazało się, że to będzie możliwe.

- Mówiłem wcześniej, że będziemy zabiegać o zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tę inwestycję. Dzięki zabiegom EPWiK, pana dyrektora i rady nadzorczej dostaliśmy 36 mln złotych więcej dotacji, której nie musimy zwracać. W sumie więc dofinansowanie wynosi 107 mln złotych, to 63 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie w obecnej sytuacji finansowej samorządu – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Większa bezzwrotna dotacja unijna oznacza, że EPWiK weźmie mniejszą pożyczkę na ten cel (58 zamiast ponad 90 mln złotych) przy wkładzie własnym 43 mln zł.

  Elbląg, O większej dotacji dla EPWiK poinfomowali dzisiaj na konferencji prasowej (od lewej): Roman Korzeniowski, szef rady nadzorczej, Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Janusz Nowak
O większej dotacji dla EPWiK poinfomowali dzisiaj na konferencji prasowej (od lewej): Roman Korzeniowski, szef rady nadzorczej, Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Janusz Nowak (fot. AD)

- Uzyskaliśmy maksimum tego, co mogliśmy dostać – mówił o dotacji Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. - Do tej pory atmosfera wokół tej inwestycji jest bardzo dobra i życzyłbym sobie, by tak było nadal. To ma także znaczenie przy ubieganiu się o kolejne transze pożyczki.

Inwestycja ma się zakończyć w czerwcu 2022 roku i będzie prowadzona bez wyłączania obiektu z eksploatacji.

- Dzięki wielomilionowym wcześniejszym inwestycjom mie mamy w Elblągu problemu z jakością wody. A po skończeniu modernizacji oczyszczalni na więcej niż kilkanaście lat będziemy mieli rozwiązany problem ze strategicznymi inwestycjami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej – dodał prezydent Wróblewski.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Wróblewski, czy pan używa wody wyłącznie butelkowanej? Bo ta z rur ma osadów mnóstwo, a o zapachu nie wspomnę.
 • Woda na ZAWADZIE to piasek z wodą i rdza . Czyli (Woda Mineralna).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  gość33(2020-06-19)
 • Pożyjemy, zobaczymy. Miejmy nadzieję, że będzie wykonane rzetelnie i bez dodatkowych aneksów. .. .z dodatkowymi niekwalifikowanymi wydatkami rzecz jasna.
 • Brawo panie Prezydencie! Kolejny sukces! Muj bochater!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  9
  NieglupiaBlondynka(2020-06-19)
 • Panie Wróblewski i tak te pozostałe 58 mln pokryją mieszkańcy w opłatach, to dalej jest wysoka kwota, tym bardziej, że ma to być w formie pożyczki. Woda, faktycznie jest marnej jakości np : na Zawadzie, piasek, rdza i smród.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  POwiew świeżości z Zawady .(2020-06-19)
 • Hip hip hura! Teraz jeszcze koniecznie proszę rozbudować siec kanalizacyjną o Nowinę, Krasny Las i dalszą część Dąbrowy, bo to wstyd żeby na terenach miejskich w XXI wieku ludzie do szamba knocili!
 • co ma twoj post do oczyszczalni? to musisz uderzac pod artykul o stacji uzdatniania wody na ul. Krolewieckiej. ..
 • W jaki sposób EPWIK uzbierał 42 mln środków własnych na wkład w inwestycję. Dostępny w KRS jest bilans za poprzedni rok - tam tych środków nie ma. Czyżby stał się cud - w jednym roku przybyło tyle pieniędzy na koncie firmy ?
 • @Kez - A czy to nie jest kwota która miasto zaoszczędziło w ubiegłym roku ? Pisała o tym pani Kasprzycka. Niech redakcja to sprawdzi
 • Hahaha kiedy Wróblewski zrobi porządek w EPWiK i z kurkiewiczem ? Tam to jest dopiero bizancjum. W wielu miastach 100 tys mieszkańców - zachodu przedsiębiorstwo wodociągowe zatrudniają około 100 pracowników, u nas ponad 300.Już teraz - w stosunku do sytuacji ekonomicznej - mamy najdroższą wodę w Polsce, a po modernizacji i wrzuceniu tych 100 mln zł w opłaty ? Tak jak z ciepłem prezydent sobie nie radzi, tak samo i z wodą.
 • @NieglupiaBlondynka - Jednak (nie)głupia jesteś.
 • Odtrąbiono sukces robienia dobrze elblążanom, a może panowie napiszą: ile wyniesie miesięczna RATA KREDYTÓW? - wszystkich! na początku roku z własnych środków - jak napisano - wybudowano i oddano stację uzdatniania wody SZOPY! - zatem ile wodociągi będą płacić miesięcznych rat za te inwestycje? między 800 tysięcy a 1,5 miliona???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Andżej z Witkiem(2020-06-19)
Reklama