UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Większa dotacja na modernizację oczyszczalni ścieków

 
Elbląg, Oczyszczalnia ścieków przed modernizacją
Oczyszczalnia ścieków przed modernizacją (fot. EPWiK)

208 milionów złotych będzie kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków w Elblągu. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało dodatkowe dofinansowanie inwestycji, dzięki czemu możliwe będzie wykonanie wszystkich wcześniej planowanych prac.

To największa inwestycja w historii elbląskiego samorządu, która ma zapewnić bezpieczeństwo sanitarne mieszkańcom. Dalsze funkcjonowanie wybudowanej w latach 80. oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej w obecnym kształcie groziło bowiem katastrofą ekologiczną.

Prace związane z modernizacją oczyszczalni już trwają, realizuje je od dwóch miesięcy Instal Warszawa, zwycięzca przetargu. Całość prac ma kosztować 208 mln złotych, ale do tej pory nie było wiadomo, czy uda się oprócz modernizacji samej oczyszczalni przeprowadzić także inwestycje dotyczące zagospodarowania osadów pościekowych i terenu wokół obiektu. Dzisiaj okazało się, że to będzie możliwe.

- Mówiłem wcześniej, że będziemy zabiegać o zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tę inwestycję. Dzięki zabiegom EPWiK, pana dyrektora i rady nadzorczej dostaliśmy 36 mln złotych więcej dotacji, której nie musimy zwracać. W sumie więc dofinansowanie wynosi 107 mln złotych, to 63 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie w obecnej sytuacji finansowej samorządu – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Większa bezzwrotna dotacja unijna oznacza, że EPWiK weźmie mniejszą pożyczkę na ten cel (58 zamiast ponad 90 mln złotych) przy wkładzie własnym 43 mln zł.

  Elbląg, O większej dotacji dla EPWiK poinfomowali dzisiaj na konferencji prasowej (od lewej): Roman Korzeniowski, szef rady nadzorczej, Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Janusz Nowak
O większej dotacji dla EPWiK poinfomowali dzisiaj na konferencji prasowej (od lewej): Roman Korzeniowski, szef rady nadzorczej, Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Janusz Nowak (fot. AD)

- Uzyskaliśmy maksimum tego, co mogliśmy dostać – mówił o dotacji Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. - Do tej pory atmosfera wokół tej inwestycji jest bardzo dobra i życzyłbym sobie, by tak było nadal. To ma także znaczenie przy ubieganiu się o kolejne transze pożyczki.

Inwestycja ma się zakończyć w czerwcu 2022 roku i będzie prowadzona bez wyłączania obiektu z eksploatacji.

- Dzięki wielomilionowym wcześniejszym inwestycjom mie mamy w Elblągu problemu z jakością wody. A po skończeniu modernizacji oczyszczalni na więcej niż kilkanaście lat będziemy mieli rozwiązany problem ze strategicznymi inwestycjami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej – dodał prezydent Wróblewski.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Panie Wróblewski, czy pan używa wody wyłącznie butelkowanej? Bo ta z rur ma osadów mnóstwo, a o zapachu nie wspomnę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 10
  (2020-06-19)
 • Woda na ZAWADZIE to piasek z wodą i rdza . Czyli (Woda Mineralna).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 6
  gość33(2020-06-19)
 • Pożyjemy, zobaczymy. Miejmy nadzieję, że będzie wykonane rzetelnie i bez dodatkowych aneksów. .. .z dodatkowymi niekwalifikowanymi wydatkami rzecz jasna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2020-06-19)
 • Brawo panie Prezydencie! Kolejny sukces! Muj bochater!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 9
  NieglupiaBlondynka(2020-06-19)
 • Panie Wróblewski i tak te pozostałe 58 mln pokryją mieszkańcy w opłatach, to dalej jest wysoka kwota, tym bardziej, że ma to być w formie pożyczki. Woda, faktycznie jest marnej jakości np : na Zawadzie, piasek, rdza i smród.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 4
  POwiew świeżości z Zawady .(2020-06-19)
 • Hip hip hura! Teraz jeszcze koniecznie proszę rozbudować siec kanalizacyjną o Nowinę, Krasny Las i dalszą część Dąbrowy, bo to wstyd żeby na terenach miejskich w XXI wieku ludzie do szamba knocili!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2020-06-19)
 • co ma twoj post do oczyszczalni? to musisz uderzac pod artykul o stacji uzdatniania wody na ul. Krolewieckiej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Fasti(2020-06-19)
 • W jaki sposób EPWIK uzbierał 42 mln środków własnych na wkład w inwestycję. Dostępny w KRS jest bilans za poprzedni rok - tam tych środków nie ma. Czyżby stał się cud - w jednym roku przybyło tyle pieniędzy na koncie firmy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 3
  Kez(2020-06-19)
 • @Kez - A czy to nie jest kwota która miasto zaoszczędziło w ubiegłym roku ? Pisała o tym pani Kasprzycka. Niech redakcja to sprawdzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2020-06-19)
 • Hahaha kiedy Wróblewski zrobi porządek w EPWiK i z kurkiewiczem ? Tam to jest dopiero bizancjum. W wielu miastach 100 tys mieszkańców - zachodu przedsiębiorstwo wodociągowe zatrudniają około 100 pracowników, u nas ponad 300.Już teraz - w stosunku do sytuacji ekonomicznej - mamy najdroższą wodę w Polsce, a po modernizacji i wrzuceniu tych 100 mln zł w opłaty ? Tak jak z ciepłem prezydent sobie nie radzi, tak samo i z wodą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  byłem_widziałem(2020-06-19)
 • @NieglupiaBlondynka - Jednak (nie)głupia jesteś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Js23(2020-06-19)
 • Odtrąbiono sukces robienia dobrze elblążanom, a może panowie napiszą: ile wyniesie miesięczna RATA KREDYTÓW? - wszystkich! na początku roku z własnych środków - jak napisano - wybudowano i oddano stację uzdatniania wody SZOPY! - zatem ile wodociągi będą płacić miesięcznych rat za te inwestycje? między 800 tysięcy a 1,5 miliona???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  Andżej z Witkiem(2020-06-19)
Reklama