UWAGA!

Większa pomoc dla przedsiębiorców

 Elbląg, Większa pomoc dla przedsiębiorców
fot. Anna Dembińska (rch. portEl.pl)

100 miliardów złotych – o tyle ma się zwiększyć pakiet pomocy rządowej dla przedsiębiorstw. 25 mld zł ma trafić do mikrofirm, 50 mld zł dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (8 kwietnia) konferencji prasowej.

- Przeznaczymy 100 miliardów złotych na utrzymanie miejsc pracy i płynności firm. Trafią one do tych przedsiębiorstw, których obroty spadły o 25 proc. 75 proc. z tych 100 miliardów trafią do firm zatrudniających do mikro, małych i średnich firm. Dla dużych podmiotów przeznaczymy 25 miliardów pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce, a nie w rajach podatkowych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej.

 

Mikrofirmy

Maksymalna kwota subwencji zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł. Rząd szacuje, że średnio będzie to 70 – 90 tys. zł. 25% subwencji będzie bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Dodatkowe 50% nie będzie podlegało zwrotowi w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zwolni swoich pracowników, wówczas zwróci odpowiednio wyższy procent subwencji. Reszta subwencji zwracana jest po 3 latach.

Subwencja może być wykorzystana tylko na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności wynagrodzeń pracowników. 25 proc można przeznaczyć na przedterminową spłatę kredytów.

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa

Maksymalna kwota subwencji, na jaką mogą liczyć firmy z sektora MŚP, stanowi 4, 6 lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży. Maksymalnie jedna firma będzie mogła otrzymać do 3,5 mln zł. Rząd szacuje, że średnio będzie to 1,9 mln zł. 75 proc. może być bezzwrotne: w tym 37,5 proc w zależności od straty na sprzedaży, dodatkowo 37,5 proc. w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy.

 

Duże firmy

Dla przedsiębiorstw z tego sektora przygotowano trzy sposoby wsparcia: pożyczki lub obligacje na dwa lata; częściowo bezzwrotne pożyczki preferencyjne na trzy lata oraz obejmowanie przez Skarb Państwa udziałów lub akcji w firmach (do 1 mld zł na podmiot).

- Subwencje te będą udzielane na 3 lata i spłaty zaczną się dopiero w drugim roku. To moment oddechu dla firm, żeby chroniły swój udział w rynku – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Po świętach Wielkiej Nocy rząd ma przedstawić przymiarki do planu likwidacji obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama