UWAGA!

Wielki problem z oczyszczalnią

 Elbląg, Wielki problem z oczyszczalnią
(fot. EPWiK)

Miasto ma wielki problem z modernizacją oczyszczalni ścieków. Najtańsza oferta w drugim już przetargu przekracza o prawie 50 milionów złotych szacunki Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Miejska oczyszczalnia ścieków wymaga modernizacji, bo inaczej Elblągowi grozi katastrofa ekologiczna. Na inwestycje w tym obszarze Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeznaczyło w pierwszym przetargu, który odbył się pod koniec ubiegłego roku, 92 mln zł. Tymczasem oferty firm zainteresowanych modernizacją były nawet o 100 milionów wyższe.

W drugim przetargu EPWiK podzielił inwestycję na trzy części. - Z którejś z nich będziemy mogli zrezygnować, jeśli oferty okażą się dużo droższe o naszych możliwości finansowych – informował nas w kwietniu Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

Tym razem EPWiK przeznaczył na inwestycję 94,5 mln złotych. Podczas niedawnego otwarcia ofert okazało się, że obie zainteresowane inwestycją warszawskie firmy – Instal i Budimex – oszacowały swoją pracę na odpowiednio 193,7 mln zł i 252,7 mln zł. Tylko pierwszą część inwestycji – najbardziej pilną, czyli modernizację ciągu ściekowego i i osadowego – wyceniły odpowiednio na 142,9 mln zł i 204,7 mln zł.

Podstawowym zadaniem dla wykonawców miała być modernizacja systemu ściekowego i osadowego bez przerywania pracy miejskiej oczyszczalni, co oznacza zaprojektowanie i wybudowanie od nowa około 30 obiektów (instalacje, zbiorników czy biofiltrów), przebudowę kolejnych 30 obiektów (m.in. przepompowni czy bloków biologicznych), rozbudowę niektórych instalacji. Potencjalny zwycięzca przetargu miał czas na realizację inwestycji do końca września 2021 roku. Pozostałe zadania – czyli zagospodarowanie osadów ściekowych (m.in. poprzez budowę kompostowni) i terenu wokół oczyszczalni – mogły być ujęte w ofercie firm startujących w przetargu jako opcjonalne z terminem wykonania do końca czerwca 2022 roku.

Co dalej z przetargiem? Komisja przetargowa bada szczegóły ofert. EPWiK ma dwa wyjścia. Albo unieważnić postępowanie i ogłosić trzeci przetarg, co wydłuży w czasie realizację inwestycji. Albo podpisać umowę z tańszym wykonawcą i znaleźć (np. wziąć większy kredyt) brakujące 50 mln złotych na sfinansowanie pierwszej części inwestycji.

Przypomnijmy, że na inwestycję w oczyszczalnię EPWiK pozyskało 56 mln złotych unijnego dofinansowania z konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proponuję wymienić miasto na jakieś inne i od razu się okaże, że problem jest możliwy do zażegnania. A jeżeli nie da rady z miastem, to trzeba spróbować tego samego z tutejszą klasą polityczną i to od lewa do prawa. Koniec tego miasta bliski.
 • Podczas kampanii na prezydenta miasta Witold Wróblewski szczycił się że jest DŁUGOLETNIM pracownikiem administracji samorządowej i jest EKSPERTEM w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Gdyby to była prawda to ten artykuł by nie był potrzebny bo kasa by już czekała na koncie ! UE w szczególny sposób wspiera wszelakie działania proeko a to jest taką inwestycją.
 • Myślę ze oni są juz jednym wielkim problemem dla Miasta
 • wychodzą lata zaniedbań władz, ...niech ktos przypomni ile to już lat Wroblewski dzielnie pracuje dla miasta?
 • spuścić i po sprawie
 • Chciałbym przypomnieć, że gospodarz tego miasta p. Wróblewski włada tym miastem praktycznie z krótkimi przerwami na konkurencję 15 lat (w tym 8 lat - jako wiceprezydent przy Słoninie). Prawdopodobnie w skali sukcesu swoich rządów nie zauważył takiego drobiazgu jak banalny problem oczyszczalni ścieków czy zaopatrzenie miasta w ciepło. Gratuluje wszystkim mieszkańcom tak zapobiegliwego prezydenta.
 • Co sie dzieje z tym miastem, masakra.
 • Ciągle jedziecie na włodarzy i Prezydenta. Miasto się wyludnia, a co za tym idzie spadają jego dochody. Wystarczy przejść się po Starym Mieście i popatrzeć ile jest knajp i mieszkań do wynajęcia. Buduje się w prawdzie nowe lokale mieszkalne, ale w dziewięćdziesięciu procentach są to mieszkania "kupione"na kredyty zaciągnięte na trzydzieści lat. Większość tych ludzi czeka wegetacja, więc nie będą uczestniczyć w życiu miasta. "Jak się nie ma miedzi, to się w domu siedzi". Tworzy się błędne koło bo niby miasto się rozwija a tak na prawdę popada w finansową ruinę. Z takiej sytuacji cieszą się lokalni przedsiębiorcy ponieważ taki Kowalski mając kredyt i rodzinę na utrzymaniu będzie tyrał za michę ryżu aby nie znaleźć się na bruku. A niebawem upadnie przeinwestowany PiSsocjal i to będzie kolejny cios. Śmieci, żywność, energia. .. drożeją nie dla tego, że Prezydent Elbląga i jego świta to uchwalili. Drożeją bo cały kraj to finansowe dno i trzeba ściągnąć więcej z podatków. Ten co pracuje zapłaci za swoje śmieci, za patolę zapłaci MOPS, czyli Ty, Ja. Nikt nie ma pomysłu na reanimację tego miasta, podobnie jak internetowe trole jak i UM. To po prostu już agonalny stan i nic tego nie zmieni.
 • Jak sie głosuje zgodnie z wytycznymi najwiekszej parti opozycyjnej czyli "tvn" i wiecznie wybierani sa analfabeci ekonomiczni i organizacyjni, to co tu się dziwić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  13
  Pabloguitar(2019-12-10)
 • Świta ma juz jeden tylko cel, przewegetowac kolejne 5 lat z ludzmi epoki juz historycznej co siedząc ciagle na stołkach wstrzymują myśl, rozwój i utrzymują marazm i styl zarządzania epkoi zamierzchłej i kompletnie nie nadążają za zmianami ! Jedynie co im wychodzi to zle metody wobec innych
 • Bo trzeba było to robić, a nie wiadukt, tor wrotkarsko - lodowy i linię tramwajową. 4 lata temu usługi budowlane były o 100% tańsze. Są sprawy ważne i ważniejsze. Ale od kogo mamy strategicznego planowania wymagać? Głosujcie tak dalej.
 • Administrator "nic nie mogę"i tak tego tematu nie ogarnia, a co na to radny "najbardziej zapracowany"Balbuza?
Reklama