UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wraca pomysł na budowę kurzej fermy przy S7. Mieszkańcy znów protestują

 
Elbląg, Kurza ferma miałaby zostać wybudowana w Sakówku,
Kurza ferma miałaby zostać wybudowana w Sakówku, fot. mapa ze strony www.pasłek.pl

Do władz Pasłęka wpłynął wniosek polskiej firmy Wipasz o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań na budowę fermy drobiu we wsi Sakówko, nieopodal trasy S7. Przypomnijmy, że firma w 2015 roku, między innymi ze względu na protesty mieszkańców, wycofała się z tej inwestycji.

Wraca sprawa budowy fermy drobiu we wsi Sakówko w gminie Pasłęk. - Wpłynął wniosek firmy Wipasz S.A., by wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę fermy drobiu, z przeznaczeniem na hodowlę zwierząt w ilości nie mniejszej niż 210 DJP na działce nr 40/2 w obrębie ewidencyjnym Sakówko, gmina Pasłęk. Do wniosku inwestor dołączył raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko - poinformował podczas sesji Rady Miejskiej w Pasłęku, która odbyła się w 27 listopada, burmistrz tego miasta Wiesław Śniecikowski.

Wniosek gmina Pasłęk przekazała do zaopiniowania oraz uzgodnienia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Elblągu, spółce Wody Polskie oraz marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego. Przypomnijmy, że w 2015 roku Wipasz, jeden z największych polskich producentów paszy i lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka, wycofał się z tej inwestycji po protestach mieszkańców. Obawiali się oni, że inwestycja zlokalizowana kilka kilometrów od Pasłęka, tuż przy trasie S7, będzie uciążliwa przez przykre zapachy, które towarzyszą fermom drobiu czy trzody chlewnej. Również teraz do Urzędu Miejskiego w Pasłęku wpłynął protest mieszkańców Krosna i Sakówka.

- Wpłynął protest wraz z wnioskiem o wykonanie na ten teren planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego ustalającego zakaz zabudowy tego terenu fermami zwierzęcymi ze wskazaniem funkcji mieszkaniowej, jako najbardziej odpowiedniej. Protesty wpłynęły też od właścicieli pola golfowego i sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Wszyscy protestujący wskazują na bardzo negatywne oddziaływanie tego typu inwestycji na środowisko i zdrowie ludzi - poinformował burmistrz Śniecikowski.

Burmistrz zapewnia, że wszystkie protesty zostaną szczegółowo zbadane i rozpatrzone, a priorytetem będzie "bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy”. Przypomina także, że dwa poprzednie wnioski na podobne inwestycje w tym rejonie zostały rozpatrzone negatywnie. Co dalej będzie działo się w tej sprawie?

- Dotychczas wpłynęło jedno negatywne uzgodnienie od marszałka województwa warminsko-mazurskiego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zawnioskował o uzupełnienie raportu. Aktualnie oczekujemy na zajęcie stanowiska przez pozostałe organy opiniujące: Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu oraz Regionalnego Dyrektora Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a po uzupełnieniu raportu również od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. Po otrzymaniu opinii i uzgodnień zostanie wszczęta procedura udziału społeczeństwa w postępowaniu, w ramach prowadzonej oceny oddziaływania na środowisko i w sprawie warunków realizacji przedsięwzięcia. W ramach tego postępowania prowadzona jest także otwarta rozprawa administracyjna, dotycząca planowanego przedsięwzięcia i jego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi - poinformował burmistrz. 

Mieszkańcy i inne zainteresowane sprawą podmioty będą mogły składać uwagi dotyczące wniosku spółki Wipasz.

- Po zakończeniu zbierania materiałów dowodowych, przed decyzją rozstrzygająca, zawiadomimy ponownie strony postępowania, a także społeczeństwo o możliwości składania uwag do zebranych materiałów dowodowych - podkreślał burmistrz podczas sesji. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • cimnogród a jeśc i życ trzeba, to gdzie maja byc takie fermy. Budowac i tyle.
 • A gdzie mają budować jak nie poza miastem ? Firma na prawo od S7 realnie oddalona od Pasłęka jak należy. To nie spalarnia śmieci ani krematorium, żeby protestować i protestować.
 • Żeby czasem tylko mieszańcy okolicznych wsi nie zaczęli protestować na hałas spowodowany ruchem samochodowym na S7.
 • Na wsi mieszkasz to i zapach musi być. Nie rozumiem logiki. Jak ziemię rolną sprzedać pod drogę ekspresową to wszyscy chętni, poddzierżawić pole pod wiatraki to wszyscy chętni, protestują tylko Ci, którzy się nie załapią na inwestycję.
 • nie prezes wybuduje sibie kurniki pod swoim domem i wchłania te francuskie zapachy, niech nimi przesiąknie, tak jak wszyscy ktorzy będą mieszkali w ich pobliżu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  12
  Dźwięk(2020-11-30)
 • tam jest cmentarz wojenny pod. 1000 żolnierzy rosyjskich pochowano i nie tylko, wstyd robic obok ich grobów gnojowisko
 • RobertKoliński [Polecam uwadze Mieszkańców:)] Często słyszymy, że nasze działania nie mają sensu. Że opór społeczny, udział w konsultacjach czy wnioski o informacje publiczną i tak nic nie zmienią. Decyzje zapadły, już nic nie można zrobić. Nieprawda! Można! W kwietniu 2017 zgłosili/zgłosiły się do nas mieszkańcy i mieszkanki sołectwa Jakubowa Kisielickiego w gminie Susz, powiecie iławskim. Zwrócili się o pomoc w oprotestowaniu powstania na terenie gminy kolejnej fermy indyczej, która znajdować się miała 80 metrów od najbliższego gospodarstwa. Przedstawiciele Razem z powiatu wzięli udział w konsultacjach społecznych, ostatecznie inwestor nie uzyskał pozytywnej opinii od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a tym samym ferma nie powstanie. Całej społeczności wsi gratulujemy determinacji i zaangażowania! Razem możemy więcej! [kontakt przez fb] Hashtagi: #lewica, #RazemWarminskoMazurskie
 • Ale syf w powietrzu będzie, a miałem kupić mieszkanie w Pasłęku. Dobrze ze piszą, kupię w innej lokalizacji.
 • @Inwestor - Większy syf w powietrzu kumulują piece w domach niezależnie od aglomeracji.
 • @Inwestor - Zawsze możesz kupić na gdańskich Kowalach za 7.000 metr kw. i będziesz wielkim Panem z trójmiasta ale z oparami wysypiska śmieci w pakiecie.
 • Już dosyć tych protestów a robić nie ma komu. Ferdek.
 • @RobertKoliński - Pytanie kluczowe czy aby to najbliższe gospodarstwo oddalone o 80m to aby nie gospodarstwo rolne ? Z oborą, inwentarzem, wielką hałdą obornika i smrodem gnojowicy na podwórku. .. a wtedy jak sąsiad taki sam rolnik tylko rozwija się to wszystkim żal cztery litery ściska. Oprotestować, pod górkę zrobić a jak się nie uda kibicować żeby mu kurczaki czy tam indyki szlag trafił i zaraza; )
Reklama