UWAGA!

Teraz ja - Zaraz wracam...?

 
Elbląg, Zaraz wracam...?
fot. Michał Skroboszewski

Lokalnym patriotom, amatorom napojów uznawanych przez Ministerstwo Zdrowia za szkodliwe, nieoficjalna wiadomość, że wraca na rynek znane kiedyś piwo EB, zaczęło szybciej bić serce. Znaki na niebie i ziemi jakby to potwierdzały.

W telewizji przewija się 2-sekundowa reklama: zgrabna dziewczyna w mini idzie korytarzem i po chwili pojawia się napis "Zaraz wracam" pisany czcionką zarezerwowaną kiedyś dla napisu: Czas na EB, It's time for EB czy Wremja EB.
       Powstaje pytanie dlaczego reaktywuje się markę już zapomnianą. Plotki są różne... A to, że zemsta dla Namysłowa, a to słabo sprzedające się piwo z czerwoną gwiazdą, którego wejście na rynek polski było gwoździem do trumny piwa EB.
       Wydaje się, że winna jest polityka Heinekena, który lansując swoje piwo, nie przewidział tego, że tak jak w Niemczech, w Polsce nastąpi powrót do piw lokalnych.
       Ponadto, Namysłów - browar, który kilkanaście lat temu lał tylko piwo w puszki, poprzez dobry marketing i swoją sieć dystrybucji sprzedaje z powodzeniem " Braniewskie" na południu Polski, co nie udało się piwu "Bran".
       Heineken likwidował w tym czasie mniejsze browary: Braniewo, Heweliusz, Bydgoszcz, dążąc do skumulowania produkcji tylko w 3 browarach (nie liczę Leżajska). Żeby pokonać konkurentów wykupił nawet licencje na super piwo Stefl, by zaraz potem zlikwidować to piwo. Zostały praktycznie trzy liczące się piwa: Żywiec, Warka i Specjal. To za mało, bo okazuje się, że dziś konsument woli kupić dwukrotnie droższe piwo z małych regionalnych browarów.
       Oczywiście życzę piwu EB powrotu na wielką skalę, ale obawiam się, że to może się nie udać. Przyczyny są następujące: konsumenci zapomnieli już smak tego piwa, a jego jakość na tamte czasy była wyśmienita. Dzisiaj wszystkie browary posiadają podobne urządzenia, technologie i receptury. Ówczesna była na chmielu, słodzie i cukrze, obecne na kukurydzy, co psuje smak, ale obniża koszty produkcji. Ponadto kwestia reklamy. Czy dzisiaj Heineken jest w stanie wyprodukować takie klipy jak to było przy EB? Tramwaj w Wiedniu, Tom Jones czy Jean Reno rzucający butelka piwa EB 0,33 l, z którego to klipu pochodzi obecny spot z dziewczyną w mini... Mam nadzieję, że znowu nie wymyślą reklamy z pijanymi rosyjskimi oficerami, po których piwo EB przestało się sprzedawać w Kaliningradzie, gdzie wcześniej było piwem numer jeden.
       Jaką etykietę zaproponuje Heineken? Było ich kilka w zależności od kierunków sprzedaży. Jak to się odbije na sprzedaży Specjala? Jaka będzie moc: 6,2 %, 5,7 % czy 5,4 %?Będzie piwo regionalne czy jednak Heineken pozwoli na sprzedaż na większą skalę? No i oczywiście jaka będzie cena?
       Trzymam kciuki za sukces, może wpłynie na wzrost zatrudnienia w browarze?
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 11 32

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No jak na dzień dzisiejszy piwo EB jest w niektórych elbląskich sklepach, ale cena 4,60 zł to chyba przesada. .. Dawno temu EB różniło się od Specjala kilkudziesięcioma groszami i taka cena była ok. Osobiście uważam, że Browar Braniewo ma bardzo dobre piwo o tej samej nazwie, byle tak dalej i powodzenia w rozwoju, bo potencjał jest :)
 • reklama jest 5sekundowa a nie 2;-) ale już jest gotowy 30-sek spot reklamujący EB :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  zainteresowany;-)(2015-04-21)
 • Jak wszystko z żywca będzie blade, wodniste i urynopodobne.
 • Kiedyś EB rozlewali w Braniewie i było smaczne. Teraz EB będzie lane w żywcu i będą szczyny jak ten ich żywiec. Woda żywiec wartości mineralnych ma poniżej kranówy. EB
 • Kto moze niech pije na zdrowie ciekawe czy bedzie takie dobre jak kiedys watpliwa sprawa co innego jakby bylo robione w Braniewie a to niemozliwe
 • Piwko EB w Niemczech to koszt ok. 2 zł, najlepsze jest to, że nie pisze na nim skąd POCHODZI. Jest całkiem niezłe, choć EB z Braniewa było lepsze.
 • EB swój smak zawdzięczało "braniewskiej" wodzie. EB z innego browaru to popłuczyny o nazwie EB a nie piwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  cymbał(2015-04-21)
 • Kolejny artykuł napisany nierzetelnie. W reklamie z Jean Reno leciało Touch And Go - Straight To Number One, a Sex Bomb - Tom Jones było w reklamie ze Żmijewskim, śp. Kozłowskim i Lubaszenko. Smaku nikt nie zapomniał. Zastanawiające jest tylko dlaczego u nas i tak zapewne będzie droższe niż za Odrą i dlaczego w smaku jest lepsze od tego co "idzie" za Odrę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  ManiakEBzLat90(2015-04-21)
 • Czas na kolejne deb...komentarze pseudoznaców i pseudopiwoszy
 • "jest w stanie wyprodukować takie klipy jak to było przy EB? Tramwaj w Wiedniu" - kolejna nierzetelność. W internecie możemy znaleźć: "Reklama piwa EB z połowy lat 90.XX wieku. Sceny z zabytkowym tramwajem Lilpop III nakręcono w Łodzi pod wiaduktem kolejowym nad ul. Tramwajową. Drzwi na końcu filmu to drzwi wejściowe Akademii Muzycznej w Łodzi. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  ManiakEBzLat90(2015-04-21)
 • EB jest i będzie produkowane i lane w Elblągu. I nie ma innej możliwości. Technologia jest oryginalna i zachowana. Pozdrawiam.
 • Osobiście nie zamierzam sięgnąć po EB. Jak autor słusznie zauważył - popularna staje się tendencja do wydania więcej niż 4zł za piwo LEPSZEJ JAKOŚCI niż te wszystkie korporacyjne padła. Na litość boską te wszystkie Tatry, Wojaki za 1,90 to koło piwa nie stały i widać w sklepie że najczęściej sięgają po nie panowie czerwononosi - nie mam zamiaru się z nimi utożsamiać! Swoją drogą całkiem niezłe piwa to Kasztelan Niepasteryzowany oraz Perła Eksport - pozdrawiam
Reklama