UWAGA!

ZUS: Tarcza 3.0 już działa

 Elbląg, ZUS: Tarcza 3.0 już działa
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. „Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.  

Zgodnie z nowymi przepisami ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., których przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, co prawda przekracza 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie przekracza 7 tys. zł. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

- Zmiany w tarczy 3.0 są korzystne dla przedsiębiorców. Dzięki tym rozwiązaniom więcej firm skorzysta z pomocy” – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. „Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu” – mówi profesor.
      
       Ponowne postojowe

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • jasne
  • dla firmy 5 tys zł pożyczki a sobie po 170mln lewych dotacji na badania i rozwój dla firm farmaceutycznych rodzinki Szumowskich, albo działeczki kupowane po cenie 100x zaniżonej od wartości rynkowej i nawet US potrafił pokazać wyjątkowo ludzką twarz i nie doliczyl Mateuszkowi podatku od wzbogacenia /roznicy miedzy cena rynkową a transakcyjna. Albo te pensyjki dla blond asystentek NBP po 1mln zł rocznie. .. .I pomyśleć że Ci ludzie zniszczyli Nowaka za glupi zegarek albo sluzbową kolacje poprzedników za 1400zł z owocami morza. .szczyt hipokryzji. Do fanatykow PISlamu krótkie pytanko - jak tam budowa fabryki polskich aut elektrycznych, jak budowa CPK, jak budowa 100 mostów, jak budowa 2mln mieszkan?! Minelo w końcu już 6 lat jak PIS-uary są u władzy, w dodatku pełni władzy z przejętymi mediami, urzędami i sądami. .. a może to znów wina Tuska i Wiruska? buhahah
  • Tak działa, że moja żona 3 tydzień czeka na wypłatę postojowego. .. .Ale w mediach pełen sukces, wypłacamy miliony złotych.
  • @On1234 - I poczeka, ojjjj poczeka
  • same tarcze, jak pod Grunwaldem ?
  • Miesiąc i dwa tygodnie czekam na odpowiedź czy zwolnienie ze składek jednak mi przysługuje. ..
Reklama