UWAGA!

Teraz ja - Becikowe

Elbląg, Becikowe
fot. AD

Kilka miesięcy temu urodziłam dziecko. Jak wszyscy wiemy, otrzymuje się w tej sytuacji becikowe. Już w szpitalu miła Pani z Urzędu Miasta rozdaje wnioski i krótko informuje o becikowym dla wszystkich. Ale SA też inne świadczenia spod znaku „becikowe”.

Wszyscy wiemy, że jest jeszcze jedno becikowe, dla najbiedniejszych, czyli dla rodzin, których dochód nie przekracza 504 zł na osobę. Niestety, dochody w mojej rodzinie były za wysokie, aby je dostać.
       W szpitalu „pocztą pantoflową” od innych pacjentek usłyszałam, że jest też becikowe gminne. Gdy doszłam do siebie po wyjściu ze szpitala, udałam się, jak sądziłam, do „źródła”, czyli do Urzędu, aby uzyskać szczegółowe informacje. Niestety, tam poinformowano mnie, że, owszem, na początku było takie, ale już nie ma. Na stronie internetowej Wydziału Świadczeń Rodzinnych też nic wówczas na ten temat nie znalazłam.
       W ostatnim czasie zmieniła się sytuacja finansowa mojej rodziny i postanowiłam złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Poszukując informacji na ten temat, przypadkiem natknęłam się na informację o becikowym dla rodzin, których dochód przekracza 504 zł, ale nie przekracza 700 zł na osobę. Okazało się, że jednak jest takie becikowe, tylko w kwocie 500 zł. Obdzwoniłam oczywiście koleżanki, które również niedawno powitały dzieciątko na świecie, i żadna o tym nie słyszała. Na szczęście, o wszystkie becikowe można złożyć wniosek, dopóki dziecko nie ukończy roku.
       Wszyscy posiadający dzieci wiemy, jak wiele dziecko potrzebuje, a taki zastrzyk gotówki to wcale nie jest wiele, więc szkoda, że dopiero niedawno taka informacja pojawiła się na stronie internetowej WŚR.
       Drugą kwestią, na którą chciałam zwrócić uwagę, jest czas oczekiwania na becikowe. Do złożenia wniosku jest potrzebny PESEL dziecka, na który, niestety, czeka się około miesiąca. Akt urodzenia dziecka, który również trzeba do wniosku załączyć, jest wydawany w Urzędzie Stanu Cywilnego „od ręki”.
       W tej sytuacji stwierdziłam, że jestem szczęściarą, gdyż było mnie stać, aby skompletować całą wyprawkę przed narodzinami dziecka. Jednak co z kobietami, których na to nie stać?
       Oczywiście, wielu „mądralińskich” w komentarzach napisze, żeby nie robić dzieci, jak się nie ma za co utrzymać itd., itp. Jednak różne są sytuacje w życiu i nie zawsze da się wszystko zaplanować i wszystko przewidzieć. Te biedniejsze matki tak samo przecież kochają swoje maleństwa, nawet gdy pojawiają się niespodziewanie dla nich (pomijam oczywiście różne patologie). Tak samo chcą dać swoim dzieciom to, czego potrzebują. Niestety, muszą czekać ten miesiąc, aż będzie wydany PESEL. A przez miesiąc dziecko niech nie ma niczego?
       Dobrze, że WŚR bardzo szybko wypłaca becikowe po złożeniu wniosku. Szkoda, że nie wystarczy akt urodzenia, aby złożyć wniosek, jak można to zrobić w przypadku ubezpieczenia (wiele uboższych matek przecież nie wykupuje takiego).
      
      
gluchoj
Liczba publikacji: 3
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.1 8 25

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Państwo potrzebuje dzieci, bez obywateli którzy pociągną ten wózek Polska jest niczym. Jak widać ułatwienia ze strony najbardziej zainteresowanego są niemal żadne.
 • Ciekawym, jak pani Autorka dała by sobie radę w czasach "przed becikowym". Jeżeli byt dziecka jest uzależniony tylko i wyłącznie od becikowego to to trąci lekką patologią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  frankowski(2010-11-07)
 • Gratuluję odwagi, każde dziecko to kolejny przykład na to, że ten świat ma dobro do zaoferowania.
 • Na internet jest na mleko nie ma ? Co ważniejsze w życiu ?
 • kurde jezeli jest takie cos jak becikowe to niech wyplacaja bez marudzenia. Chyba ze ministrowie sobie to zatrzymaja. JEST I SIE NALEZY TO BIORE. .. a glupie komentarze typu TRZEBA BYLO NIE ROBIC PROSZE WSADZIC SOBIE W D. .. E. 1000,300,100,CZY 500 NA ZIEMI NIE LEZY I TYLE. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NIE DAJMY SIE OSZUKIWAC(2010-11-07)
 • do wydry - a nie wiesz, że istnieje coś takiego jak Hot-spot, tępa maso ?!
 • pierwsze dziecko urodziłam 10 lat temu i aby otrzymać rodzinne czy zasiłek wychowawczy płatny nie mogło przekraczać 504 na osobę ale wtedy najniższa krajowa była dużo dużo mniejsza niż dziś i nie było problemu. Kwota ta wciąż się utrzymuje(nie wiedzieć czemu)a przy najniższych zarobkach i jednym dziecku nic się nie należy, nie wspominając o tym jak ceny wzrosły. POZDRAWIAM TĘPYCH POSŁÓW
 • a ja pozdrawiam inteligentów z komentarzy, którzy nie potrafią czytać, ze zrozumieniem. Do szkoły ciemna maso!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  flin100n(2010-11-07)
 • no to matka jadziem robić dzieci
 • 504 zł na osobe od tylu lat -smiechu warte popieram Pania od Tepych Posłow
 • UM Elbląg o tym milczy, bo to kasa miejska. Gdyby UM placiła te "gminne becikowe " bardzo zbiednieliby radni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prawda wyszla na jaw!(2010-11-08)
 • Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych od 1 stycznia 2011r. nakazuje. by każde dziecko urodzone posiadało już DOWÓD OSOBISTY. Mamusiom o tym przypominam, ale jest tylko jeden mały szkopul w tym; ustawodawca nie przewidzial jak niemowlak ma się na dokumencie podpisac.
Reklama