UWAGA!

Ciąża? To dobry czas na wsłuchanie się w siebie

2019-10-01
Aktualizowany 2019-10-01 18:00
Katarzyna Gilgenast także zostanie mamą i mówi: - Kobiety w podobnym momencie życia są dla siebie najlepszym wsparciem
Katarzyna Gilgenast także zostanie mamą i mówi: - Kobiety w podobnym momencie życia są dla siebie najlepszym wsparciem (fot. Michał Skroboszewski)

Macierzyństwo to prawdziwa rewolucja, życiowy obrót o 180 stopni. Nie bez przyczyny mówi się, że to właśnie okres ciąży pozwala przygotować się na tę zmianę. I nie chodzi tylko o wizyty lekarskie, badania i szykowanie wyprawki, to może być również doskonały moment na to, aby zwolnić i zastanowić się, jakie życie chcemy wieść. - Ciąża to również okres, w którym rozkwitamy, jesteśmy pełne twórczej energii i pasji do życia. Niektóre z nas mają wreszcie czas, żeby naprawdę o siebie zadbać i zastanowić się nad tym, co chcą zawodowo robić w życiu – mówi Katarzyna Gilgenast, arteterapeutka oraz osoba, która uczy innych budowania relacji z samym sobą. I zaprasza wszystkie przyszłe mamy na zajęcia, które właśnie im w tym pomogą.

Budowanie relacji to także sztuka

Doświadczenie zawodowe zdobywała jako terapeuta zajęciowy, podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi czy seniorami. Ukończone studia – pedagogika resocjalizacyjna – sprawiły, że została również pedagogiem ulicy oraz streetworkerką oraz brała udział w projektach wspierających młodych ludzi.

- Doświadczenia te pozwoliły mi dostrzec w młodych ludziach tęsknotę za bliskością, uznaniem ze strony najbliższych oraz ich zagubienie w dzisiejszych czasach, w świecie relacji z rówieśnikami, stawianiu swoich granic i byciu ważnym dla siebie – mówi Katarzyna Gilgenast.

Podczas swojej drogi zetknęła się również z arteterapią oraz choreoterapią, obie wykorzystują wszelkie formy sztuki oraz tańca do działań terapeutycznych. Z miejsca stały się jej ogromną pasją, która pozwoliła zbudować autorski program "Tańce turlańce – laboratorium ruchu". To tam istnieje przestrzeń, w której tworzy się naturalna, bliska relacja pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

- Ruch, kontakt, dotyk, masaż sprawiają, że buduje się relacja, która procentuje bliskością pomiędzy rodzicem a dzieckiem oraz pomiędzy rodzicami. Dlaczego? Poprzez fizyczny kontakt buduje się zaufanie, cierpliwość i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim dziecko i partner albo partnerka chętnie nam zaufają w momentach kryzysowych, podczas których możemy być wsparciem. Zajęcia mają swoją fabułę, ale często pozwalam na wyzwolenie spontanicznej radości dzieci, za którymi podążam, proponując kolejne ćwiczenia rodzicom i dzieciom – opowiada Katarzyna Gilgenast i podsumowuje: - Te wszystkie doświadczenia wpłynęły na stworzenie Sztuki Kontaktu jako przestrzeni budowania głębi relacji ze sobą, do zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu.

 

Oddech to podstawa

Kolejnym elementem jej "zawodowej układanki" stał się coaching oddechem. Choć brzmi to nieco tajemniczo, to opiera się na czynności, którą wykonujemy codziennie. To oddech dostarcza nam energii i jest głęboko powiązany z naszymi emocjami. Co ciekawe jeśli go spłycamy, to oznacza, że część z nich tłumimy. Oddech może być jednym z narzędzi do walki ze stresem, a także drogą do potrzebnych zmian. Podczas sesji oddechowych warto jednak mieć przewodnika, który przeprowadzi nas przez ten proces.

- Dla mnie najważniejsze jest to, żeby drugiej osobie dać pełną obecność i uważność, by stworzyć bezpieczną przestrzeń na swobodne poczucie stanu pochodzącego z trapiącego daną osobę problemu, z choroby czy życiowego wyzwania stojącego przed nią – wyjaśnia Katarzyna Gilgenast. - To w stłamszonych, niechcianych uczuciach jest zablokowana energia, która odbiera ludziom siłę, zdrowie i chęć do działania. Jestem osobą, która wspiera ten proces w momentach, w których człowiek najchętniej by zawrócił, bo trudno, bo boli, bo doświadcza oporu przed zmianą, która umożliwia doświadczanie nowej jakości swojego życia. Czasem w tych momentach znane sytuacje, ale niewygodne bywają bardziej znośne niż nowe, zwykle lżejsze, ale nieznane.

Zobacz jak wygląda sesja oddechowa. 

  W trakcie sesji oddechowej
W trakcie sesji oddechowej (fot. Michał Skroboszewski)

 

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

- Wielu moich znajomych bliższych i dalszych chciałoby mieć maleństwo. Dziś okazuje się, że nie jest to takie proste, ze względu na tryb życia w stresie, jakość jedzenia lub aspekty zdrowotne i psychikę. Jako dojrzała kobieta w pewnym momencie zwątpiłam, czy mi i mojemu partnerowi jeszcze będzie dane przekazać dalej życie. Ostatecznie udało się, ciąża sprawiła nam ogromną radość – opowiada Katarzyna Gilgenast. - Czas ciąży to moment, w którym ciało kobiety oraz psychika się zmienia. Dodatkowe zamieszanie wprowadza "bomba hormonalna". Życie zaczyna się skupiać wokół zdrowia, remontu domów, pokoików, wyprawki, wyboru szpitala. Do tego dochodzą różne sytuacje w rodzinie i łatwo możemy się pogubić. Ten czas oczekiwania dla rodziców jest bardzo radosny, ale wiele w tym również niepokoju.Wiele jest lęku i strachu wokół funkcjonowania w okresie ciąży oraz jeszcze więcej wokół samego porodu. Słuchamy różnych opinii, internet podaje sprzeczne informacje dotyczące diety w czasie ciąży czy samego funkcjonowania, jak również wyboru opieki i miejsca do bezpiecznego porodu. Doświadczyłam tego, że np. ilość badań, na które jestem kierowana, podyktowana jest strachem czy lękiem o maleństwo. W samych badaniach nie ma nic złego, są one po to by wspierać i minimalizować ryzyko, są też takie, które możemy wybrać i zdecydować sami, czy chcemy je zrobić. Jednak motywy, które mówią o tym, dlaczego należy je robić są - w mojej opinii - oparte na strachu.

Jak dodaje założycielka Sztuki Kontaktu pierwsze doświadczenia wiążą się ze stresem, bo nagle trzeba się odnaleźć w sytuacji, w której na pierwszym miejscu są badania, wizyty lekarskie, jest wiele napięcia wokół.

- Niewiele osób jest w stanie się zatrzymać, żeby ucieszyć się tym czasem i celebrować każdą chwilę oraz tempo w jakim to maleństwo rośnie – mówi Katarzyna Gilgenast.

  Stąd właśnie wziął się pomysł na zajęcia dla kobiet w ciąży, które mają im dać czas i przestrzeń na wsłuchanie się w siebie, nawiązanie kontaktu z maleństwem

  - Na zajęciach zapraszam do celebracji tego, że spotkały się dwie osoby, które stworzyły nowe życie. Wybieganie w przyszłość odbiera nam możliwość radości z doświadczania tej chwili obecnej. Ciąża to również czas, w którym poza mdłościami, spuchniętymi nogami i innymi dolegliwościami, rozkwitamy, jesteśmy pełne twórczej energii i pasji do życia. Niektóre z nas mają wreszcie czas by naprawdę o siebie zadbać i często zastanowić się nad tym, co chcą zawodowo robić w życiu. To doskonały czas, który my, kobiety, możemy wykorzystać na życiowe zmiany - mówi założycielka Sztuki Kontaktu. - Warsztat jest zaproszeniem do zwrócenia się do wnętrza swojego ciała, gdy przyjdzie sytuacja, w której będzie ono sygnalizowało np. przemęczenie, jak również radość z pierwszych ruchów. Moje zajęcia dla kobiet w ciąży pomogą im zaufać sobie. Poprzez kontakt ze sobą, kobiety dostrzegą swoje potrzeby, będą też umiały postawić granice, zadbać o siebie, gdy maleństwo przyjdzie na świat. Spełniona i spokojna mama, to spełnione i spokojne dziecko. Oddech pomaga sprawdzić, jak się w danym momencie czujemy. Jeżeli na przykład przyznamy się, że się boimy, to ten strach się "rozpuści". On pojawił się po to, aby się zatrzymać i żeby móc wygenerować w sobie siłę i iść do przodu. Nauczenie się rejestrowania tych emocji wspiera nas w trakcie porodu, który jest nieprzewidywalny. Wtedy komunikacja z ciałem i stanem, w którym jesteśmy zaprocentuje i wesprze w szybszym rozluźnieniu i pomoże zaufać sobie. Dodatkowo w tym czasie cenne jest również samo spotkanie z innymi kobietami, które także są w ciąży. Można wtedy zobaczyć, że każda z nas przechodzi przez ten okres podobnie, nie jest z tym sama, pojawia się wspólny język do rozmowy. Budują się nowe relacje. Kobiety w podobnym momencie życia są dla siebie najlepszym wsparciem.

   

  Tata także jest mile widziany

  - Na poszczególne zajęcia chciałabym zaprosić także mężczyzn, partnerów, ojców dzieci którzy mogą dowiedzieć się, jak wspierać partnerki w tym momencie życia – dodaje założycielka Sztuki Kontaktu. - O ile my, kobiety, poprzez bezpośredni kontakt z dzieckiem w brzuchu w intuicyjny sposób przystosowujemy się do zmian, do których jesteśmy stworzone, o tyle mężczyźni są często zdezorientowani. Nie wiedzą jak, a często chcą wesprzeć swoje partnerki, żony, matki swoich dzieci i nawiązać relację z dziećmi, gdy są jeszcze w brzuchu.

   

  Katarzyna Gilgenast: Na zajęcia zapraszam do Szkoły Tańca Broadway przy ul. Willowej 1. Pierwsze spotkanie dla przyszłych rodziców odbędzie się 5 października o godzinie 11 i potrwa dwie godziny. Kolejne spotkania będą odbywać się co tydzień we wtorki od godziny 17.15- 18.45. Szczegóły będą dostępne na mojej stronie na Facebooku i w specjalnie z tej okazji dodanym wydarzeniu. Zapisać się można dzwoniąc pod numer telefonu 512 135 009 lub drogą mailowa biuro.sztukakontaktu@gmail.com

   
              Artykuł jest częścią cyklu, w którym prezentujemy firmy biorące udział w programie "Startup House III - Inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu", realizowanym przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu. Celem projektu jest wykreowanie na terenie Elbląga oraz województwa warmińsko-mazurskiego sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

   

  --- artykuł promocyjny ----

  Polub ten artykuł
  Polub portEl.pl

  Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej