UWAGA!

Konferencja o feminizmie

Elbląg, Konferencja o feminizmie
Fot. nadesłane

W środę, 2 czerwca, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się konferencja poświęcona feminizmowi – „Czas na kobiety w polityce”. W czasie konferencji będzie można usłyszeć wykłady m.in. Henryki Bochniarz i Olgi Krzyżanowskiej, a także porozmawiać z gośćmi i podzielić własnymi pomysłami.

Przez wieki kobiety żyły w cieniu mężczyzn, rodziły dzieci, a później to na ich barkach spoczywało większość obowiązków związanych z ich wychowaniem. Do tego głównie ograniczała się rola kobiet przez wiele setek lat w różnych społecznościach. Dopiero w XIX wieku pojawiły się pierwsze odważne, które powiedziały głośno – „nie”, my chcemy innego życia. O co walczyły? Przede wszystkim, o przyznanie kobietom takich samych praw jak mężczyznom, a w szczególności prawa głosu w wyborach powszechnych, decydowania o swoim losie, wyboru zawodu i takiego samego dostępu do edukacji. Kobiety wreszcie odważyły się przeciwstawić ugruntowanym stereotypom, a przecież domagały się tylko prawa wyboru własnej drogi życiowej – tak niewiele, a zarazem tak wiele.
       Dążenia te nazwano „feminizmem” (od łac. femina – kobieta). Feminizm to ideologia i ruch wyzwolenia kobiet. Istnieje wiele jego odmian, głównie ze względu na różnice (religijne, etniczne, polityczne) między jego zwolennikami oraz z powodu zmian światopoglądowych, jakie zachodzą w samym ruchu feministycznym. Jednakże wszystkie nurty feminizmu oparte są na przekonaniu o dyskryminacji kobiet ze względu na ich płeć, prawie kobiet do emancypacji, sprzeciwie wobec seksizmu i patriarchatu. Feministki i feminiści (mężczyźni, zwolennicy ruchu) dążą do przekształcenia tradycyjnych relacji między płciami, uważanych za zniewalające jednostkę. Stąd pochodzi też myśl, że wyzwolenie kobiet jest i wyzwoleniem mężczyzn. Feministki nie chcą zamiany miejsc między kobietami i mężczyznami, nie chodzi też o naśladowanie mężczyzn, których rola społeczna także wzbudza głosy krytyki.
       Myśl feministyczna kiełkuje na przełomie XVII i XVIII wieku, choć jej ślady można znaleźć właściwie we wszystkich epokach. Feminizm budził i nadal budzi emocje przede wszystkim dlatego, że godził i nadal godzi w interesy określonych grup społecznych. Miarę mocy feminizmu stanowią różne bardzo pejoratywne definicje i określenia feministek – jedna z nich stwierdza, że to kobieta „babochłop”, brzydka, ze „szczeciną” na nogach, której nikt nie chciał. Mimo wykształcenia myśli niemądrze i pcha się tam, gdzie nie jest potrzebna... Tego typu opinii jest wiele, dlatego nasuwa się pytanie: O co tak naprawdę chodzi? Chodzi stale o to samo, a więc o władzę, narzucone prawa innym oraz pieniądze.
       To, co dziś jest dla nas oczywiste, zostało wywalczone z wielkim trudem. Często ruch feministyczny kojarzony jest z działaniami pionierek, które w ramach protestu głodziły się, rzucały się pod koła pojazdów decydentów, czy przywiązywały się do płotów. Tak trzeba było, bo czy działając po kobiecemu, z łagodnością i elegancją wywalczyłyby cokolwiek? Dzisiaj, my kobiety, mamy łatwiej w życiu, bo ktoś wcześniej przetarł nam szlaki i nie musimy podejmować tak drastycznych działań.
       To, co niektórzy nazywają feminizmem w innych domach jest codziennością. Gdy syn obierze ziemniaki, a córka wymieni żarówkę, czy stanie się coś złego? Coraz częściej widzimy związki partnerskie, gdy kobieta i mężczyzna są na równi. Niestety to, co dla jednych jest codziennością, w innych rodzinach wciąż jest nie do pomyślenia, bo wykorzenienie stereotypów wymaga czasu.
       Stowarzyszenie Kongres Kobiet powstało, by zachęcać kobiety do aktywności. Każdy z nas jest inny i może spełnić się w różnych dziedzinach: edukacji, ekonomii czy polityce, angażować się w życie społeczne poprzez działalność w stowarzyszeniach, w kółkach parafialnych, czy też innych organizacjach. Dziedzina nie jest aż tak istotna, jak sama chęć działania. Niektóre kobiety idą jak burza, bez niczyjej pomocy przecierają szlaki i pracują na odpowiedzialnych stanowiskach. Jednak inne panie potrzebują wsparcia, motywacji. To właśnie im chcemy pokazać , że można żyć inaczej.
       Jeżeli masz pomysły, a może chcesz porozmawiać lub zwyczajnie sprawdzić, co robimy, przyjdź na Konferencję Regionalną „Czas na kobiety w polityce”. Zaplanowałyśmy nie tylko wystąpienia aktywnych kobiet (między innymi Henryki Bochniarz i Magdaleny Środy), będzie także czas na rozmowy z nimi.
       Konferencja odbędzie się w środę, 2 czerwca, w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 13.30.
      
       Program konferencji:
       13.30–13.45 – rejestracja,
       13.45–14 – otwarcie konferencji i powitanie gości,
       14.00–14.15 – „Wizerunek kobiety na przestrzeni dziejów"– prezentacja,
       14.15–16 – wystąpienia gości i dyskusja panelowa:
       „Kobiety 1994, 2009 i 2010" – Olga Krzyżanowska – poseł na Sejm, wicemarszałek sejmu oraz senator w minionych kadencjach,
       „Kobiety w polityce – realia i wyzwania" – prof. dr hab. Małgorzata Fuszara – socjolog, współtwórczyni Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW,
       „Blaski i cienie rynku pracy kobiet" – Henryka Bochniarz – ekonomistka, była minister przemysłu, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan,
       „O co powinny walczyć Polki i dlaczego" – Magdalena Środa - etyk, filozof, publicystka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
       16.00 – występ artystyczny aktorów Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.
Jadwiga Król, członkini Rady Programowej Stowarzyszenia Kongres Kobiet
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tylko powiem tak- Portel o wszystkim zawiadamia za późno. Gdyby nie to, z e kolezanka zobaczyła tydzien temu info na innym elblaskim portalu o tej konferencji, to bym nie zdążyła już nic zrobic, bo w pierwotnym grafiku 2 czerwca miała dyżur dzienny. Gdybym bazowała TYLKO na Was, to po raz kolejny fajnym wydarzeniem mogłabym się obejsc ze smakiem. .. .:/
 • mamba można też czytać uważniej www.portel.pl
 • o tej konferencji była już na Portelu mowa jakieś dwa tygodnie temu, ukazał się artykuł na ten temat
 • www.portel.pl tu jest zapoweidź jutrzejszego spotkania, która ukazała się na Portelu jakiś czas temu
 • Feministka to nieszczęsliwa kobieta usiłująca wmówić szczęśliwym kobietom, że sa nieszczęśliwe.
 • Pani Środa to wielce mądra kobita z trzeźwym spojrzeniem na świat, bez czerwonego i czarnego tumaństwa. Ale jakoś trudno mi ją spozycjonować w tym elbląskim wielce specyficznym anturażu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-06-01)
 • Jest kilka rodzajów kobiet, przede wszystkim te które odnajdują się dobrze w nakładanej przez społeczeństwo na nich roli, wykonują swoją rolę matki Polki, kucharki, pani domu z honorem i radością, i te kobiety rzeczywiście mogą czuć się w Polsce szczęśliwe, bo w naszym kraju hołduje się takiemu pojmowaniu roli kobiety, są też takie, które nie akceptują tkwiących tak mocno w naszym polskim społeczeństwie stereotypów nt. kobiety i walczą o inne pojmowanie roli kobiety (dzięki kobietki, ze jesteście!). To nie jest kwestia wmawiania kobietom, że są nieszczęśliwe. Owszem te drugie mogą poczuć się nieszczęśliwe wzrastając w takim kraju, gdzie poglądy na temat kobiety są tak zacofane. I nie chodzi tu o to, że kobieta ma być facetem lub chce nim być, ale o to, by miała w końcu równe prawa!by to co jej nie uchodzi, nie uchodziło także i mężczyźnie i odwrotnie, by nie obawiała się zakładać rodziny, bo po tym pożegnać się może z pracą, by zniknęło takie przeświadczenie, że to kobieta w domu podaje obiad i piecze ciasto!tyle. ..
 • do garów i dzieci bujać a nie się wymądrzać popatrz co się na tym świecie narobiło wielkie panie buisness women a z smarkaczy bandyci wyrastają
 • Patologia społeczna postępuje, feministki, pedały i co tam jeszcze, pewnie jeszcze ruch dobrych pedofilów się niedługo pojawi. Postęp głupoty jest straszny.
 • O, ,faktycznie było wczesniej to ogłaszane, przepraszam zatem :)
 • NO taaaaa. .. bo kobieta to taka "Nasza Polska Dorota. .. pije mleko, doi krowy i słucha Chopina". .. .ale także sory ma zapobiegac męskiej patologiii
 • Ta konferencja to chyba tylko dla bezrobotnych. Statystyczna pracująca kobieta ma czas wolny po 16tej, ale wtedy zaczynaja się występy teatrów. ..
Reklama