UWAGA!

Na dużym ekranie Schichau i jego przedsiębiorstwo

2014-01-08
Aktualizowany 2014-01-13 14:37
Elbląg, Na dużym ekranie Schichau i jego przedsiębiorstwo

Tym razem nie w pierwszy, a wyjątkowo w drugi poniedziałek miesiąca – 13 stycznia o godz. 18 odbędzie się seans Poniedziałkowego Uniwersytetu Filmowego. Jego bohaterem będzie Ferdynand Schichau i jego przedsiębiorstwo, a pretekstem do tego przypadająca 30 stycznia 200. rocznica urodzin przedsiębiorcy.

Schichau swoje przedsiębiorstwo założył w jubileuszowym dla Elbląga roku 1837. Podobnie jak dziś, nie był to czas prosperity, choć jubileusz sprzyjał wielu dyskusjom i planom. Miasto upokorzono, podporządkowując je administracyjnie mniejszemu Kwidzynowi. Elbląski port podupadł, nie wytrzymując konkurencji z Gdańskiem i Królewcem. Wreszcie wojny napoleońskie zrujnowały gospodarkę i kasę miejską - miasto spłacało długi przez 100 lat. Ale potencjał wciąż był, bo była wolność gospodarcza, kapitał zgromadzony przez elbląskich kupców i nie tracący nadziei elblążanie.W takich realiach niewielki kupiecki Elbląg za sprawą syna niepiśmiennego kowala przepoczwarzał się w silny Elbląg przemysłowy.
       Podczas poniedziałkowego seansu wyświetlone zostaną przedwojenne i powojenne kroniki filmowe obrazujące rozwój zakładów Schichau’a oraz powstałego w budynkach tych zakładów po wojnie Zamechu, a później ABB Zamech i Alstom. Życie i pracę Ferdynanda Schichau’a zilustruje pokaz slajdów z opowieścią o największym z elblążan.
       - Jesienne spotkania cyklu Elbląg na dużym ekranie cieszyły się popularnością na granicy pojemności kina „Światowid”. Jest to potwierdzeniem rosnącego zainteresowania elblążan swoim miastem i jego historią i świadczy o tym, że warto takie spotkania organizować – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, prowadzący cykl.
       Seans „Schichau i jego przedsiębiorstwo” rozpocznie się w poniedziałek, 13 stycznia o godz. 18 w kinie "Światowid". Wstęp wolny. Przypominamy stałym bywalcom o zabraniu ze sobą indeksów.
      
       Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
       Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.
       Patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kiedy emisja archiwalnego juz filmu o zakładach mięsnych w Elblągu? Płyte z filmem ma Telewizja Elbląska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Telewizor(2014-01-08)
 • takim protoplastą Schichaua jest pan Henryk Słonina, ten człowiek zapoczatkował nową erę w dziejach miasta bo stworzył Park Technologiczny, gdzie nasi miejscowi naukowcy wymyślają różne wynalazki i przeprowadzają różne eksperymenty naukowe, myślę, że mniej więcej za rok te wszystkie wynalazki pokażą światu a Elblag rozwinie się niczym Dubaj albo i lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  takbędzie(2014-01-13)
 • Ludu wczoraj dobiło na seans jakby co najmniej " Wejście Smoka" grali :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  BrusLi(2014-01-14)
 • dlaczego dopiero dzisiaj na głównej stronie widzę o tym co było. .. wczoraj? :(
Reklama