UWAGA!

Operowy sezon rozpocznie się Makbetem

 
Operowy sezon rozpocznie się Makbetem
fot. nadesłana

10 transmisji i aż 12 oper – tak zapowiada się sezon The Metropolitan Opera 2014/2015. Już 11 października miłośnicy opery będą mogli rozpocząć sezon „Makbetem” Giuseppe Verdiego.

The Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met (tak nazywają swój teatr nowojorczycy). Także Polacy – obecnie Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, a wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur i przede wszystkim wyjątkowo ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska – występowali i wciąż regularnie występują na deskach tego teatru.
       - Elblążanie i mieszkańcy okolic ponownie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie transmisje najznamienitszych oper – mówi Karolina Śluz z Kina Światowid. - Niezmiennie dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami, zagląda na próby – tego zaś nie może zobaczyć publiczność zasiadająca na widowni Met.
      
       Sezon 2014/2015
       11.10.2014 godz. 18.45 Makbet
       Makbet to opera Giuseppe Verdiego z librettem Francsco Marii Piave na podstawie dramatu szekspirowskiego, o pełnej zbrodni historii szkockiego króla Makbeta. W roli lady Makbet możemy zobaczyć światową divę operową, Annę Netrbko.
      
       18.10.2014, godz. 18.45 Wesele Figara

       Uznany brytyjski reżyser Richard Eyre przedstawia nową wersję opery Mozarta Wesele Figara z librettem Lorenzo de Ponte. Osadzona niekonwencjonalnie w Sewilli lat 20. XX wieku historia Figara, służącego hrabiego Alamvivy, obmyślającego intrygę przeciwko swojemu panu w celu odsunięcia go od narzeczonej, pokojówki Zuzanny.
      
       22.11.2014, godz. 18.45 Cyrulik Sewilski

       Cyrulik sewilski to najznamienitsza komedia Rossiniego, która urzeknie każdego widza za sprawą popularnych arii wyśpiewanych przez zjawiskowych solistów operowych: Isabelę Leonard oraz Lawrenca Brownlee’a.
      
       06.12.2014, godz. 18.45 Carmen

       Opera Georges’a Bizeta Carmen z librettem Henry Meilhac i Ludovic Halévy ciesząca się do dzisiaj popularnością widzów widowisko muzyczne o życiowych perypetiach przemytników, żołnierzy oraz robotnic z fabryki cygar w dziewiętnastowiecznej Sewilli.
      
       17.01. 2015, godz. 18.45 Wesoła wdówka

       The Metropolitan Opera zaprasza na nową inscenizacje opery Franciszek Lehár Wesoła wdówka, stworzoną przez sławę Broadwayu – reżyserkę i choreografkę Susan Stroman. Na szczególne zainteresowanie widzów zasługuje również amerykańska śpiewaczka Renée Fleming jako uwodzicielska fammefatale. Tytułowa wesoła wdówka, Hanna Glawaridziedziczy po zmarłym mężu 20 milionów, ale nie zdaje sobie sprawy, że na jej majątek czyhają liczni uwodziciele. Jednym z intrygantów, którzy chcą się dobrać do spadku Hanny jest jej dawna miłość, baron Zet, co zmieni losy obojga bohaterów…
      
       31.01.2015, godz. 18.45 Opowieści Hoffmanna

       The Met Opera przedstawia operę Opowieści Hoffmanna” autorstwa Jacquesa Offenbacha – twórcy kankana. Jest to jedyna opera w jego dorobku twórczym, a libretto zostało oparte na opowieściach E.T.A. Hoffmanna.
      
       14.02.2015, godz. 18.30 Jolanta oraz Zamek Sinobrodego

       Jolanta Piotra Czajkowskiego to czarująca baśń, w której widzowie będą mogli zobaczyć polskiego tenora lirycznego Piotra Beczała, a partneruje mu rosyjska sopranistka Anna Netrebko. Za reżyserię Jolanty odpowiada dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego –Opery Narodowej, Mariusz Treliński. Wraz Jolantą zostanie zaprezentowane dzieło Béla Bartók Zamek Sinobrodego – jest to pierwsza w historii koprodukcja warszawskiej i nowojorskiej opery.
      
       28.02.2015, godz. 18.00 Śpiewacy norymberscy

       Komedia Śpiewacy norymberscy Ryszarda Wagnera wraz z jego librettem, którą po raz pierwszy widzowie będą mogli zobaczyć wprost ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera. Cała historia ukazana w operze skupia się na młodym rycerzu Walterze von Stolzingu, starającego się o rękę swojej ukochanej. Aby osiągnąć swój cel, Walter będzie musiał zostać członkiem tytułowego bractwa i zwyciężyć w dorocznym konkursie.
      
       14.03.2015, godz. 18.45 Pani Jeziora

       Opera Giocchaino Rossini Pani jeziora to historia oparta na poemacie angielskiego pisarza Waltera Scotta. Widzowi zostaną uwiedzeni przez głosy dwóch mistrzów bel canto - Joyce DiDonato i Juan Diego Flórez. Inscenizacja tego dzieła jest niezwykle rzadka z powodu trudności w doborze obsady, która mogłaby udźwignąć duże wymagani wokalne.
      
       25.04.2015 godz. 18.30 Rycerskość wieśniacza oraz Pajace

       Podczas jednego wieczoru widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwie opery: Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego oraz Pajace Ruggiero Leoncavallo. Tej nocy argentyński tenor Marcelo Álvarez stanie przed wyzwaniem wystąpienia w podwójnej roli jako Turiddu w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego i Canio w Pajacach Leoncavalla.
      
       Bilety na wybrany seans The Metropolitan Opera 2014/2015 (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)