UWAGA!

Dlaczego się szczepimy?

 Elbląg, Dlaczego się szczepimy?
fot. Michał Skroboszewski

Sondaż portElu

Czy zaszczepię się na koronawirusa?
tak 56.3%
nie 33.3%
jeszcze nie wiem 10.3%
Liczba głosów: 87. Sondaż został zakończony.

Już 15 stycznia 2021 roku mają ruszyć zapisy na szczepienia przeciw COVID dla kolejnych grup Polaków. W naszym cyklu "Dlaczego się szczepimy" pytać będziemy o to znanych elblążan. Zapraszamy też do udziału w sondzie. 

- Tak, oczywiście, że się szczepię. Powód jest prosty: nie chcę zachorować, a szczepionka daje mi taką szansę. Nie mam powodów przypuszczać, że szczepionka jest szkodliwa. Jest bardzo dużo wypowiedzi osób, które są autorytetami w tej dziedzinie medycyny, jak dotąd z ich strony nie słyszałam nawet jednej, która mówiłaby o szkodliwości tej szczepionki. Namawiam wszystkich do szczepienia, a szczególnie seniorów, dla których ta choroba jest bardzo niebezpieczna, przebieg jej może być bardzo ciężki, a może być też śmiertelny - mówi Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu i wiceprezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

 

- Szczepię się, ponieważ chcę, aby sytuacja wróciła do normalności. Chcę też chronić siebie oraz innych. Szczepionki od lat są sprawdzoną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzięki nim mogliśmy całkiem zapomnieć o kilku groźnych chorobach. Koronawirus „położył” już wysportowanych i tych mniej, nie ma reguły, więc i moja kondycja nie ma tu nic do rzeczy. Gdy zostaną uruchomione listy szczepień, będę się chciał na nią zapisać. Wychodzę z założenia, iż są ludzie, którzy znają się na tej dziedzinie medycyny i trzeba słychać ekspertów, a nie osób, którzt nie mają żadnych kompetencji w tym temacie - mówi Marek Kamm, elbląski rowerzysta i radny kadencji 2018 - 2023.

 

- Uważam, że należy się szczepić, ja sam tak na pewno zrobię. Dzięki szczepieniu mam szansę nie tylko uniknąć zachorowania, ale również powikłań, które potrafią być bardzo dotkliwe. Jest to także mój obowiązek jako wyraz troski o tych, którzy nie zawsze mogą się zaszczepić.  A przede wszystkim wierzę, że w ten sposób szybciej uda się ograniczyć epidemię i wrócić do normalnego życia - mówi Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

 

Przypomnijmy: szczepionka przeciw COVID-19 jest dobrowolna i bezpłatna. Najważniejsze informacje o tym, jakim badaniom i procedurom podlega znaleźć można na stronie resortu zdrowia: www.gov.pl/szczepimysie. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 ma się rozpocząć się w połowie stycznia 2021 r. Jak zapowiada rząd, procedura ma być prosta i bezpieczna. Jej etapy to:

  • rejestracja online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • zgłoszenie do punktu szczepień, kwalifikacja przez lekarza.
  • wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama