UWAGA!

Jesteś na kwarantannie? Sprawdź, czy nie masz koronawirusa

 Elbląg, Teren Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego
Teren Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego (fot. Michał Skroboszewski)

Pacjenci przebywający na kwarantannie otrzymali już pierwsze smsy zapraszające do wykonania badania w punktach wymazowych. W województwie warmińsko-mazurskim takich punktów jest 18, m.in. w Elblągu i Braniewie.

W województwie warmińsko-mazurskim na kwarantannie przebywa obecnie ponad 2 tys. osób. Każda z nich w 11 dniu kwarantanny otrzymuje sms informujący o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań wymazów pod kątem zarażenia koronawirusem celem wykonania badania w kierunku COVID-19. Badanie jest zalecane, ale dobrowolne.  Taki pacjent powinnien w 12 dniu kwarantanny udać się własnym samochodem do wybranego przez siebie punktu, posiadać przy sobie dokument z numerem PESEL.

W całym woj. warmińsko-mazurskim działa już 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających w kwarantannie. Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie. Punkty znajdują się między innymi w Olsztynie, Elblągu (Szpital Miejski, ul. Żeromskiego), Braniewie (Powiatowe Centrum Medyczne, ul. Moniuszki 13), Działdowie, Biskupcu, Bartoszycach, Nidzicy i Iławie. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

- Punkt mobilny będzie czynny w godzinach określonych przez NFZ. O każdym takim pacjencie z kwarantanny będziemy informowani z wyprzedzeniem poprzez SMS. Pacjenci będą do nas docierać w 12. dniu kawarantanny. Wymaz będzie pobierany w namiocie rozstawionym na terenie Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego. Punkt jest przeznaczony tylko dla pacjentów z kwarantanny - informuje Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Elblągu. 

W Elblągu na kwarantannie przebywają obecnie trzy osoby, 13 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. 

- Za stronę organizacyjną punktów pobrań odpowiadają placówki medyczne. W przypadku większości szpitali są to wydzielone pomieszczenia, np. przy Izbach Przyjęć, a jeszcze innych specjalnie wyznaczone stanowiska przed szpitalami - gdzie wymaz może zostać pobrany od pacjenta przez personel medyczny - informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. 

Wykaz punktów pobrań – adresy i telefony – dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl.

oprac. red. na podstawie informacji NFZ

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama