UWAGA!

Mało dzieci w przedszkolach

 Elbląg, Mało dzieci w przedszkolach
(fot. Urząd Miejski w Elblągu)

Trzy przedszkola w Elblągu nie zostały uruchomione, ponieważ... nie było chętnych. W pozostałych też tłumów nie ma – w „Siedemnastce” dziś przebywało ok. 30 dzieci. Szkoły częściowo „odmrożone” zostaną w poniedziałek, ale rodzice uczniów w większości wybrali kontynuację nauki w domu.

Od poniedziałku ruszyło „częściowe” odmrażanie przedszkoli. Tłumów na razie nie ma, co częściowo wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, a z drugiej lęku rodziców przed możliwością zarażenia przez dziecko.

- Robiliśmy szacunki, z których wynika, że na dziś opiekę trzeba będzie zapewnić ok. 8 proc. dzieci w przedszkolach. W dwóch przedszkolach,, nr 3 i 5 nie było żadnych zgłoszeń, w jednym, nr 34, było zgłoszenie jednego dziecka, tu zaproponowaliśmy inną placówkę. Resztę przedszkoli otwieramy. Otwieramy też wszystkie trzy elbląskie żłobki – mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM na piątkowej (15 maja) konferencji prasowej.

Jak to wygląda w praktyce? Do przedszkola nr 17 (przy ul. Karowej) dziś (19 maja) przyszło ok. 30 przedszkolaków.

- Są podzieleni na 5 grup. Staraliśmy się tak podzielić, aby dzieci z jednej grupy przebywały w gronie kolegów i koleżanek z tej samej grupy. Wyjątkiem są rodzeństwa, które przebywają razem – mówiła Beata Trochowska, dyrektor przedszkola nr 17.

W placówce wdrożono też procedury bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem.

- Dzieci odbierane są przy drzwiach do przedszkola, mierzona jest im temperatura, jest dezynfekcja, to tylko niektóre przykłady działań – kontynuuje Beata Trochowska.

Wytyczne głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać tutaj. Do szkół podstawowych uczniowie „wrócą” dopiero 25 maja. Słowo „wrócą” jest tu na wyrost, gdyż na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami dydaktycznymi przyjdą tylko niektóre dzieci z klas 1-3. W elbląskiej Szkole Podstawowej nr 1 spodziewają się 33 dzieci – tylu rodziców zadeklarowało taką potrzebę.

- Dzieci będą podzielone na 3 grupy, rocznikowo. Planujemy podczas zajęć chociaż częściowo pomóc uczniom w odrabianiu zadań przekazanych przez nauczycieli w ramach zdalnego nauczania. - mówią nauczyciele z elbląskiej SP 1.

Ze względów bezpieczeństwa uczniowi będą musieli mieć własne przybory lekcyjne, książki Szkoła nie będzie wydawać obiadów, uczniowie mogą mieć własne kanapki. Spośród innych obostrzeń można wymienić m.in. dwukrotne mierzenie temperatury.

- W przypadku, gdyby się coś niepokojącego wydarzyło rodzic będzie musiał niezwłocznie zabrać dziecko. Na wszelki wypadek mamy przygotowaną izolatkę – mówią nauczyciele z SP 1.

Szkoła będzie czynna od 6.30 do 15.30.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I tak sobie grzecznie siedzą przy kredkach przez całe 8 godzin zanim ktoś je odbierze? Dajcie spokój, panika przerosła już rozum. ..
 • nie rozumiem tych rodziców najpierw płaczą że nie ma miejsc w przedszkolach dla ich pociech, teraz nie ma chętnych krótko mówiąc rodzice w rurkach
 • widać ze nie masz styczności z przedszkolem żadnym
 • to nie zabawa i nie opieka to przechowalnia dla dzieci pracujących rodziców
 • Lepiej w domu siedzieć i kaskę brać niż iść do pracy, tyle w temacie.
 • dokładnie
 • @miskolargol - Tyle, że akurat nie wszystkie dzieci mogą przychodzić do przedszkola: "Od 18.05.2020r. przedszkole zostanie otwarte JEDYNIE dla dzieci pracowników: służb medycznych, służb mundurowych, pracowników żłobków i przedszkoli, przedsiębiorców zaangażowanych w walkę z COVID-19. Rodzice, którzy spełniają powyższe kryteria oraz zaznaczyli w ankietach, że są zainteresowani powrotem dziecka do przedszkola przed 24 maja 2020r. zostaną poinformowani o szczegółach telefonicznie oraz mailowo. "
 • Debilizm na maxa. Nie dość ze przyjmują tylko dzieci rodzin mundurowych, to jeszcze wszystko myć i dezynfekować, żeby dzieci miały problemy ze zdrowiem od tej czystości i chemii. Kiedy ten PiS z Szumowskim zdrajcą narodu upadnie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39
  21
  Szumowski zdrajca(2020-05-19)
 • W Łodzi przebadano kadrę w żłobkach i przedszkolach, no i wyszły cuda-wianki (ok. 450 opiekunów i nauczycieli z podejrzeniem wirusa, lub wręcz chorych ). A w Elblągu, rozumiem, samorząd ma gdzieś zdrowie dzieciaków. Brawo Wy. ..
 • @jaaaaaaaaaaaaaaa - Chyba urodziłeś się po 1989 roku, skoro wszyscy tobie nie po drodze muszą być lewakami. Masz choć nikłe pojęcie w tym temacie?
 • To dobrze, że teraz przedszkola przyjmują dzieci zdrowe. Przynajmniej jakaś kontrola. I higiena, Wcześniej rodzice przyprowadzali swoje dzieci z katarem i gorączką by zarażały inne dzieci. Nareszcie można się nie bać, że dziecko wróci z przedszkola chore.
 • @miskolargol - To są wytyczne dla przedszkoli ze ma byćtak mało dzieci w grupach, a nie ze rodzice nie chcą odrac do przedszkoli. Poza tym pierwszenstwo maja tylko służby mundurowe, pielęgniarki i dzieci z rodzin gdzie rodzice wspomagają walke z Covi! Czytaj i myś a potem komentuj
Reklama