UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Album, który przenosi w czasie

 
Elbląg, Album, który przenosi w czasie
fot. redakcja

Takiej książki jeszcze w Elblągu nie było. Album „Elbląg wczoraj – Elbląg dziś” strona po stronie pokazuje, jak zmieniło się nasze miasto na przestrzeni jednego wieku. Każdemu zdjęciu sprzed lat odpowiada współczesne – wykonane dokładnie z tego samego miejsca. To największy atut tej publikacji.

- Ta publikacja powstawała trzy lata, pomysł powstał dawno temu, ale cały czas szukałam osoby, która podjęłaby się tego wyzwania. Udało się dzięki współpracy z panem Zbigniewem Zajchowskim, kolekcjonerem, historykiem i pasjonatem, który pomagał przy tworzeniu wcześniejszej publikacji „Elbląg na starej pocztówce”. Wiele pomogli także inni kolekcjonerzy, którzy przekazali swoje zbiory na potrzeby publikacji, m.in. Krzysztof Cegiel i Andrzej Kowalski, a także Muzeum Archeologiczno-Historyczne – opowiada Marzenna Bracka-Kondracka, właścicielka wydawnictwa Uran, które wydało album „Elbląg wczoraj – Elbląg dziś”.

 

To unikalny przewodnik po historii Elbląga. Każda z ponad 200 stron zawiera zdjęcie konkretnego miejsca w Elblągu, jak wyglądało przed 1945 rokiem i jak wygląda obecnie, wraz z opisem i mapką pokazującą, w którym miejscu stał fotograf. Strona po stronie możemy zobaczyć, jak zmieniły się najbardziej charakterystyczne części starówki, dzisiejszego centrum Elbląga, a także przedmieścia. Opisy miejsc są przygotowane nie tylko po polsku, ale także po niemiecku i angielsku.
       - Zdjęcia przedwojenne to w większości materiał, który nigdzie wcześniej nie był publikowany. Bardzo pilnowaliśmy, by zdjęcia współczesne były wykonywane z tego samego miejsca, z tej samej perspektywy, czasami musieliśmy wynajmować podnośnik, chodzić po dachach, by oddać ten klimat – dodaje Marzenna Bracka-Kondracka.
       - Ten album ma zainteresować czytelników historią Elbląga i pomóc w uratowaniu pewnych miejsc przed zapomnieniem. Uzmysłowić mieszkańcom, że nie tylko przez te wszystkie lata zmienił się wygląd budynków, ale też i zwyczaje. W Elblągu było na przykład aż siedem kin, a restauracje były rozmieszczone po całym mieście i przedmieściach – mówi Zbigniew Zajchowski, autor albumu. - W albumie jest w sumie około 450 zdjęć, wśród nich prawdziwe perełki. Jedną z nich jest fotografia Ratusza Miejskiego, który stał przy dzisiejszym placu Słowiańskim, wykonana jeszcze przed jego przebudową, jaką przeprowadzono w latach 1891-1894.
       Album można kupić w Wydawnictwie Uran i niektórych elbląskich księgarniach.
      
       Zbigniew Zajchowski „Elbląg wczoraj – Elbląg dziś”, Wydawnictwo Uran
      
      
Album można wygrać w naszym konkursie
      

      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama