UWAGA!

Bez tej muzyki filmy nie brzmiałyby tak dobrze

 Elbląg, Bez tej muzyki filmy nie brzmiałyby tak dobrze
fot. Michał Skroboszewski

Już za kilka godzin Dolby Theatre w Los Angeles zapełni się aktorami, reżyserami, scenarzystami i innymi twórcami ze świata filmu, którzy otrzymają najbardziej znane nagrody filmowe. W przeddzień ceremonii rozdania Oscarów elbląscy melomani spotkali się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, aby posłuchać muzyki, która wzbogaciła świat kina. W tę podróż zabrała ich Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z zaproszonymi gośćmi. Zobacz więcej zdjęć.

Koncert rozpoczął utwór z filmu "Marzyciel", w którym występował Johnny Depp oraz Kate Winslet, a muzykę do niego stworzył Jan A.P. Kaczmarek, polski kompozytor.

- Kiedy zaczęła się ta magia kina? Zależy kto pyta i kto odpowiada. Jeżeli zapytamy kinomana w Europie kto stworzył kino to padnie odpowiedź, że bracia Lumière w roku 1895. Z kolei w Stanach Zjednoczonych za twórcę kina uważa się Thomasa Edisona, który w 1894 roku opatentował kinetoskop. My w Polsce moglibyśmy powiedzieć, że twórcą kina był Kazimierz Prószyński, inżynier i wynalazca, który w Warszawie prezentował ruchome obrazy w narzędziu nazwanym pleograf. Wszyscy ci konstruktorzy przyczynili się do powstania kinematografii. - powiedział na wstępie Jarosław Praszczałek, który prowadził niedzielny (9 lutego) koncert. - Początkowo kino było nieme, pozbawione dźwięku, ale bardzo szybko pojawił się w salach kinowych taper, czyli pianista, który improwizował melodię do obrazów. Później zaczęto odtwarzać do spektakli płyty, pierwszy film dźwiękowy powstał w 1927 r.

Był nim "Śpiewak jazzbandu"w reżyserii Alana Croslanda.

- Od tego czasu kino i muzyka są ze sobą nierozerwalnie związane – dodał Jarosław Praszczałek.

Publiczność mogła usłyszeć utwory z takich filmów, jak m.in. "Chicago", "Śniadanie u Tiffanego" czy "Życie jest piękne". Wykonała je Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Ariela Ludwiczaka wraz z grupą zaproszonych muzyków: Artur Jurek – piano, Roman Ślefarski – perkusja, Janusz Mackiewicz – bas, Krzysztof Paul – gitara, Joanna Knitter – śpiew, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Paweł Zagańczyk – akordeon.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Piękny koncert, muzyka, smyki, akordeon, głos....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Blumenbauer (2020-02-10)
 • Fenomenalny koncert ! Brawo EOK, zespół muzyczny oraz Joanna Knitter ! Jak najwięcej takich wydarzeń !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Elblążaniń(2020-02-10)
 • Piękny koncert. Od czasu zmiany Dyrektora Orkiestra po prostu rozkwita. Tak dalej. Cieszę się i wyrazy szacunku dla tak wspaniałej Orkiestry
 • Ten bis, ta owacja na stojąco, te okrzyki ludzi z zadowolenia i przeżycia pięknych chwil na koncercie. To był niezapomniany wieczór. Dziękuję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Justyna MM(2020-02-10)
 • PS. Chodze na koncerty EOK od dawna i orkiestra utrzymuje poziom a koncerty niezmiennie są tak samo ciekawe. Aby mogło być dzisiaj pięknie trzeba było najpierw doprowadzić do dzisiejszego poziomu.
 • Do dzisiaj żaden koncert nie pobił wielkiego widowiska muzycznego z udziałem naszej orkiestry i Mariusza Patyry! (około 2 lata temu)
 • @Małgorzata 12 - To już podłe. Pani Sielewicz zrobiła bardzo dużo dla Orkiestry. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać i być jej wdzięczni. Bardzo się cieszę, że Orkiestra trzyma poziom, bo to oznacza trwałość jej pracy. Brawo Orkiestra, jesteście wspaniali.
Reklama