UWAGA!

Częściowe zaćmienie Słońca z fromborskim muzeum

 Elbląg, Fotografowanie Słońca w obserwatorium na Górze Żurawiej.
Fotografowanie Słońca w obserwatorium na Górze Żurawiej. Fot. FB Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

W czwartek (10 czerwca) na fromborskim rynku odbędzie się ciekawe wydarzenie dla wszystkich tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Tego dnia będzie miało bowiem miejsce częściowe zaćmienie Słońca, a we Fromborku będzie można je obejrzeć przy pomocy teleskopów.

Na obserwację zaćmienia zapraszają Muzeum Mikołaja Kopernika i Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku. Najpierw, o 11 astronom Andrzej S. Pilski poprowadzi prezentację zatytułowaną „Zaćmienie Słońca czy zakrycie?” Same obserwacje potrwają od godz. 11.50 do 14. We Fromborku zaćmienie ma objąć do 14,4 proc. tarczy słonecznej.

Postać Mikołaja Kopernika przez wieki inspiruje do obserwacji zjawisk na niebie. Jak informuje fromborskie muzeum w swoich mediach społecznościowych, od 1978 r., „w okresie letnim, na Wzgórzu Katedralnym można było spotkać młodych ludzi dzielnie czuwających przy teleskopie. Na ekranie umieszczonym za teleskopem prezentowali tzw. plamy słoneczne”.

- Zapraszamy na wspólną obserwację częściowego zaćmienia Słońca – podkreśla Małgorzata Czupajło, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Mikołaja Kopernika. - Od lat pokazujemy zjawiska związane ze Słońcem, przez lata robili to uczestnicy akcji „Wakacje w Planetarium” na Wzgórzu Katedralnym. Andrzej Pilski, gdy tu pracował, obserwował Słońce, a wyniki tych obserwacji przesyłał m. in. do Towarzystwa Obserwatorów Słońca. Słońce to przecież najbliższa nam gwiazda, która zawsze budziła zainteresowanie astronomów i nie tylko – zaznacza.

  Elbląg, Graf. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Graf. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Małgorzata Czupajło podkreśla, że częściowe zaćmienie będzie można oglądać przy pomocy różnych teleskopów, a wydarzenie będzie też okazją dla spotkania i zabawy, także dla najmłodszych. Centrum Kulturalno-Biblioteczne zapewni animacje dla dzieci, będą też one miały możliwość wykonania zegara słonecznego z szablonu do wycinania.

- Chcemy, aby wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć coś ciekawego, również by dzieci zapamiętały to wydarzenie jako interesujące – zaznacza.

W tym roku Frombork świętuje 40-lecie obserwatorium, znanego dziś jako Park Astronomiczny.

- Z tej okazji na naszym Facebooku pokazujemy różne ciekawostki z historii tego miejsca, a w sierpniu, w ramach głównych obchodów, chcemy otworzyć wystawę poświęconą obserwatorium – podkreśla Małgorzata Czupajło.

- Mamy wyjątkową okazję, by zobaczyć zjawisko astronomiczne, które pojawia się bardzo rzadko – mówi o wydarzeniu Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika. - Nawet jeśli to tylko częściowe zaćmienie Słońca, to dzięki teleskopom będzie można mu się dobrze przyjrzeć. Mam nadzieję, że pogoda nam dopisze – zaznacza. - Zapraszamy do Fromborka, sezon turystyczny jest rozpoczęty, wiele zaczyna się dziać – dodaje dyrektor. Co konkretnie? Już otwarto wystawę „Śmierć dziecka w sztuce i kulturze”, której wernisaż odbędzie się 18 czerwca. W Planetarium na odwiedzających czeka m.in. nowy seans astronomiczny „Czy jest tam kto?”. Park Astronomiczny zaprasza z kolei na wieczorne obserwacje. - Zapraszamy też na nasze stałe ekspozycje – dodaje Mirosław Jonakowski.

Na koniec należy wspomnieć, że warto odwiedzić bloga Ernesta Świerczyńskiego, na którym opisuje m. in., jak reagowali na całkowite zaćmienie Słońca mieszkańcy Fromborka i Elbląga w XIX w. „Skąd Elblążanie oglądali zaćmienie? Jednym z atrakcyjniejszych miejsc była Góra Chrobrego (Thumberg) z malowniczym obszarem parkowym nazwanym Vogelsang (dzisiaj Bażantarnia). Rozciągał się z niej piękny widok na panoramę miasta i Żuław” - czytamy w artykule astronoma.

Informacje o czwartkowym wydarzeniu również pod tym linkiem.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Teofilu, to zaćmienie odbędzie się za sprawą pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, który w ten sposób stara się zainteresować młodych ludzi ze swego oczka w głowie astronomią. A pan milczy i nic na ten ważny temat nie pisze. ..
 • Do Fromborka. Na obserwację?? Na leczenie; )
 • Czyżby ekonomia PISu, dosięgła też Słońca?
 • Teoś układa w głowie Nowy ład; )
 • Za sprawą polskiego Kanału Sueskiego wspaniałe zabytki Fromborka będą mogli podziwiać turyści z Europy i świata którzy będą tu wpływać swoimi jachtami. Caly region będzie czerpał owoce z tej inwestycji.
 • @TeofilSkorupa - No Frombork bazę już buduję na jachty i wielkie statki pasażerskie. Baza noclegowa również będzie rozbudowana. Powstanie hilton i inne sieci hotelowe. Wszystko dzięki największemu kanałowi europejskiemu, można rzecz kanał suseski to pryszcz przy budowany na mierzeii. Dzięki ci o wielki JARKU. Mam nadzieje że na tej nowej wyspie powstanie wielki monument naszego wodza JAROSŁAWA. Tylko w nim nadzieja, JARKU zbawicielu polski!!
 • @TeofilSkorupa - Brawo Teoś, tak trzymać - prawda ich wyzwoli i trzeba siać, siać, siać! xD Równomierny i sprawiedliwy rozwój Polski podstawą dobrobytu szerokich mas obywateli oraz szczęścia i pomyślności naszej Ludowej Ojczyzny! #AbyPolskaRosłaWsiłęAludzieŻyliDostatniej!:) Hashtagi: #SocjaliizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  0
  Brygada Młodzieżowa(2021-06-08)
 • @Tralala - W rublach płacą ci za komentarze?
 • @TeofilSkorupa - Dodajmy, że będą to zgniłe owoce o wyszukanym aromacie i bogatym bukiecie, którym charakteryzuje się ocet spirytusowy. W smaku jakby nieco skisłe jednak ze względu na osobę fundatora, pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, wszyscy będą je konsumować z uśmiechami naklejonymi na twarz okazując przy tym prawdziwie komsomolski entuzjazm. Wiwat Populizm i Socjotechnika !
 • @TeofilSkorupa - Panie Pe, Teofilu, nawet ze wszystkich kul ziemskich przybędą podziwiać cuda PISdu.
 • @Tralala - Wszystkie wioski nad zalewowe się "zbroją", tylko Elbląg wchodzi w konflikt z rządem kto ma finansować tor wodny, a poza konfliktem nie robi nic w kierunku korzyści które będą dostępne po otwarciu kanału. Rozumiem Twój sarkazm, ale ja piszę poważnie.
 • Dlaczego Elbląg, lub Frombork nie ma obserwatorium astronomicznego. Wszystko w olsztynie lub na mazurach. Co wy wyprawiacie.
Reklama