UWAGA!

Dzieci mordują rodziców

W elbląskim teatrze praca wre, mimo że zbliża się koniec sezonu artystycznego. Trwają próby i przygotowania do premiery "Sytuacji rodzinnych", sztuki autorstwa serbskiej prozaiczki Biljany Srblijanowić. Spektakl w reżyserii Wiesława Górskiego zostanie zaprezentowany elbląskim widzom 21 kwietnia.

Jest to trzecia teatralna adaptacja "Sytuacji rodzinnych" w Polsce. Wcześniej spektakl wystawiany był we Wrocławiu i Opolu. Elbląskiej realizacji bałkańskiego dramatu podjął się Wiesław Górski, znany teatromanom z "Trans Atlantyku" i "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego".
     "Sytuacje rodzinne" to współczesna sztuka, której akcja toczy się podczas wojny na Bałkanach. Bohaterami są 10-cio i 11-letnie dzieci, bawiące się w dorosłych.
     - Staramy się pokazać okrutny świat zawieruchy wojennej widziany oczyma dzieci, jak na ich psychikę wpływają bardzo zafałszowane i zakłamane realia - mówi reżyser spektaklu, Wiesław Górski. - Okrucieństwo wojenne kaleczy i zniekształca wrażliwość dzieci.
     "Sytuacje rodzinne" to spektakl o przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
     - Dzieci obserwując dorosłych starają się zachowywać podobnie jak oni, tzn. posługują się językiem dorosłych, rozwiązują problemy dorosłych - kontynuuje reżyser. - Dokładnie kopiują zachowanie swoich rodziców nawet nie rozumiejąc, dlaczego wypowiadają takie a takie słowa. Perfekcyjnie posługują się również przemocą. Odtwarzają zachowania świadczące o złej sytuacji w domu. W sztuce Biljany Srblijanowić jedno z dzieci zabija rodziców.
     Opinia reżysera potwierdza fakt, że spektakl, tak jak i tekst, jest trudny. Aktorzy występujący w elbląskiej adaptacji - Joanna Boruta, Kamila Calińska, Tomasz Czajka, Mariusz Wojtas - będąc dorosłymi ludźmi mają za zadanie zagrać dzieci, które z kolei bawią się w dorosłych.
     - To trudne doświadczenie przedstawić dziecko nie udając go, lecz grając je - wyjaśnia Wiesław Górski. - Ponadto dziecko gra dorosłego. Przed aktorami stoi więc bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Na szczęście elbląscy artyści znaleźli już sposób na swoje role.
     Spektakl "Sytuacje rodzinne" skierowany jest do młodzieży, choć reżyser poleca obejrzenie go również dorosłym.
     - Trwa właśnie ogólnopolska akcja "Dzieciństwo bez przemocy", a w naszym spektaklu bardzo wyraźnie przedstawione są różne formy przemocy - dodaje Wiesław Górski. - Pokazana jest przede wszystkim przemoc w rodzinie. Dzieci zachowują się, jak ich rodzice, którzy znęcają się nad nimi fizycznie i psychicznie.
     Elbląska premiera "Sytuacji rodzinnych" zapowiada się więc interesująco. Patronat nad tym teatralnym wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Federalnej Jugusławii, którą reprezentować będzie charge d'affaires Milorad Ścepanowić.
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama