UWAGA!

Festiwal Jazzbląg 2013. Dzień trzeci

 
Elbląg, Arild Andersen,
Arild Andersen, fot. nadesłana

Na piątkowych koncertach Jazzbląg 2013 czeka nas klasyka w jazzowym wykonaniu i jazz ze Skandynawii. Przed klubowymi dźwiękami Club des Belugas na jazzblągowej scenie zagości fortepianowe trio RGG ze swoją najnowszą płytą „Szymanowski” oraz tak popularny ostatnio jazz ze skandynawskim rodowodem – kwartet pod wodzą Arilda Andersena.

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej. Na koncie mają 5 płyt: "Scandinavia", "Straight Story", "Unfinished Story", "True Story", "One". Są laureatami Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagrody (Three for Brad) i III nagrody (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003), Nagrody Publiczności i II Nagrody 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO, Hiszpania, 2003. Album „Unfinished Story - Remembering Kosz” otrzymał tytuł Polskiej Jazzowej Płyty Roku 2007 w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz w radiu Jazz Radio. 
       Od 2013 roku trio występuje w nowym składzie. Miejsce jednego z założycieli - Przemysława Raminiaka zajął młody, zdolny pianista Łukasz Ojdana, który tchnął wiatr w żagle RGG. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreację artystycznego kształtu. Najnowsza, szósta płyta RGG, zatytułowana „Szymanowski” ukazała się 11 maja. Na krążku znalazło się 13 utworów. 9 z nich to parafrazy dzieł Karola Szymanowskigo, 3 to utwory Macieja Garbowskiego, inspirowane twórczością mistrza oraz kolektywna improwizacja całego trio. Najnowsze wydawnictwo RGG to muzyka kontemplacyjna, skierowana nie tylko do znawców twórczości Karola Szymanowskiego, lecz do każdego, kto jest w stanie odnaleźć piękno melodii i harmonii bez poddawania materiału naukowym analizom.
       Unikatowość tego nagrania polega na ujęciu utworów w taki sposób, aby nadal można było mówić o muzyce Szymanowskiego, mimo zmiany aparatu wykonawczego i indywidualnej koncepcji realizacji utworów. Tworzą one cykl – mazurków, wariacji, preludiów i innych form, z których motywy zostały splecione nicią kompozycyjną RGG, tworząc jednolity obraz wielowarstwowego dzieła.
       Thomas Gustafsson: “Doświadczanie muzyki trio RGG daje mi poczucie, dlaczego polska muzyka jest tak doceniana od czasów Fryderyka Chopina”.
       Anders Jormin:  „Słuchając tej wspaniałej muzyki odczuwam wyraźnie, jak trio RGG podchodzi do swojej muzyki z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie. Ich świadomość brzmienia i przestrzeni zaznacza fakt, że jest to zespół europejski, doskonale zorientowany we wszystkich różnych parametrach w muzyce, wartych skupienia i uwagi“.
       Drugi skład, który zagości na scenie piątkowego wieczora to kwartet Arilda Andersena. Andersen to norweski muzyk jazzowy, kompozytor i kontrabasista. Działalność artystyczną rozpoczął od współpracy z Janem Garbarkiem, występując z nim w latach 1967-1973. W tym czasie współpracował także z artystami zagranicznymi koncertującymi w Norwegii: Phil Woods, Dexter Gordon, Hampton Hawes, Johnny Griffin, Sonny Rollins, and Chick Corea. Od 30 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kontrabasistów w Europie. Podczas elbląskiego występu na scenie zagra zespół w składzie: Arild Andersen- bass, Paolo Vinaccia - drums, Grzech Piotrowski- sax, Marcin Wasilewski – fortepian.
      

       Program Jazzbląg 2013

 


       17 lipca, godz. 18
       Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
       18 lipca, godz. 18
       Krystyna Stańko
       Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
       Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola
       19 lipca, godz. 18
       RGG Trio
       Arild Andersen Quartet
       Brenda Boykin feat. Club des Belugas
       20 lipca, godz. 18
       Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
       Michał Urbaniak feat. Mika
      
       Imprezy towarzyszące:
       Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       14 lipca, godz. 20.15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
       14 lipca – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
       16 lipca, godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       20 lipca (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
       21 lipca, godz. 13 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL
      
       Ceny biletów
       Dzień pierwszy: 30 zł/40 zł
       Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł/60 zł
       Dzień czwarty: 60 zł/70 zł
       Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł/200 zł
       Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet.
       Informacje i bilety: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl; Joanna Mierzejewska, joanna@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80, 55 232 53 86.
       Oficjalna
strona Jazzbląg 2013.
       Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

      
      

Patronem medialnym Jazzbląg 2013 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama